Документ
Коментар
Наказом Минфіну України від 02.12.2020 р. № 734 (Наказ № 734) внесено зміни до:
Зміни до форми податкової накладної незначні. Зокрема, з метою ідентифікації платника податків необхідно вказати код ознаки (цифру «1» – «4») джерела податкового номера відповідно до реєстру, якому належить податковий номер особи:
Для цього форму податкової накладної та додатку 2 до неї (Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників) доповнено новим рядком «код»1. Заповнювати цей рядок необхідно як у графі «Постачальник (продавець)», так і у графі «Отримувач (покупець)». Зрозуміло, що здебільшого в цьому рядку буде цифра «1», оскільки переважна більшість платників ПДВ є юридичними особами, внесеними до ЄДРПОУ.
1 Цей рядок заповнюється у разі заповнення рядка «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер».
З метою скорочення кількості податкових накладних максимальну кількість рядків для зазначення найменувань поставлених товарів/послуг дозволено збільшити до 99 999. Тобто в одній податковій накладній можна буде вказати від 1 до 99 999 позицій. Зараз поки що не більше 9 999.
Форму податкової декларації з ПДВ та додатків до неї, а також форму уточнюючого розрахунку виклали у новій редакції. До того ж кількість додатків до декларації зменшили до восьми (було дев’ять):
Нова форма додатку Д1 – це такий собі симбіоз «старих» додатків Д1 та Д5 із деяким спрощенням. Наприклад, вже не потрібно буде розшифровувати всі суми податкових зобов’язань та їх коригування у розрізі контрагентів. Розшифровці в розрізі контрагентів-покупців підлягатимуть лише ті суми, які вказано у податкових накладних та розрахунках коригування (у разі збільшення суми компенсації), складених у звітному (податковому) періоді, і які на дату подання податкової декларації за цей самий звітний (податковий) період ще не зареєстровані в ЄРПН. Що стосується сум податкового кредиту та його коригування, то їх як і раніше слід розшифрувати в розрізі контрагентів повністю. Тепер це буде здійснюватися в межах одного й того ж самого додатку, але у різних таблицях.
Додаток 4 доповнено інформацією стосовно відомостей щодо зміни поточного рахунку платника податків. На думку розробників змін до форми цього додатку це дасть можливість уникнути непорозумінь при поверненні суми бюджетного відшкодування ПДВ у разі зміни платником ПДВ реквізитів поточного рахунку, зазначеного в раніше поданій ним заяві.
Форми та назви інших додатків до декларації з ПДВ змін не зазнали, змінилася лише їх нумерація, бо, нагадаємо, їх тепер вісім замість дев’яти.
Тепер щодо змін до самої форми декларації. В ній з’явилися ЧОТИРИ нові рядки.
Рядок 2.2 «Операції з вивезення товарів за межі митної території України, що звільнені від оподаткування». У цьому рядку слід вказувати обсяги експортних постачань, до яких не застосовується нульова ставка ПДВ. Наприклад, обсяги поставки на експорт металобрухту та макулатури2.
2 Згдіно з п.23 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ тимчасово до 01.01.2022 р. операції з вивезення в митному режимі експорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД, звільняються від оподаткування ПДВ.
Рядок 4.1.1 «коригування податкових зобов’язань». У цьому рядку зазначають обсяги коригування та суму збільшення/зменшення податкових зобов’язань, нарахованих відповідно до п.198.5 ст.198 та п.199.1 ст.199 ПКУ3 за операціями, що оподатковуються за основною ставкою у розмірі 20%.
3 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Рядок 4.2.1 «коригування податкових зобов’язань». У цьому рядку зазначають обсяги коригування та суму збільшення/зменшення податкових зобов’язань, нарахованих також відповідно до п.198.5 ст.198 та п.199.1 ст.199 ПКУ, але за операціями, що оподатковуються за ставкою 7%.
Тобто в нових рядках 4.1.1 та 4.2.1 декларації платники ПДВ повинні відображати коригування сум податкових зобов’язань, нарахованих на так званий «умовний продаж» і відображених в попередніх звітних періодах у рядку 4.1 (ставка ПДВ 20%) та рядку 4.2 (ставка ПДВ 7%). Також рядки 4.1.1 та/або 4.2.1 підлягають заповненню й у разі коригування суми податкових зобов’язань, яке здійснюється за підсумками календарного року згідно п.199.4 ст.199 ПКУ.
Рядок 5.1.1 «з рядка 5.1 сума коригування обсягів за такими операціями». У цьому рядку декларації слід вказати обсяги коригування звільнених від оподаткування ПДВ операцій. Цей новий рядок у декларації дозволить платникам ПДВ правильно визначати загальний обсяг звільнених від оподаткування операцій, а, відповідно, не виникатиме складнощів при визначенні цього обсягу за рік з метою проведення річного перерахунку згідно п.199.4 ст.199 ПКУ та заповнення додатку Д6. Звертаємо увагу: у колонці А рядка 7 «Коригування податкових зобов’язань» дублювати обсяги, які зазначені у рядку 5.1.1 декларації, не потрібно!
Відповідні зміни (нові рядки) внесено й до форми уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок. Форма уточнюючого розрахунку фактично є копією форми податкової декларації з ПДВ. Щодо форми розрахунку податкових зобов’язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України, то зміни формальні: слова «ініціали та прізвище» замінено словами «Власне ім’я ПРІЗВИЩЕ».
Крім внесення змін до форми податкової накладної та форм податкової звітності з ПДВ, Наказом № 734 внесено зміни до Порядку заповнення податкової накладної та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість. До того ж в останньому вже немає згадки про квартальний період звітності, оскільки починаючи з липня 2020 року всі платники ПДВ звітують щомісяця.
Наказ № 734 набирає чинності з 1 числа місяця, що настає за місяцем його офіційного опублікування, – 01.03.2021 р. (п.4 Наказу № 734)4. Саме з цієї дати наберуть чинності нові форми звітності з ПДВ, які затверджені цим Наказом. Враховуючи норми п.46.6 ст.46 ПКУ першим звітним періодом, за який податкова декларація з ПДВ разом з додатками до неї має подаватися за новою формою, буде березень 2021 р. Податкова звітність за січень та лютий 2021 року має подаватися за чинною поки що формою.
4 Наказ № 734 офіційно публіковано в «Офіційнному віснику України» від 02.02.2021 р. № 8.