Показники кількості працівників на підприємстві

Облікова кількість штатних працівників

Облікова кількість штатних працівників визначається на певну дату звітного періоду, наприклад, на перше або останнє число місяця, включаючи прийнятих працівників і виключаючи тих, які вибули в цей день. До облікової кількості штатних працівників включаються:

Не включаються до облікової кількості штатних працівників:

Середньооблікова кількість штатних працівників

Середньооблікова кількість штатних працівників визначається не на дату, а за конкретний період (місяць, квартал, з початку року, рік). Розраховується:

Зайнятий працівник враховується тільки один раз (за місцем основної роботи), незалежно від терміну трудового договору та тривалості робочого часу.

Кількість штатних працівників облікового складу за вихідний, святковий і неробочий день приймається на рівні облікової кількості працівників за попередній робочий день.

При обчисленні середньооблікової кількості штатних працівників враховуються всі категорії працівників облікового складу, крім працівників, які перебувають:

Середня кількість працівників

Середня кількість працівників визначається за період (місяць, квартал, з початку року, рік) як сума наступних показників:

При цьому, працівники двох останніх категорій ураховуються як цілі одиниці, незалежно від тривалості робочого часу протягом усього терміну дії договору.

Середня кількість усіх працівників в еквіваленті повної зайнятості

В еквівалент повної зайнятості перераховується весь персонал, який залучався до роботи у звітному періоді. Він включає як штатних працівників підприємства, так і тих, які не перебувають в обліковому складі та залучені до роботи згідно з договорами і мають нарахування на фонд оплати праці.

Кількість штатних працівників в еквіваленті повної зайнятості визначається у такому порядку. За кожною категорією штатних працівників, для яких встановлено робочий тиждень різної тривалості, визначається загальна кількість людино-годин рабочого часу (відпрацьованого та невідпрацьованого), за який була нарахована заробітна плата. Загальна кількість людино-годин, за які була нарахована заробітна плата за кожною категорією працівників, ділиться на табельний фонд робочого часу, визначений з урахуванням тривалості робочого тижня, встановленної на підприємстві згідно з законодавством або колективним договором.

До кількості оплачених людино-годин ураховуються людино-години, за які працівникам здійснено нарахування з фонду оплати праці:

При обчисленні середньої кількості штатних працівників в еквіваленті повної зайнятості не враховується час, відпрацьований понаднормово.

До оплаченого часу не включаються неоплачені неявки та втрати робочого часу:

Кількість надомників в еквіваленті повної зайнятості визначається окремо шляхом ділення фактично нарахованих за звітний місяць цим працівникам коштів на оплату праці на середньомісячну заробітну плату одного штатного працівника (за цей самий місяць).

До середньої кількості працівників в еквіваленті повної зайнятості включається також перерахована кількість працівників, які не перебувають в обліковому складі (штаті) підприємства та залучені до роботи на підприємстві.

Зовнішні сумісники враховуються в еквіваленті повної зайнятості пропорційно оплаченому часу.

Працівники, які виконували роботу згідно з цивільно-правовими договорами (крім громадян-підприємців), ураховуються за кожний календарний день як цілі одиниці протягом усього терміну дії договору, отримана сума ділиться на кількість календарних днів у звітному періоді.

Працівники, які згідно з договорами між суб’єктами господарювання переведені на роботу на інші підприємства, включаються до середньої кількості працівників в еквіваленті повної зайнятості за місцем фактичного нарахування їм заробітної плати. Їх кількість в еквіваленті повної зайнятості розраховується аналогічно кількості працівників, які виконували роботу згідно з цивільно-правовими договорами.

Кількість учнів, слухачів професійно-технічних навчальних закладів, що проходять виробниче навчання та виробничу практику на підприємстві, в еквіваленті повної зайнятості визначається шляхом ділення фактично нарахованих за звітний місяць цим працівникам коштів на оплату праці на середньомісячну заробітну плату одного штатного працівника (за цей самий місяць).

Інші категорії осіб, які не перебувають в обліковому складі підприємства і не перераховані вище, до розрахунку кількості працівників в еквіваленті повної зайнятості не включаються.

 

Наведемо приклад розрахунку середньої кількості працівників в еквіваленті повної зайнятості.

На підприємстві в лютому 2021 року обліковувалося 65 працівників, з яких:

З штатних працівників, для яких встановлено 40-годинний робочий тиждень:

Працівники, яким встановлено 36-годинний робочий тиждень, відпрацювали норму тривалості робочого часу за лютий повністю.

Підприємство уклало цивільно-правові угоди з трьома особами 09.02.2021 р. терміном дії до 28.02.2021 р. (на 20 календарних днів).

Кількість календарних днів у лютому – 28, робочих – 20.

 

1. Розрахуємо кількість працівників в еквіваленті повної зайнятості для категорії штатних працівників, яким встановлено 40-годинний робочий тиждень.

Норма тривалості робочого часу (за лютий) склала 160 годин.

Оплачений робочий час – 9340 (50 × 160 + 5 х (160 + 4) + 1 × 120 + 1 х 80 + 2 × 160)) людино-годин, зокрема понаднормово – 20 (5 × 4) людино-годин.

Оплачений робочий час для розрахунку кількості працівників в еквіваленті повної зайнятості визначається за формулою:

 

Оплачений робочий час для розрахунку кількості працівників в еквіваленті повної зайнятості = Оплачений робочий час Понаднормовий час

 

Відповідно до умов прикладу, цей показник становить 9320 (9340 - 20) людино-годин.

Далі визначаємо середню кількість штатних працівників в еквіваленті повної зайнятості за формулою:

 

Середня кількість штатних працівників в еквіваленті повної зайнятості = Оплачений робочий час для розрахунку кількості працівників в еквіваленті повної зайнятості ÷ Норма тривалості робочого часу

 

Отже, середня кількість штатних працівників в еквіваленті повної зайнятості становить:

9320 ÷ 160 = 58,25 ≈ 58 человек.

 

2. Розрахуємо кількість працівників в еквіваленті повної зайнятості для категорії штатних працівників, для яких встановлено 36-годинний робочий тиждень:

Норма тривалості робочого часу (за лютий) – 144 години.

Оплачений робочий час складає 864 (6 × 144) людино-години.

Оплачений робочий час для розрахунку кількості працівників в еквіваленті повної зайнятості визначається за формулою:

 

Оплачений робочий час для розрахунку кількості працівників в еквіваленті повної зайнятості = Оплачений робочий час - Понаднормовий час

 

Відповідно до умов прикладу, цей показник становить 864 людино-годин.

Далі визначаємо середню кількість штатних працівників в еквіваленті повної зайнятості за формулою:

 

Середня кількість штатних працівників в еквіваленті повної зайнятості = Оплачений робочий час для розрахунку кількості працівників в еквіваленті повної зайнятості ÷ Норма тривалості робочого часу

 

Отже, даний показник становить 864 ÷ 144 = 6 осіб.

 

3. Визначимо середню кількість працівників за цивільно-правовими угодами, в еквіваленті повної зайнятості:

Кількість днів дії договору – 20 календарних днів;

Кількість осіб, які працювали за цивільно-правовими угодами – 3;

Кількість календарних днів у лютому – 28 днів.

Середня кількість працівників за цивільно-правовими (ЦП) угодами розраховується за формулою:

 

Середня кількість працівників за ЦП угодами = Кількість днів чинності угоди × Кількість осіб, які працювали за ЦП договорами

Кількість календарних днів у лютому

 

Відповідно до умов прикладу середня кількість працівників за цивільно-правовим договорам склала ≈ 2 особи ((20 календарних днів × 3 особи) ÷ (28 день)).

 

4. Середня кількість працівників в еквіваленті повної зайнятості складає 66 (58 + 6 + 2) осіб.

Результати проведених розрахунків для наочності зведемо у таблицю.

 

Таблиця. Визначення кількості працівників в еквіваленті повної зайнятості
Категорії працівників за нормою тривалості робочого часу Норма тривалості робочого часу на одного працівника, годин у місяць Оплачений робочий час, людино-годин Зокрема час понаднормових робіт Оплачений робочий час для розрахунку кількості працівників в еквіваленті повної зайнятості Кількість працівників в еквіваленті повної зайнятості
  1 2 3 4 (2 – 3) 5 (4 ÷ 1)
Штатні працівники з 40-годинним робочим тижнем 160 9340 20 9320 58
Штатні працівники з 36-годинним робочим тижнем 144 864 864 6
Особи, які працювали за цивільно-правовими угодами × × × × 2
Разом: × × × × 66