Первинний документ – це документ, який містить відомості про господарську операцію (ст.1 Закону України від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон про бухоблік)). Первинні документи є підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи (п.1 ст.9 Закону про бухоблік).
Первинні та зведені облікові документи можуть бути складатені у паперовій або в електронній формі. Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються в бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
Первинні документи складаються на бланках типових і спеціалізованих форм, затверджених відповідним органом державної влади. В затверджені типові форми допускається включення інших реквізитів, якщо в них є необхідність виходячи з особливостей діяльності підприємства. Документування господарських операцій також може здійснюватися з використанням виготовлених самостійно бланків, які повинні містити обов’язкові реквізити чи реквізити типових або спеціалізованих форм (п.2.7 Положення № 88).
До обов’язкових реквізитів відносяться, якщо інше не передбачено окремими законодавчими актами України: (п.2 ст.9 Закону № 996):
Залежно від характеру операції та технології обробки даних, первинні документи можуть, крім зазначених вище обов’язкових реквізитів, містити додаткові реквізити, зокрема (п.2.4 Положення № 88):
При заповненні первинних документів вільні рядки прокреслюються.
Складені документи підписуються особами, які мають право давати дозвіл (підписувати первинні документи) на здійснення господарської операції, пов’язаної з відпуском (витрачанням) грошових коштів і документів, ТМЦ, нематеріальних активів та іншого майна. Перелік зазначених осіб стверджує керівник підприємства (п.2.13 Положення № 88).
Документ має бути підписаний особисто такою особою, а підпис може бути скріплений печаткою. Електронний підпис накладається відповідно до законодавства про електронні документи та електронний документообіг. Використання при оформленні первинних документів факсимільного відтворення підпису допускається у порядку, встановленому законом та іншими актами цивільного законодавства (п.2.5 Положення № 88).
Не допускається використання факсимільного підпису на касових документах, документах на перерахування безготівкових грошових коштів (лист ДФСУ від 04.05.2016 р. № 4582/Л/99-95-42-01-14).
Помилки в первинних документах, облікових регістрах і звітності, що створені ручним способом, виправляються способом «червоного сторно», додаткових бухгалтерських проведень або коректурним способом: неправильний текст або цифри закреслюються (однією рисою так, щоб можна було прочитати виправлене) і над закресленим надписується правильний текст або цифри. Виправлення помилки повинно бути обумовлено надписом «виправлено» та підтверджено підписами осіб, що підписали цей документ, із зазначенням дати виправлення (п.4.2, 4.4 Положення № 88).
У касових, банківських документах, а також в документах, що відображають операції з цінними паперами, виправлення не допускається (п.4.5 Положення № 88).
Порядок руху первинних документів регулюється графіком документообороту, який затверджується наказом керівника підприємства. Контроль за дотриманням графіка документообороту здійснюється головним бухгалтером або особою, що забезпечує ведення бухгалтерського обліку підприємства (п.5.1, 5.5 Положення № 88).
Строки зберігання первинних документів встановлено у Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженому наказом Мін’юсту України від 12.04.2012 р. № 578/5.
Найменування документа | Призначення та порядок оформлення документа |
Прибутковий касовий ордер Типова форма № КО-1 Додаток 2 до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 29.12.2017 р. № 148 |
Прибутковий касовий ордер Приймання готівки в касу підприємства проводиться за прибутковим касовим ордером (ПКО) (п.25 Положення № 148). ПКО заповнюється працівником бухгалтерії та реєструється в журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів. Одночасно із заповненням прибуткового касового ордера до нього оформляється квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордера), яка видається на руки особі, що здала гроші. Прибутковий касовий ордер і квитанція до нього підписуються головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства. Підписи зазначених осіб на квитанції до прибуткового касового ордеру можуть бути засвідчені відбитком печатки підприємства. Використання печатки підприємством не є обов’язковим (абзац другий п.25 Положення № 148). Після цього належним чином оформлений касовий ордер передається до каси підприємства. ПКО, за яким отримано готівку, додається до звіту касира. |
Видатковий касовий ордер Типова форма № КО-2 Додаток 3 до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 29.12.2017 р. № 148 |
Видатковий касовий ордер Заповнюється працівником бухгалтерії, підписується керівником підприємства і головним бухгалтером (або особою, уповноваженою керівником). У тому випадку, якщо на доданих до видаткового касового ордера документах (заявах, розрахунках тощо) є дозвільний напис керівника, то його підпис безпосередньо на касовому ордері не обов’язковий (абзац другий п.26 Положення № 148). Відбиток печатки у видатковому касовому ордері не передбачено. Оформлений належним чином видатковий касовий ордер (ВКО) реєструється в журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів, а потім передається до каси підприємства. ВКО, оформлені на підставі видаткових відомостей, реєструються в такому журналі після здійснення виплат, зазначених у видаткових відомостях. У разі видачі фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за ВКО касир вимагає пред’явити паспорт або інший документ, що посвідчує особу та відповідно до законодавства України може бути використаний на території України для укладення правочинів, записує його найменування і номер, ким і коли він виданий. Фізична особа розписується у ВКО про одержання готівки із зазначенням одержаної суми. Для виведення залишку готівки в касі не приймаються ВКО, якщо видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача. Якщо видача готівки проводиться за довіреністю, оформленою у встановленому порядку згідно із законодавством України, то в ордері після прізвища, імені та по батькові одержувача готівки бухгалтер зазначає прізвище, ім’я та по батькові особи, якій довірено одержати готівку. Довіреність залишається в касира і додається до ВКО. |
Слід також пам’ятати, що:
|
|
Журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів Типова форма № КО-3 та Типова форма № КО-3а Додаток 4 до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 29.12.2017 р. № 148 |
Усі касові ордери до передавання в касу підприємства реєструються бухгалтером в журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів. Виняток зроблено лише для видаткових касових ордерів, які оформлені на підставі видаткових відомостей. Такі ордери реєструються в журналі після здійснення виплат, зазначених у видаткових відомостях. У разі необхідності до записів, які зроблено в цих журналах, можна вносити виправлення коректурним способом:
|
Касова книга Типова форма № КО-4 Додаток 5 до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 29.12.2017 р. № 148 |
Усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі. Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів). Якщо підприємство здійснює операції з готівковою іноземною валютою, то на кожен вид валюти ведеться окрема касова книга. Касир повинен оформити касову книгу у такий спосіб:
Записи в касовій книзі касир здійснює у двох примірниках (через копіювальний папір) чорнилом темного кольору чорнильною або кульковою ручкою. Перші примірники, що є невідривною частиною аркуша касової книги, залишаються в касовій книзі. Другі примірники, що є відривною частиною аркуша касової книги, є документами, за якими касири звітують щодо руху грошей у касі. Перші і другі примірники мають однакові номери. Записи в касовій книзі здійснюються касиром за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі. Якщо записи про кількість прибуткових і видаткових касових ордерів, виписаних протягом дня, не поміщаються на одному аркуші, то заповнюється наступний аркуш касової книги. Виправлення в касовій книзі не допускаються. У разі необхідності, виправлення здійснюються в загальному порядку, тобто відповідно до норм Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну України від 24.05.95 р. № 88, і підписуються касиром, а також головним бухгалтером або особою, що його заміщує. Контроль за правильним веденням касової книги покладається на головного бухгалтера (або працівника, який на це уповноважений керівником підприємства). Готівка, видана за видатковими відомостями на виплати, пов’язані з оплатою праці, відображається в касовій книзі після закінчення строків цих виплат, а саме після закінчення п’яти робочих днів, уключаючи день одержання готівки в установі банку. До цього в кінці дня за рядком «у тому числі на зарплату» зазначається сума за видатковими відомостями, що не списана на видаток каси. Залишок готівки в касі підприємства на початок робочого дня (дані за рядком книги «Залишок на початок дня») має дорівнювати залишку готівки в касі на кінець попереднього дня (дані за рядком книги «Залишок на кінець дня» за попередній день). |
Книга обліку виданої та прийнятої старшим касиром готівки Типова форма № КО-5 Додаток 6 до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою НБУ від 29.12.2017 р. № 148 |
За наявності на підприємстві кількох касирів обов’язковим є ведення старшим касиром книги обліку виданої та прийнятої старшим касиром готівки. Старший касир перед початком робочого дня видає іншим касирам авансом потрібну для видаткових операцій суму готівки під підпис у цій книзі. Касири в кінці робочого дня зобов’язані здати залишок готівки та касові документи за проведеними операціями старшому касиру під підпис у книзі обліку виданої та прийнятої старшим касиром готівки. Крім того, книга обліку виданої та прийнятої старшим касиром готівки використовується також для обліку готівки, виданої з каси підприємства довіреній особі, яка виплачує заробітну плату протягом встановленого строку, та повернення нею наявної готівки і касових документів. |
Первинні документи для обліку основних засобів
Найменування документа | Призначення та порядок оформлення документа |
Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів Типова форма № ОЗ-1 Приказ Минстата Наказ Мінстату України від 29.12.95 р. № 352 |
Застосовується для:
При оформленні приймання основних засобів акт складається в одному примірнику на кожний окремий об’єкт приймальною комісією, призначеною розпорядженням (наказом) керівника підприємства (організації). Складання загального акта, що оформляє приймання декількох об’єктів основних засобів, допускається лише при обліку господарського інвентаря, інструменту, обладнання і т. п., якщо ці об’єкти однотипні, мають однакову вартість та прийняті в одному календарному місяці. Акт, після його оформлення, з прикладеною технічною документацією, що відноситься до даного об’єкта, передається до бухгалтерії підприємства, підписується головним бухгалтером та затверджується керівником підприємства, організації чи особами, на те уповноваженими. При оформленні внутрішнього переміщення основних засобів акт виписується у двох примірниках працівником передавального відділу (цеху) – здавальника. Перший примірник з розпискою одержувача та здавальника передається до бухгалтерії, а другий – відділу (цеху) – здавальнику. При безоплатній передачі основних засобів іншому підприємству акт складається у двох примірниках (для підприємства, що здає та приймає основні засоби). При передачі основних засобів іншому підприємству за плату акт складається у трьох примірниках: перші два залишаються у підприємства, що здає об’єкт основних засобів (де перший примірник додається до звіту матеріально відповідальної особи, а другий - до повідомлення на передачу та для акцепта), третій примірник передається особі , що приймає об’єкт основні засоби. |
Акт приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об’єктів Типова форма № ОЗ-2 Наказ Мінстату України від 29.12.95 р. № 352 |
Застосовується для оформлення приймання-здачі основних засобів із ремонту, реконструкції та модернізації. Якщо ремонт об’єкта основних засобів здійснюється силами самого підприємства, то акт виписується в одному екземплярі. У разі залучення до ремонту, реконструкції або модернізації стороннього підприємства акт складають у двох примірниках. Другий примірник передають підприємству, що виконує ремонт, реконструкцію, модернізацію. Акт, підписаний працівником цеху (відділу), що уповноважений на приймання основних засобів, та представником цеху (підприємства), який виконував ремонт, реконструкцію та модернізацію, здають до бухгалтерії підприємства (організації). Акт підписується головним бухгалтером та затверджується керівником підприємства, організації чи особами, на те уповноваженими. До технічного паспорту відповідного об’єкта основних засобів повинні бути внесені необхідні зміни до характеристики об’єкта, пов’язані із капітальним ремонтом, реконструкцією та модернізацією. Цей документ є підставою для внесення відомостей про проведену реконструкцію або модернізацію до інвентарної картки відремонтованого об’єкту. |
Акт списання основних засобів Типова форма № ОЗ-3 Наказ Мінстату України від 29.12.95 р. № 352 |
Застосовується для оформлення вибуття основних засобів (крім автотранспортних засобів) при повному або частковому їх списанні. Акт складається у двох примірниках комісією, призначеною керівником підприємства (організації), затверджується керівником підприємства (організації) або особою, на те уповноваженою. Перший примірник акта передають до бухгалтерії, другий залишається у особи, відповідальної за зберігання основних засобів, та є підставою для здачі на склад запчастин, що залишилися в результаті їх списання, а також матеріалів, металобрухту і т. п. На підставі акта, який передано до бухгалтерії підприємства, в інвентарній картці та описі інвентарних карток здійснюється відповідний запис щодо вибуття об’єкта основних засобів, а також відмітка щодо вибуття об’єкта основних засобів проставляється в документі, що оформляється за його місцезнаходженням (інвентарному списку). |
Акт на списання автотранспортних засобів Типова форма № ОЗ-4 Наказ Мінстату України від 29.12.95 р. № 352 |
Застосовується для оформлення списання автомобіля вантажного чи легкового, причепа чи напівпричепа при їх ліквідації. Акт складається у двох примірниках та підписується комісією, що призначається керівником автогосподарства (підприємства) і затверджується керівником підприємства (організації) чи особою, на те уповноваженою. Перший примірник передається до бухгалтерії, другий залишається у особи, відповідальної за зберігання основних засобів, та є підставою для здачі на склад матеріальних цінностей та металобрухту, що залишився в результаті списання. Витрати по списанню, а також вартість матеріальних цінностей, що надійшли від розборки автотранспортних засобів, відображають в розділі «Розрахунок результатів списання автомобіля (причепа, напівпричепа)». |
Акт про установку, пуск та демонтаж будівельної машини Типова форма № ОЗ-5 Наказ Мінстату України від 29.12.95 р. № 352 |
Застосовується в будівельно-монтажних організаціях для оформлення передачі, установки та пуску будівельних машин та наступного їх демонтажу і передачі машинопрокатній базі. Акт складається у двох примірниках представником машинопрокатної бази та будівельної дільниці, що експлуатує будівельні машини та механізми. |
Інвентарна картка обліку основних засобів Типова форма № ОЗ-6 Наказ Мінстату України від 29.12.95 р. № 352 |
Застосовується для обліку всіх видів основних засобів, а також для групового обліку однотипних об’єктів основних засобів, що надійшли в експлуатацію в одному календарному місяці, та таких, що мають одне і те ж виробничо-господарське призначення, технічну характеристику та вартість. Інвентарна картка ведеться в бухгалтерії на кожний об’єкт чи групу об’єктів. У випадку групового обліку картка заповнюється шляхом позиційних записів окремих об’єктів основних засобів. Форма заповнюється в одному примірнику на підставі «Акту приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (форма № ОЗ-1), технічної та іншої документації. До інвентарної картки обліку основних засобів вноситься інформація:
У разі значної зміни якісних та кількісних показників в характеристиці об’єкта в результаті реконструкції (модернізації), добудови та дообладнання попередню інвентарну картку у випадку неможливості відобразити в ній всі показники, що характеризують реконструйований (модернізований, дообладнаний, добудований) об’єкт в цілому, замінюють новою. Стару інвентарну картку зберігають як довідковий документ. |
Опис інвентарних карток по обліку основних засобів Типова форма № ОЗ-7 Наказ Мінстату України від 29.12.95 р. № 352 |
Застосовується для реєстрації інвентарних карток обліку основних засобів. Опис складається в одному примірнику бухгалтерією в цілях контролю за зберіганням інвентарних карток. Записи ведуться в розрізі класифікаційних груп (видів) основних засобів. |
Картка обліку руху основних засобів Типова форма № ОЗ-8 Наказ Мінстату України від 29.12.95 р. № 352 |
Застосовується для обліку руху основних засобів по класифікаційних групах при ручній обробці облікової документації. Заповнюється на підставі даних інвентарних карток відповідних груп (видів) основних засобів та звіряється з даними синтетичного обліку основних засобів. На підставі підсумкових даних цих карток заповнюються звітні форми з руху основних засобів. |
Інвентарний список основних засобів Типова форма № ОЗ-9 Наказ Мінстату України від 29.12.95 р. № 352 |
Застосовується для пооб’єктного обліку основних засобів за місцем їх знаходження (експлуатації) за матеріально відповідальними особами. |
Розрахунок амортизації основних засобів (для промислових підприємств) Типова форма № ОЗ-14, Розрахунок амортизації основних засобів (для будівельних організацій) Типова форма № ОЗ-15, Розрахунок амортизації по автотранспорту Типова форма ОЗ-16 Наказ Мінстату України від 29.12.95 р. № 352 |
Бланки цих форм на сьогодні застаріли. У зв’язку з цим підприємства можуть самостійно розробити необхідну форму таких документів. За основу можна використати форму Розрахунок амортізації основних засобів (крім інших необоротних матеріальних актівів), затверджену наказом Мінфіну України від 13.09.2016 р. № 818 (див. п.6 Порядку складання типових форм з обліку та списання основних засобів суб’єктами державного сектора, затвердженого наказом Мінфіну України від 13.09.2016 р. № 818). |
АКТ готовності об'єкта до експлуатації Додаток 9 до Порядку приймання в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, затвердженому постановою КМУ від 13.04.2011 р. № 461, у редакції постанови КМУ від 08.09.2015 р. № 750 |
Застосовується для прийому в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, а також комплексів (будов), до складу яких входять об’єкти з різними класами наслідків (відповідальності). Акт підписується замовником, генеральним проектувальником, генеральним підрядником або підрядником (у разі, якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників), субпідрядниками, головним архітектором (інженером проекту), інженером технічного нагляду, страховиком (якщо об’єкт застрахований), представником профспілкової організації (за рішенням замовника для об’єктів виробничого призначення). |
Інвентаризаційний опис основних засобів (форма № інв-1) Додаток до постанови Держкомстату СРСР від 28.12.89 р. № 241 |
Інвентаризаційний опис застосовується для оформлення даних інвентаризації основних засобів (будівель, споруд, передавальних пристроїв машин і обладнання, транспортних засобів, інструменту, обчислювальної техніки, виробничого та господарського інвентарю тощо). Інвентаризаційний опис складається в одному примірнику комісією окремо за кожним місцезнаходженням цінностей і посадовою особою, яка відповідає за збереження основних засобів. На основні засоби, що прийняті в оренду, опис складається окремо. Після оформлення у встановленому порядку опис передається до бухгалтерії для складання порівняльної відомості. |
Акт інвентаризації незакінчених ремонтів основних засобів (форма № інв-10) Додаток до постанови Держкомстату СРСР від 28.12.89 р. № 241 |
Застосовується при інвентаризації незакінчених ремонтів будівель, споруд, машин, обладнання, енергетичних установок та інших об’єктів основних засобів. Акт складається в одному примірнику інвентаризаційною комісією на підставі перевірки стану робіт у натурі, підписується та передається до бухгалтерії. |
АКТ про тимчасове виведення основних фондів з виробничого процесу та їх консервацію Додаток № 1 до Положення про порядок консервації основних виробничих фондів підприємств, затвердженого постановою КМУ від 28.10.97 р. № 1183 |
Застосовується в разі, коли комісія з питань проведення консервації основних фондів на чолі з керівником підприємства (головою виконавчого органу), виносить рішення про тимчасове виведення основних фондів з виробничого процесу та їх консервацію. |
Первинні документи з обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів
Найменування документа | Призначення та порядок оформлення документа |
Відомість на поповнення (вилучення) постійного запасу інструментів (пристроїв) Типова форма № МШ-1 Наказ Мінстату України від 22.05.96 р. № 145 |
Застосовується для обліку зміни запасу інструментів (пристроїв) у роздавальних кладових на тих підприємствах, де облік ведеться за принципом встановлення постійного оборотного (обмінного) фонду. Відомість складається у двох примірниках начальником цеху разом із начальником інструментального чи планового відділу при необхідності зміни норми постійного запасу інструментів (пристроїв). Один примірник відомості знаходиться в інструментальному відділі, другий – в цеху. На підставі даних відомості вносяться зміни до картки складського обліку матеріалів (типова форма № М-12) інструментально-раздавальної кладової. |
Картка обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів Типова форма № МШ-2 Наказ Мінстату України від 22.05.96 р. № 145 |
Застосовується для обліку МШП, виданих під розписку робітнику чи бригадиру (для бригади) із роздавальної кладової цеху для тривалого користування. Заповнюється в одному примірнику комірником на кожного працівника, що одержав ці предмети. Для обліку інструментів (пристроїв), виданих робітнику із кладової цеху для короткострокового користування, застосовується інструментальна марка, яка при здачі інструментів комірнику, повертається робітникові. На кожну інструментальну марку, в якій вказується номер інструментальної роздавальної кладової, номер цеху, табельний номер робітника, комірник видає тільки один інструмент. |
Замовлення на ремонт або заточування інструментів (пристроїв) Типова форма № МШ-3 Наказ Мінстату України від 22.05.96 р. № 145 |
Застосовується для обліку інструментів (пристроїв), переданих на заточування або ремонт. Використовується на тих підприємствах, де заточування та ремонт інструментів (пристроїв) проводяться у централізованому порядку. Замовлення виписується у двох примірниках комірником роздавальної кладової. Один примірник залишається у комірника з розпискою виконавця, другий передається разом із інструментом до цеху виконання (заточувальну майстерню). Після заточування чи ремонту інструмента (пристрою) комірник робить відмітку у своєму примірнику про повернення інструмента (пристрою) і розписується у примірнику цеху-виконавця. |
Акт вибуття малоцінних та швидкозношуваних предметів Типова форма № МШ-4 Наказ Мінстату України від 22.05.96 р. № 145 |
Застосовується для оформлення поломки та втрати інструментів (пристроїв) та інших МШП. Складається в одному примірнику майстром і начальником цеху (дільниці) на одного або декількох робітників. При поломці, псуванні та втраті МШП з вини робітника акт складається у двох примірниках. Один примірник залишається в цеху (на дільниці), а другий направляється у розрахункову частину бухгалтерії для утримання у встановленому порядку з робітника вартості поломаного, зіпсованого чи втраченого предмета. При пред’явленні робітником акту вибуття йому замість непридатного чи втраченого предмета видається придатний і записується до картки обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів (типова форма № МШ-2). Акти вибуття потім додаються до актів списання (типові форми № МШ-5 і № МШ-8). Непридатні для подальшого використання МШП здаються до спеціальної кладової для утилю на підставі затверджених актів на списання (типові форми № МШ-5 і № МШ-8). |
Акт на списання інструментів (пристроїв) та обмін їх на придатні Типовая форма № МШ-5 Наказ Мінстату України від 22.05.96 р. № 145 |
Застосовується для оформлення списання інструментів (пристроїв), що стали непридатними, та обміну їх на придатні на тих підприємствах, де облік ведеться за методом обмінного (оборотного) фонду. Складається в одному примірнику комісією цеху на підставі разових актів вибуття малоцінних та швидкозношуваних предметів (типова форма № МШ-4). Непридатний інструмент за актом здається до кладової для утилю. Акт візується начальником інструментального чи планового відділу і подається до центрального інструментального складу, який видає цеху інструменти (пристрої) того ж найменування, марки та розміру за актом без виписки вимог і лімітних карток. Після видачі складом інструментів (пристроїв) акт передається до бухгалтерії, де згідно з цим актом проводиться списання інструментів (пристроїв) зі складу, без відображення їх руху по роздавальних кладових цехів. Виданий складом інструмент (пристрій) в порядку обміну за актами у картці обліку роздавальних кладових не відображається. |
Особова картка обліку спецодягу, спецвзуття та запобіжних пристроїв Типова форма № МШ-6 Наказ Мінстату України від 22.05.96 р. № 145 |
Застосовується для обліку спецодягу, спецвзуття та запобіжних засобів, які видаються робітникам підприємства в індивідуальне користування за встановленими нормами. Картка ведеться в одному примірнику і зберігається у комірника цеху (дільниці). У випадку втрати взятих предметів спецодягу, спецвзуття або запобіжних засобів в особовій картці в рядку загубленого предмету в розділі «Повернено» робиться запис: «Акт вибуття № _____ і дата». При автоматизованій обробці даних з обліку МШП особова картка не ведеться. |
Відомість обліку видачі (повернення) спецодягу, спецвзуття та запобіжних пристроїв Типова форма № МШ-7 Наказ Мінстату України від 22.05.96 р. № 145 |
Застосовується для обліку видачі спецодягу, спецвзуття та запобіжних засобів робітникам підприємств в індивідуальне користування за встановленими нормами. Заповнюється в двох примірниках комірником цеху (відділу, дільниці) окремо на видачу і на повернення спецодягу, спецвзуття та запобіжних засобів і оформляється відповідними підписами. Один примірник передається до бухгалтерії, другий залишається у комірника цеху (відділу, дільниці). |
Акт на списання малоцінних та швидкозношуваних предметів Типова форма № МШ-8 Наказ Мінстату України від 22.05.96 р. № 145 |
Застосовується для оформлення списання морально застарілих, зношених і непридатних для подальшого використання інструментів (пристроїв), спецодягу, спецвзуття, запобіжних засобів по закінченню строку носки, інших МШП і здача їх у комору для утилю. Акт складається в одному примірнику комісією на підставі разових актів вибуття малоцінних і швидкозношуваних предметів (типова форма № МШ-4). Після здачі списаних предметів до комори для утилю акт із розпискою комірника здається до бухгалтерії. На різні види МШП акти на списання складаються окремо. |
Первинні документи з обліку об’єктів права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів
Найменування документа | Призначення та порядок оформлення документа |
Акт введення в господарський оборот об'єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів Типова форма № НА-1 Наказ Мінфину України від 22.11.2004 р. № 732 |
Застосовується підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності для оформлення операцій із введення в господарський оборот і використання окремих придбаних (створених) об’єктів права інтелектуальної власності. При оформленні введення в господарський оборот об’єктів права інтелектуальної власності акт складається в одному примірнику на кожний окремий об’єкт приймальною комісією, призначеною наказом (розпорядженням) власника або керівника підприємства. Акт заповнюється в одному примірнику на основі технічної, науково-технічної та іншої документації (ліцензійний договір, авторський договір, патент тощо), підписується головою та членами комісії, особою, відповідальною за прийняття об’єкта права інтелектуальної власності. В акті відображається основна інформація про прийнятий об’єкт інтелектуальної власності, зокрема: правові умови введення такого об’єкта в господарський оборот, дата введення, строк корисного використання об’єкта, його характеристика, яка містить докладний його опис і порядок використання, особливості і переваги, зазначаються основні якісні та кількісні показники об’єкта права інтелектуальної власності та ін. Оформлений акт підписується головним бухгалтером та затверджується керівником підприємства чи особою, на те уповноваженою. |
Інвентарна картка обліку об'єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів Типова форма № НА-2 Наказ Мінфину України від 22.11.2004 р. № 732 |
Застосовується для аналітичного обліку об’єктів права інтелектуальної власності, а також для аналітичного обліку групи однотипних за призначенням та умовами використання об’єктів, що надійшли в одному календарному місяці та одній відповідальній за їх використання особі. Інвентарна картка ведеться в бухгалтерії на кожний об’єкт чи групу об’єктів права інтелектуальної власності, заповнюється в одному примірнику на підставі «Акту введення в господарський оборот об’єкта права інтелектуальної власності e складі нематеріальних активів» (типова форма № НА-1). Підставою для відміток в інвентарній картці про вибуття об’єкта права інтелектуальної власності є «Акт вибуття (ліквідації) об’єкта права інтелектуальної власності в складі нематеріальних активів» (типова форма № НА-3). |
Акт вибуття (ліквідації) об'єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів Типова форма № НА-3 Наказ Мінфину України від 22.11.2004 р. № 732 |
Застосовується для оформлення вибуття об’єктів права інтелектуальної власності при їх списанні (ліквідації). Акт складається у двох примірниках комісією, призначеною наказом (розпорядженням) власника або керівника підприємства, підписується головою та членами комісії, особою, що була відповідальною за використання об’єкта права інтелектуальної власності, затверджується керівником підприємства чи особою, на те уповноваженою. Залишкова вартість, яка наводиться у графі 13 акта вибуття (ліквідації) об’єкта права інтелектуальної власності, визначається за даними бухгалтерського обліку на останнє число місяця вибуття такого об’єкта як різниця між первісною вартістю і сумою нарахованої амортизації за період корисного використання. У рядку «Правові умови вибуття (ліквідації) об’єкта права інтелектуальної власності з господарського обороту» зазначаються причини вибуття (закінчення строку дії майнових прав інтелектуальної власності, договору на використання майнових прав інтелектуальної власності, зберігання інформації щодо об’єктів права інтелектуальної власності як комерційної таємниці, ліцензійного договору; дострокове припинення ліцензійного договору тощо). Перший примірник акта передається до бухгалтерії, другий залишається у особи, що була відповідальною за використання об’єкта права інтелектуальної власності. |
Інвентаризаційний опис об'єктів права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів Типова форма № НА-4 Наказ Мінфину України від 22.11.2004 р. № 732 |
Складається в одному примірнику для оформлення даних інвентаризації окремо за кожним місцезнаходженням об’єкта права інтелектуальної власності та за кожною особою, відповідальною за використання таких об’єктів. В опис включається кожний окремий об’єкт права інтелектуальної власності. При складанні опису особа, відповідальна за використання об’єктів права інтелектуальної власності, дає розписку про те, що до початку інвентаризації всі прибуткові та видаткові документи передані до бухгалтерії і всі об’єкти права інтелектуальної власності, одержані для використання і зберігання, оприбутковані, а ті об’єкти, що вибули (ліквідовані), списані. До інвентаризаційного опису записують та перевіряють такі дані:
Інвентаризаційний опис підписується всіма членами комісії та відповідальною особою і передається до бухгалтерії. |
Документи на отримання товарно-матеріальних цінностей (ТМЦ)
Найменування документа | Призначення та порядок оформлення документа |
Довіреність Типова форма № М-2 Наказ Мінфіну України від 16.05.96 р. № 99* |
Довіреність на одержання ТМЦ від постачальника довіреній особі виписується уповноваженою особою підприємства, як правило, працівником бухгалтерії. Оформляється вона в одному примірнику і видається під підпис. До того ж довіреність на одержання цінностей видається тільки особам, що працюють на даному підприємстві. Проте в деяких випадках довіреність може бути видана особі, яка не є найманим працівником, але тільки з дозволу керівника підприємства та за умови, що підприємство, де працює ця особа, видало їй довіреність на одержання тих самих цінностей і такої ж кількості з цього підприємства. Якщо довірена особа повинна одержувати потрібні цінності в одному місці (з одного складу), але за декількома нарядами, рахунками та іншими документами, що їх замінюють, їй може бути видана одна довіреність із зазначенням у ній номерів і дат видачі усіх нарядів, рахунків або інших аналогічних документів. Строк дії довіреності встановлюється в залежності від можливості одержання та вивозу відповідних цінностей, однак, не більше як на 10 днів. Якщо ж довіреність видається на одержання цінностей, розрахунки за які здійснюються у порядку планових платежів або доставка яких здійснюється централізовано-кольцевими перевезеннями, строк її дії може складати один календарний місяць. Особа, якій видана довіреність, зобов'язана не пізніше наступного дня після кожного випадку доставки на підприємство одержаних за довіреністю цінностей подати працівнику підприємства, який здійснює виписування та реєстрацію довіреностей, документ про одержання нею цінностей та їх здачу на склад або матеріально відповідальній особі. Невикористані довіреності повинні бути повернуті працівнику підприємства, який здійснює їх виписування і реєстрацію, не пізніше наступного дня після закінчення терміну дії довіреності. Повернуті невикористані довіреності гасяться надписом «Невикористана». Особам, які не відзвітували про використання довіреності або не повернули невикористану довіреність, строк дії якої закінчився, нова довіреність не видається. При оформленні довіреностей слід пам'ятати, що:
|
Журнал реєстрації довіреностей Типова форма № М-3 Наказ Мінфіну України від16.05.96 р. № 99* |
Довіреність видається після її реєстрації в журналі реєстрації. Усі сторінки журналу мають бути пронумеровані, прошнуровані та скріплені печаткою та підписом керівника і головного бухгалтера підприємства. Про використання довіреностей або повернення невикористаних довіреностей в журналі реєстрації довіреностей роблять відмітку про номери документів (накладних, актів тощо) на одержання цінностей або про дату повернення довіреності. |
* Мінфін України наказом від 30.09.2014 р. № 987 визнав таким, що втратив чинність, наказ від 16.05.96 р. № 99 «Про затвердження Інструкції про порядок реєстрації виданих, повернутих і використаних довіреностей на одержання цінностей», відповідно, втратила чинність і типова форма № 2-М «Довіреність». Незважаючи на це, підприємства, як і раніше, можуть використовувати бланк скасованої довіреності в господарській діяльності, оскільки, повноваження на здійснення господарської операції особи, яка в інтересах юридичної особи або фізичної особи - підприємця одержує основні засоби, запаси, нематеріальні активи, грошові документи, цінні папери та інші ТМЦ згідно з договором, підтверджуються відповідно до законодавства, зокрема, письмовим договором, довіреністю, актом органу юридичної особи тощо (п.2.5 глави 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну України від 24.05.95 р. № 88). |
Первинна транспортна документація
Найменування документа | Призначення та порядок оформлення документа |
Товарно-транспортна накладна Типова форма № 1-ТН*** Наказ Мінтрансу України від 14.10.97 р. № 363 |
ТТН – єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку ТМЦ на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений в паперовій та/або електронній формі та має містити обов’язкові реквізити. ТТН виписується замовником* (вантажовідправником) у трьох примірниках, кожен із яких засвідчується його підписом:
Після прийняття вантажу згідно з ТТН водій (експедитор) підписує всі її примірники. У випадках, коли в ТТН немає можливості зазначити всі найменування вантажу, підготовленого для перевезення, до такої ТТН додається документ довільної форми з обов'язковим зазначенням відомостей про вантаж. У таких випадках в ТТН зазначається, що до неї додається як товарний розділ документ у паперовій або електронній формі, без якого ТТН вважається недійсною і не може використовуватись для розрахунків із замовником. |
* Замовник - вантажовідправник або вантажоодержувач, який уклав з перевізником договір про перевезення вантажів. ** Перевізник - фізична або юридична особа - суб'єкт господарювання, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами. *** ТТН може оформлятися суб'єктом господарювання без дотримання форми № 1-ТН, за умови наявності в ній інформації про назву документа, дату і місце його складання, найменування (прізвище, ім’я, по батькові) перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які дають можливість однозначно ідентифікувати вантаж, автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причип/напівпричипі (марка, модель, тип, реєстраційний номер), пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора. До того ж, ТТН може бути оформлена в електронній формі з урахуванням вимог Закону України від 22.05.2003 р. № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та Закону України від 05.10.2017 р. № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги». У цьому випадку ТТН підписується за допомогою електронного підпису водія та/або експедитора, відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача (п.11.1 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Мінтрансу України від 14.10.97 р. № 363). |
|
Подорожній лист вантажного автомобіля Типова форма № 2-ТН Наказ Мінтрансу України та Мінстату України від 29.12.95 р. № 488/346 |
Ці форми подорожніх листів наказом Мінінфраструктури України та Мінекономрозвитку України від 10.12.2013 р. № 1005/1454 визнано такими, що втратили чинність. Проте, Держстат України у своєму листі від 23.07.2013 р. № 05.2-8/107 зазначив, що Департамент автомобільного транспорту Мінінфраструктури України вважає скасування дії подорожнього листа вантажного автомобіля за формою № 2-ТН недоцільним, оскільки її використання задовольняє потреби підприємств щодо обліку робочого часу водія, витрат і списання палива (див. також лист Мінінфраструктури України від 20.11.2012 р. № 25/3717-12). Тому підприємства, що експлуатують автотранспортні засоби, мають право на підставі ст.9 Закону України від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (Закон про бухоблік) та п.2.7 розділу 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну України від 24.05.95 р. № 88 (Положення № 88) самостійно розробити власну форму подорожнього листа, використовуючи його скасовану форму та затвердивши її наказом по підприємству (див. листи ДФСУ від 09.06.2015 р. № 11999/6/99-99-19-01-01-15 і від 02.11.2015 р. № 23178/6/99-99-19-02-02-15). |
Подорожній лист вантажного автомобіля у міжнародному сполученні Типова форма № 1 (международная) Наказ Мінтрансу України та Мінстату України від 29.12.95 р. № 488/346 |
|
Подорожній лист службового легкового автомобіля Типова форма № 3 Наказ Держкомстату України від 17.02.98 р. № 74 |
Ця форма подорожнього листа наказом Держстату України від 19.03.2013 р № 95 визнана такою, що втратила чинність. Водночас подорожній лист є основним документом первинного обліку роботи автотранспортних засобів, що підтверджує витрати, пов'язані із здійсненням перевезень, та як первинний бухгалтерський документ застосовується для бухгалтерського обліку відповідних господарських операцій, в тому числі списання витраченого палива та мастильних матеріалів. У зв'язку з цим Мінінфраструктури України у листі від 23.04.2013 р. № 4492/25/10-13 роз'яснив, що «... суб'єкти господарювання можуть застосовувати самостійно виготовлені бланки первинних документів, в тому числі подорожніх листів, які повинні містити обов'язкові реквізити чи реквізити типових або спеціалізованих форм, що передбачено пунктом 2.7 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну України від 24.05.95 р. № 88...». |
Первинні документи з обліку матеріалів
Найменування документа | Призначення та порядок оформлення документа |
Журнал обліку вантажів, що надійшли Типова форма № М-1 Наказ Мінстату України від 21.06.96 р. № 193 |
Застосовується для обліку та контролю за надходженням та оприбуткуванням матеріальних цінностей. Записи в журналі виконуються в міру надходження матеріальних цінностей на склад підприємства на основі товарно-транспортних документів, прибуткових ордерів, актів приймання матеріалів. У журналі також роблять відмітки про запитання, пов’язані з розшуком вантажів, що не надійшли. Графи 6 – 9 журналу заповнюються на основі товарно-транспортних накладних, а також товарних накладних постачальника. У графі 10 матеріально відповідальна особа, яка оприбутковує вантаж на склад, ставить підпис про отримання супровідних документів постачальників. У графі «Примітка» записують дані про оплату рахунків, відмову від акцепту або суми часткового акцепту та інш. |
Прибутковий ордер Типова форма № М-4 Наказ Мінстату України від 21.06.96 р. № 193 |
Застосовується для обліку матеріалів, які надходять на підприємство від постачальників чи з переробки. Прибутковий ордер в одному примірнику складається матеріально відповідальною особою у день надходження цінностей на склад. |
Акт про приймання матеріалів Типова форма № М-7 Наказ Мінстату України від 21.06.96 р. № 193 |
Якщо під час приймання матеріалів виявлено розбіжність між їх фактичною кількістю, якістю та даними, заявленими в супровідних документах, для оприбуткування фактично прийнятих матеріалів складається акт про приймання матеріалів. Ця форма застосовується також при прийманні матеріалів, які прибули без документів. Акт про приймання матеріалів складається у двох примірниках приймальною комісією з обов’язковою участю матеріально відповідальної особи та представника відправника (постачальника) або представника незацікавленої організації та затверджується керівником підприємства (організації) або особою, яка на те уповноважена. Після приймання цінностей акти з прикладанням документів (товарно-транспортних накладних) передаються: один екземпляр – до бухгалтерії підприємства для обліку переміщення (руху) матеріальних цінностей, а другий – відділу постачання або юридичному відділу для направлення листа – претензії постачальнику. Наявність приймального акта виключає необхідність оформлення прибуткового ордера типової форми № М-4. |
Лімітно-забірна картка Типова форма № М-8 и типова форма № М-9 Наказ Мінстату України від 21.06.96 р. № 193 |
Використовуються для оформлення відпуску матеріалів, що систематично витрачаються при виготовленні продукції, а також для поточного контролю за додержанням встановлених лімітів відпуску матеріалів на виробничі потреби та є виправдувальним документом для списання матеріальних цінностей зі складу. Лімітно-забірні картки виписуються на одне або декілька найменувань матеріалів (номенклатурних номерів) у двох примірниках. Один примірник до початку місяця передається цеху (дільниці) – споживачу матеріалів, другий – складу або кладовій цеху (дільниці). Відпуск матеріалів у виробництво здійснюється складом при пред’явленні представником цеху свого примірника лімітно-забірної картки. Комірник відмічає в обох примірниках дату та кількість відпущеного матеріалу, після чого визначає залишок ліміту за кожним номенклатурним номером матеріалів. Здача складом лімітно-забірних карток в бухгалтерію здійснюється після використання ліміту. По лімітно-забірній картці ведеться також облік матеріалів, що не були використані у виробництві (повернення). При цьому інші додаткових документів не складається. Понадлімітний відпустк матеріалів та заміна одних видів матеріалів іншими допускається тільки з дозволу керівника підприємства (організації), головного інженера або осіб, ними на те уповноважених. При цьому виписується акт-вимога (типова форма № М-10). Зміна ліміту здійснюється тими ж особами, яким надано право його встановлення. Лімітно-забірні картки призначені:
|
Лімітно-забірна картка N Типова форма № М-28 і типова форма № М-28а Наказ Мінстату України від 21.06.96 р. № 193 |
|
Акт-вимога на заміну (додатковий відпуск) матеріалів Типова форма № М-10 Наказ Мінстату України від 21.06.96 р. № 193 |
Використовується для обліку відпуску матеріалів понад встановленого ліміту або при заміні матеріалів і є основою для списання матеріалів зі складу. Акт-вимога виписується на один вид матеріалів та його багаторазовий відпуск у межах ліміту у двох примірниках: один примірник для одержувача (цеху, дільниці та т. п.), другий – для складу. Здача актів-вимог до бухгалтерії здійснюється після видачі всієї кількості матеріалу, що вимагається. |
Накладна-вимога на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів Типова форма № М-11 Наказ Мінстату України від 21.06.96 р. № 193 |
Використовується для обліку руху матеріальних цінностей в середині підприємства та їх відпуску господарствам свого підприємства, що розташовані за межами його території, а також стороннім організаціям. Накладна-вимога виписується в двох примірниках і підписується головним бухгалтером або особою, на те уповноваженою. У випадку відпуску матеріалів господарствам свого підприємства один примірник передається одержувачам (цеху, дільниці та т. п.), другий – складу, який потім передається до бухгалтерії. |
Картка складського обліку матеріалів Типова форма № М-12 Наказ Мінстату України від 21.06.96 р. № 193 |
Застосовується для обліку руху матеріалів на складі за кожним сортом, видом та розміром. Вона заповнюється на кожний номенклатурний номер матеріалу і ведеться матеріально відповідальною особою (комірником, завідувачем складом). Записи у картці виконують на підставі первинних прибутково-видаткових документів у день, коли відбувається операція. |
Відомість обліку залишків матеріалів на складі Типова форма № М-14 Наказ Мінстату України від 21.06.96 р. № 193 |
Ведеться на підприємствах (в організаціях), які обліковують матеріали по оперативно-бухгалтерським методом. Відомість обліку залишків заповнюють за даними карток складського обліку, перевірених бухгалтерією. Вірогідність перенесення залишків до відомості підтверджується підписом особи, яка перевіряє. |
Матеріальний ярлик Типова форма № М-16 Наказ Мінстату України від 21.06.96 р. № 193 |
Призначений для відображення характеристики матеріалів кожного номенклатурного номера безпосередньо в місцях зберігання. Бланк ярлика заповнюється завідувачем складом на кожний номенклатурний номер матеріальних цінностей. Заповнений усіма необхідними даними ярлик прикріплюється до місця зберігання матеріальних цінностей та служить для них паспортом. |
Сигнальна довідка про відхилення фактичного залишку матеріалів від установлених норм запасу Типова форма № М-18 Наказ Мінстату України від 21.06.96 р. № 193 |
Використовується для контролю за відхиленням фактичного залишку матеріалів від встановлених норм запасу і для контролю залишків матеріалів, що знаходяться без руху. Довідка складається в одному примірнику завідуючим складом (комірником), який повинен своєчасно повідомити відділу постачання про відхилення фактичного залишку матеріалів від встановленої норми запасу та про залишки матеріалів, що знаходяться без руху. Довідка заповнюється на підставі даних складського обліку матеріалів. Критерій для включення даних у довідку встановлює відділ матеріально-технічного постачання підприємства (організації). Періодичність надання сигнальної довідки матеріально відповідальною особою встановлюється безпосередньо підприємством виходячи з особливостей технологічного процесу підприємства та матеріаломісткості виробництва. |
Первинні документи з особового складу
Наименование документа | Назначение и порядок оформления документа |
Наказ (розпорядження) про прийняття на роботу Типова форма № П-1 Наказ Держкомстату України від 05.12.2008 р. № 489 |
Наказом про прийняття на роботу оформляється укладення трудового договору з працівником. У наказі вказують:
З оформленим наказом про прийняття на роботу працівника слід ознайомити під розпис. |
Особова картка працівника Типова форма № П-2 Наказ Держкомстату України та Міноборони України від 25.12.2009 р. № 495/656 |
Заповнюється на всіх працівників, прийнятих на підприємство на постійну роботу, в тому числі за сумісництвом. Особова картка заповнюється на підставі паспорта, трудової книжки, військового квитка, диплома (свідоцтва, посвідчення) про закінчення навчального закладу, наказів (розпоряджень) про приймання, звільнення, переведення тощо. З інформацією, яку вказано у розділі IV «Призначення і переведення» особової картки, працівника слід ознайомити під розпис. |
Наказ (розпорядження) про надання відпустки Типова форма № П-3 Наказ Держкомстату України від 05.12.2008 р. № 489 |
Є підставою для надання відпусток. На підставі цього наказу бухгалтер розраховує суму відпускних, а працівник відділу кадрів проставляє відмітки в розділі V «Відпустки» Особової картки працівника (типова форма № П-2). У цьому розділі зазначають вид відпустки, за який період часу вона надається, дати початку і закінчення відпустки, а також дата і номер наказу (розпорядження) керівника підприємства про надання відпустки працівникові. |
Наказ (розпорядження) про припинення трудового договору (контракту) Типова форма № П-4 Наказ Держкомстату України від 05.12.2008 р. № 489 |
Наказом оформляється припинення трудового договору з працівником. Основними реквізитами цього документа є:
Наказ про звільнення оформлює відповідальний працівник відділу кадрів на підставі заяви працівника (за її наявності). До того ж, підставою для підготовки наказу можуть бути відповідний акт або доповідна записка, листок непрацездатності, ухвала суду, згода профспілкового комітету та інші документи (залежно від підстави для звільнення). З наказом про звільнення працівника необхідно ознайомити під розпис. До того ж копія наказу видається працівникові у день звільнення: у разі припинення трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу – в обов’язковому порядку, у всіх інших випадках – на вимогу працівника (ст.47 КЗпП). Відділ кадрів на підставі наказу про звільнення в Особовій картці працівника (типова форма № П-2) у рядку «Дата і причина звільнення» зазначає дату звільнення працівника, дату оформлення та номер наказу про звільнення, а також причини його звільнення. У свою чергу, бухгалтерія підприємства на підставі наказу (розпорядження) про припинення трудового договору здійснює розрахунок з працівником, а особа, відповідальна за ведення трудових книжок, здійснює відповідні записи до трудової книжки. |
Розрахунково-платіжна відомість працівника Типова форма № П-6 Наказ Держкомстату України від 05.12.2008 р. № 489 |
Розрахунково платіжні відомості застосовуються для розрахунку заробітної плати працівників підприємства. Водночас відомість типової форми № П-6 використовується для нарахування заробітної плати конкретного працівника, а відомість за формою № П-7 містить зведену інформацію про суми заробітної плати, нарахованої в звітному місяці всім працівникам підприємства. До того ж, у згаданих формах здійснюється розрахунок утримань із заробітної плати і визначається сума, що підлягає видачі на руки. Відомості складаються в одному примірнику в бухгалтерії підприємства і можуть застосовуватися для розрахунку заробітної плати всім категоріям працюючих. Слід зазначити, що типові форми № П-6 та № П-7, у назві яких є слово «платіжна», насправді не є платіжними документами, оскільки не містять місця для підпису працівників, що мало б підтверджувати отримання належних їм сум. Затверджені форми цих документів поки не враховують змін у законодавстві в сфері загальнообов’язкового соціального страхування. Обидві форми досі мають окремі рядки, в яких відображаються утримання внесків до Пенсійного фонду, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а також до Фонду зайнятості. Оскільки форми первинних документів, які затверджено Держкомстатом, є рекомендованими, підприємства мають право вносити до них зміни з урахуванням специфіки діяльності або, як у цьому випадку, з урахуванням змін у чинному законодавстві. |
Розрахунково-платіжна відомість (зведена) Типова форма № П-7 Наказ Держкомстату України від 05.12.2008 р. № 489 |
Первинні документи з обліку використання робочого часу
Найменування документа | Призначення та порядок оформлення документа |
Табель обліку використання робочого часу Типова форма № П-5 Наказ Держкомстату України від 05.12.2008 р. № 489 |
Застосовується для обліку використання робочого часу всіх категорій працівників, контролю за дотриманням ними встановленого режиму робочого часу, отримання даних про відпрацьований час, розрахунку заробітної плати, а також для складання статистичної звітності з праці. Табель складається щомісячно в одному екземплярі. Табель являє собою іменний список працівників цеху (відділу, дільниці тощо), що заповнений в порядку табельних номерів або алфавітному порядку. Табель складають та передають до бухгалтерії, як правило, за два-три дні до початку розрахункового періоду для своєчасного розрахунку заробітної плати. На кожного працівника в табелі, як правило, заповнюється тільки один рядок. Виняток становлять внутрішні сумісники. На них у табелі заповнюють два рядки: в одному рядку зазначають час основної роботи, а в другому – час роботи за сумісництвом. Включення працівника до табелю або виключення з нього (у зв’язку зі звільненням або внутрішнім переміщенням) здійснюється на підставі наказу (розпорядження) про прийняття на роботу (типова форма № П-1) та наказу (розпорядження) про припинення трудового договору (контракту) (типова форма № П-4). Також відмітки у табелі про причини неявок на роботу чи про фактично відпрацьований час, про роботу в надурочний час чи інші відхилення від нормальних умов роботи здійснюються тільки на підставі документів, оформлених належним чином. До таких документів належать накази про направлення у службове відрядження, про надання відпустки, листки непрацездатності тощо. Використання робочого часу працівником за кожен день відображається в табелі:
Умовні позначення відпрацьованого часу (літерне та цифрове) наведено на титульному аркуші табеля. Як зазначено безпосередньо у табелі типової форми № П-5, ця форма обліку використання робочого часу носить рекомендаційний характер і складається з мінімальної кількості показників, необхідних для заповнення форм державних статистичних спостережень. У свою чергу підприємства можуть доповнювати цю форму іншими показниками, необхідними для обліку використання робочого часу з урахуванням специфіки своєї діяльності. 1. Записи про вихідні дні. Табель за формою № П-5 не передбачає кодування для позначення вихідних днів (днів щотижневого відпочинку), а також для святкових і неробочих днів. Тому поля навпроти таких днів можна прокреслювати або залишати їх порожніми. Якщо працівник працює у вихідні, святкові дні та для нього робота в цей час не є звичайною (тобто такою, яку передбачено трудовим договором і графіком роботи), то відпрацьований час табелюють кодом «РВ» (06). 2. Неповний робочий час. Для кодування в табелі роботи в режимі неповного робочого часу (дня, тижня) передбачено коди:
3. Ненормований робочий день. У разі встановлення працівникові ненормованого робочого дня, в табелі слід вказувати фактичну кількість відпрацьованих годин (наприклад, 9 або 10). До того ж, з огляду на те, що переліком умовних позначень видів витрат робочого часу (титульний лист типової форми № П5) не передбачено спеціального позначення для такого режиму роботи, фактичну кількість відпрацьованого часу позначають кодом «Р» (01). 4. Відрядження. Особливістю цього виду робочого часу є те, що дні перебування працівника у відрядженні прирівнюються до звичайного дня роботи за графіком (наприклад, восьмигодинного). У результаті робочі дні, на які прийшлося відрядження, враховують як звичайні робочі дні, а вихідні дні – як неробочі. В такому випадку день відрядження, який припадає на робочий день, у табелі відображають так: у нижньому рядку - «ВД», у верхньому - «8» .День відрядження, який припадає на вихідний день, відображають у такий спосіб: у нижньому рядку - «ВД» , у верхньому - «х» або його прокреслюють. Якщо працівника направляють у відрядження спеціально для роботи у вихідний (святковий, неробочий) день, у табелі роботу у відрядженні у такий день позначають кодом «ВД» (07) та проставляють кількість годин, відпрацьованих в такий день. Якщо працівник виїжджає у відрядження у вихідний (святковий, неробочий) день, то йому після повернення з відрядження в обов’язковому порядку надається інший день відпочинку. У табелі день від’їзду у відрядження позначають кодом «ВД» (07), а наданий надалі відгул - кодом «ІН» (22). 5. Відпустка. Якщо працівник перебуває у відпустці, то в табелі кодом «В» слід відзначати не тільки робочі, а й вихідні дні. Це пов’язано з тим, що оплачувана відпустка надається працівникові виходячи з кількості календарних днів. Святкові дні, що припадають на період відпочинку, навпаки, не слід враховувати, оскільки їх виключають із щорічної відпустки і не оплачують. 6. Тимчасова непрацездатність. Оскільки допомога з тимчасової непрацездатності розраховується виходячи з календарних днів, у табелі зазначають усі дні тимчасової непрацездатності (у тому числі, що припадають на вихідні та святкові неробочі дні). У табелі для відображення днів тимчасової непрацездатності передбачено два види коду:
Дні хвороби в період перебування у відрядженні або у відпустці можна відобразити:
7. Нез’ясовані причини. Якщо на момент заповнення табеля документів, що підтверджують причину відсутності працівника, немає, зазначають позначку про неявку з нез’ясованих причин «НЗ» (28). |
Найменування документа | Призначення та порядок оформлення документа | |
Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт (Авансовий звіт) Наказ Мінфіну України від 28.09.2015 р. № 841 (у редакції наказу Мінфіну України від 10.03.2016 р. № 350) |
Документ призначений для звіту працівником підприємства (платником податку) про витрачені ним суми коштів, як під час перебування у відрядженні, так і при здійсненні інших підзвітних операцій. Порядок подання звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, викладено в п.170.9 ст.170 ПКУ. Звіт складається платником податку (підзвітною особою) підприємства будь-якої організаційно-правової форми або самозайнятої особи. Разом зі звітом надаються оригінали документів, що підтверджують вартість понесених у зв’язку з відрядженням витрат, і документи, що підтверджують зв’язок службового відрядження з господарською діяльністю підприємства. Строки подання (відповідно до пп.170.9.2 ст.170 ПКУ):
|
|
Наказ про відрядження | Наказом оформляється направлення працівника у відрядження. Законодавчо затвердженої форми наказу не має, тому підприємство оформляє його у довільній формі на окремому аркуші формату А4. Наказ про відрядження обов’язково містить назву підприємства, назву документа, номер і дату, підпис керівника, підпис працівника, що свідчить про те, що працівник ознайомлений з наказом. До того ж у наказі про службове відрядження згідно п.1 розділу II та п.1 розділу III Інструкції № 59* обов’язково зазначається: мета виїзду, завдання (за потреби), пункт призначення (держава або держави (у разі закордонного відрядження), місто або міста призначення, інші населені пункти, найменування підприємства, установи або організації, куди відряджається працівник), строк (дата вибуття у відрядження та дата прибуття з відрядження), джерело фінансування забезпечення витрат на відрядження, а також за потреби інші ключові моменти (вид транспорту, маршрут поїздки у разі відрядження на службовому автомобілі, інформація про додаткові обмеження щодо сум та цілей використання коштів, виданих на відрядження, у разі їх встановлення керівником), після затвердження кошторису витрат та технічного завдання (за потреби). У разі направлення працівника підприємства у службове відрядження за запрошенням подається його копія з перекладом та за наявності програма заходів. Наказ підписує керівник підприємства або його заступник. |
|
Журнал реєстрації відряджень | Мінфін України наказом від 04.08.2015 р. № 694 скасував обов'язкову реєстрацію осіб, які вибувають у відрядження, в Журналі реєстрації відряджень (внесено відповідні зміни до розділу I «Загальні положення» Інструкції № 59* та виключено додаток до Інструкції № 59, у якому було наведено форму цього журналу). Отже, на сьогодні, дана форма не є обов’язковою для обліку відряджень. Проте, підприємства можуть продовжувати вести такий журнал, оскільки в ньому відображається повна інформація про відрядження працівників підприємств: ПІБ та посада працівника, направленого у відрядження, місце відрядження, наказ про відрядження (дата та номер наказу), а також дата вибуття у відрядження і дата прибуття відрядженого працівника до місця роботи. До того ж, слід мати на увазі, що для комерційних підприємств, які у своїй діяльності використовують скасовану форму посвідчення про відрядження, форму Журналу реєстрації відряджень, про яку йдеться, необхідно доповнити спеціальною графою для відображення інформації щодо посвідчення про відрядження. |
|
Посвідчення про відрядження | Форму посвідчення про відрядження затверджено наказом ДПАУ від 28.07.97 р. № 260, який втратив чинність. У ПКУ не йдеться про необхідність наявності посвідчення про відрядження. Також з Інструкції № 59* вилучено норму, якою передбачалося, що фактичний час перебування у відрядженні визначався за відмітками у посвідченні про відрядження, а у разі відсутності таких відміток добові не виплачувалися. До того ж вилученою нормою передбачалось подання посвідчення про відрядження разом із звітом про відрядження тощо. Суми добових у разі відрядження в межах України та країн, в’їзд громадян України на територію яких не потребує наявності візи (дозволу на в’їзд), визначаються згідно з наказом про відрядження та відповідними первинними документами. У разі відрядженні до країн, в’їзд громадян України на територію яких здійснюється за наявності візи (дозволу на в’їзд), сума добових визначається згідно з наказом про відрядження та за наявності документальних доказів перебування особи у відрядженні (відміток прикордонних служб про перетин кордону, проїзних документів, рахунків на проживання та/або будь-яких інших документів, що підтверджують фактичне перебування особи у відрядженні) (пп.170.9.1 ст.170 ПКУ). Але, як і раніше, не забороняється використовувати бланк скасованого посвідчення про відрядження, проставляти в ньому відмітки (засвідчені печаткою за наявності) про прибуття та вибуття (наявність такого посвідчення у ряді випадків може спростити обгрунтування зв’язку відрядження з господарською діяльністю підприємства). До того ж, ні відсутність, ні наявність посвідчення про відрядження не впливає на включення (невключення) здійснених витрат на відрядження до оподатковуваного доходу відрядженої особи. |
|
* Вимоги Інструкції № 59 поширюються на державних службовців, а також інших осіб, які направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, що повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів. Проте, багато комерційних підприємств, у зв’язку з відсутністю документів, що регулюють відрядження таких підприємств, застосовують у своїй діяльності норми цієї інструкції, попередньо визначивши таку можливість у розпорядчому документі (наказі, розпорядженні тощо) підприємства. Проти застосування комерційними підприємствами у своїй діяльності Інструкції № 59 у зв'язку з відсутністю документів, що регламентують облік відряджень на таких підприємствах, не заперечує податкове відомство (див. лист ДПА у м.Києві від 26.09.2011 р. № 9445/10/31-606, лист ДПС України від 06.03.2012 р. № 3268/5/15-1416 та лист ДПС України від 31.03.2012 р № 5742/6/15-1415). |
Таблиця строків зберігання документів...
Номер статті | Види документів | Строк зберігання документів* | Примітка | |
в організаціях, у діяльності яких створюються документи НАФ** | в організаціях, у діяльності яких не створюються документи НАФ** | |||
3. Фінансування, кредитування, оподаткування та справляння обов’язкових платежів | ||||
3.1. Фінансування | ||||
186. | Документи (заявки, акти, свідоцтва, довідки, відомості, звіти) про купівлю (продаж) іноземної валюти | 3 р.1, 2 | 3 р.1, 2 | 1 За умови завершення перевірки державними податковими органами з питань дотримання податкового законодавства, а для органів виконавчої влади, державних фондів, бюджетних організацій, суб’єктів господарювання державного сектору економіки, підприємств і організацій, які отримували кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовували державне чи комунальне майно, - ревізії, проведеної органами державного фінансового контролю за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності. У разі виникнення спорів (суперечок), порушення кримінальних справ, відкриття судами провадження у справах - зберігаються до ухвалення остаточного рішення. 2 Документи, які містять інформацію про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу, - 5 р. |
4. Облік та звітность | ||||
4.2. Бухгалтерський облік та звітність | ||||
311. | Фінансова звітність з примітками до неї: | 1 За місцем складення, в інших організаціях - доки не мине потреба. 2 За відсутності річних - пост. 3 За відсутності річних - до ліквідації організації. 4 За відсутності річних, квартальних - пост. 5 За відсутності річних, квартальних - до ліквідації організації. |
||
а) зведені річні | Пост.1 | До ліквідації організації 1 | ||
б) річні | Пост.1 | До ліквідації організації 1 | ||
в) квартальні | 3 р.2 | 3 р.3 | ||
г) місячні | 1 р.4 | 1 р.5 | ||
312. | Передаточні, розділювальні, ліквідаційні баланси, додатки, пояснювальні записки до них | Пост. | До ліквідації організації | |
313. | Документи (протоколи, акти, висновки) про розгляд і затвердження звітів і балансів: | 1 1За відсутності річних - пост. 2 За відсутності річних - 10 р. |
||
а) річних | Пост. | 10 р. | ||
б) квартальних | 3 р.1 | 3 р.2 | ||
314. | Аналітичні документи (таблиці, доповіді, доповідні записки тощо) до річних звітів і балансів | Пост. | 10 р. | |
315. | Звіти про операції з дорогоцінними металами та дорогоцінним камінням | 5 р. | 5 р. | |
316. | Оперативні звіти про витрачання валюти на закордонні відрядження | 3 р. | 3 р. | |
317. | Розрахунково-платіжні відомості (особові рахунки): | 1 Після завершення виплати допомоги і пенсій. 2 Після передання права власності на акції за умови завершення перевірки (ревізії). |
||
а) працівників, аспірантів, студентів | 75 р. | 75 р. | ||
б) одержувачів пенсій і державної допомоги | 5 р.1 | 5 р.1 | ||
в) акціонерів | 5 р.2 | 5 р.2 | ||
318. | Відомості на виплату грошей | 3 р.1 | 3 р.1 | 1 За відсутності розрахунково-платіжних відомостей (особових рахунків) - 75 р. |
319. | Довіреності (у тому числі анульовані) на одержання грошових сум і товарно-матеріальних цінностей; на одержання заробітної плати та інших виплат | 3 г.1 | 3 г.1 | 1 Див. примітку один до статті 186 |
320. | Документи (копії звітів, витяги з протоколів, висновки, заяви, довідки, списки працівників) про виплату допомоги, пенсій, оплату листків непрацездатності з фонду соціального страхування | 3 р. | 3 р. | |
321. | Документи (заяви, рішення, довідки, листи) про оплату відпусток у зв'язку з навчанням, одержання пільг з податків тощо | 5 р. | 5 р. | |
322. | Звіти (відомості) про нарахування та перерахування страхових внесків на державне та недержавне соціальне страхування (пенсійне, на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю тощо): | 1 За відсутності річних - пост. 2 За відсутності річних - до ліквідації організації. 3 За відсутності річних, піврічних - пост. 4 За відсутності річних, піврічних - до ліквідації організації. 5 За відсутності річних, піврічних, квартальних - пост. 6 За відсутності річних, піврічних, квартальних - до ліквідації організації. |
||
а) зведені річні й з більшою періодичністю | Пост. | До ліквідації організації | ||
б) річні й з більшою періодичністю | Пост. | До ліквідації організації | ||
в) піврічні | 5 р.1 | 5 р.2 | ||
г) квартальні | 3 р.3 | 3 р.4 | ||
г) місячні | 1 р.5 | 1 р.6 | ||
323. | Розрахункові відомості сплати внесків до різних фондів | 3 р.1 | 3 р.1 | 1 Див. примітки до статті 186. |
324. | Документи (акти, відомості, листи) про взаєморозрахунки між організаціями | 3 р. | 3 р. | |
325. | Протоколи взаємозаліків | 3 р.1 | 3 р.1 | 1 Див. примітки до статті 186. |
326. | Акти-довідки про погашення податків (заборгованості) векселями | 3 р.1,2 | 3 р.1,2 | 1 Після погашення податків (заборгованості) 2 Див. примітки до статті 186. |
327. | Погашені казначейські векселі | 3 р.1 | 3 р.1 | 1 Див. примітки до статті 186. |
328. | Документи (заяви, розпорядження, довідки-графіки, акти) про сплату, розмін, приймання-передавання векселів | 3 р.1 | 3 р.1 | 1 Див. примітки до статті 186. |
329. | Виконавчі листи | Доки не мине потреба1 | Доки не мине потреба1 | 1 Не менше 5 років. |
330. | Договори, угоди (аудиторські, господарські, операційні тощо) | 3 р.1,2 | 3 р.1,2 | 1 Після закінчення строку дії договору, угоди. 2 Див. примітки до статті 186. |
331. | Договори-зобов’язання за товари, одержані в кредит, листи з оформлення договорів-зобов’язань | 3 р. | 3 р. | |
332. | Договори про повну матеріальну відповідальність | 3 р.1 | 3 р.1 | 1 Після звільнення матеріально відповідальної особи. |
333. | Майнові довіреності, поручительства третьої особи | 3 р.1 | 3 р.1 | 1 Див. примітки до статті 186. |
334. | Документи (акти, процентовки, довідки, рахунки) про приймання виконаних робіт | 3 р.1 | 3 р.1 | 1 Див. примітки до статті 186. |
335. | Документи (картки, відомості, повідомлення тощо) з організації фінансового моніторингу суб’єктами первинного фінансового моніторингу | 5 р.1 | 5 р.1 | 1 З дати, що визначається відповідно до статті 6 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню терроризму»*** |
336. | Первинні документи і додатки до них, що фіксують факт виконання господарських операцій і стали підставою для записів у регістрах бухгалтерського обліку та податкових документах (касові, банківські документи, ордери, повідомлення банків і переказні вимоги, виписки банків, корінці квитанцій, банківських чекових книжок, наряди на роботу, акти про приймання, здавання і списання майна й матеріалів, квитанції і накладні з обліку товарно-матеріальних цінностей, рахунки-фактури, авансові звіти тощо) | 3 р.1 | 3 р.1 | 1 Див. примітки до статті 186. |
337. | Регістри рахунків до оплати | 3 р.1 | 3 р.1 | 1 Див. примітки до статті 186. |
338. | Податкові накладні | 3 р.1 | 3 р.1 | 1 Див. примітки до статті 186. |
339. | Гарантійні листи | 3 р. | 3 р. | |
340. | Зразки підписів (матеріально відповідальних осіб) | Доки не мине потреба | Доки не мине потреба | |
341. | Документи (плани, звіти, протоколи, акти, довідки, доповідні записки) документальних ревізій, перевірок та аудиту фінансово-господарської діяльності, контрольно-ревізійної роботи, у тому числі перевірок каси, правильності стягнення податків тощо | 5 р. | 5 р. | |
342. | Документи (довідки, акти, зобов’язання, листи) щодо розтрат, недостач, розкрадань | 5 р. ЕПК**** | 5 р. | |
343. | Документи (протоколи, акти, звіти, відомості переоцінки й визначення зношеності основних засобів) про переоцінку основних фондів, нематеріальних активів, незавершеного будівництва | Пост. | До ліквідації організації | |
344. | Документи (акти, відомості) про переоцінку товарно-матеріальних запасів, незавершеного виробництва | 5 р.1 | 5 р.1 | 1 Див. примітки до статті 186. |
345. | Документи (протоколи засідань інвентаризаційних комісій, акти інвентаризації, інвентаризаційні описи, порівняльні відомості) про інвентаризацію основних засобів, нематеріальних активів, грошових коштів, матеріальних цінностей тощо | 3 р.1 | 3 р.1 | 1 Див. примітки до статті 186. |
346. | Документи (програми, інструкції, довідки, листи) про організацію і впровадження автоматизованих систем обліку та звітності | 5 р. ЕПК**** | 5 р. | |
347. | Листування про затвердження й уточнення фінансової звітності | 3 р. | 3 р. | |
348. | Листування про виплату заробітної плати | 3 р. | 3 р. | |
349. | Листування про фінансово-господарську діяльність (про облік фондів, накладення і стягнення штрафів, приймання, здавання, списання матеріальних цінностей тощо) | 3 р. | 3 р. | |
350. | Листування про строки подання фінансової звітності | 1 р. | 1 р. | |
351. | Облікові регістри (головна книга, журнали, меморіальні ордери, оборотні відомості, інвентарні картки, розроблювальні таблиці тощо) | 3 р.1 | 3 р.1 | 1 Див. примітки до статті 186. |
352. | Книги, журнали, картки обліку: | 1 Після закінчення строку дії останнього договору, угоди. 2 Див. примітки до статті 186. |
||
а) цінних паперів | Пост. | До ліквідації організації | ||
б) договорів, угод кредитних, поруки, застави, гарантії, переводу боргу | 5 р.1,2 | 5 р.1,2 | ||
в) договорів аудиторських, господарських, операційних тощо | 3 р.1,2 | 3 р.1,2 | ||
г) касових документів (рахунків, касових ордерів, довіреностей, платіжних документів, накладних тощо) | 3 р.2 | 3 р.2 | ||
г) погашених векселів | 3 р.2 | 3 р.2 | ||
д) виконавчих листів | 5 р. | 5 р. | ||
353. | Журнали використання електронних контрольно-касових апаратів, контрольні стрічки електронних контрольно-касових апаратів | 3 р.1 | 3 р.1 | 1 Див. примітку один до статті 186. |
* Строки зберігання документів наведено відповідно до Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Мін’юста України від 12.04.2012 р. № 578/5. ** НАФ – Національний архівний фонд. *** Цей Закон втратив чинність. На сьогодні слід керуватися нормами ст.8 Закона України від 06.12.2019 р. № 361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення». **** ЕПК – Експертно - перевірної комісії. |