Документ
Коментар
КМУ постановою від 03.02.2021 р. № 74 (Постанова № 74) затвердив Порядок надання допомоги по частковому безробіттю (Порядок № 74), у додатках до якого наведено форми:
Звертаємо увагу, що на сьогодні чинним є Порядок надання допомоги по частковому безробіттю, затверджений наказом Мінсоцполітики України від 07.03.2013 р. № 103 (Порядок № 103) відповідно до ст.47 Закону № 50671.
1 Закон України від 05.07.2012 р. № 5067-VI «Про зайнятість населення».
Щодо цього зауважимо, що Законом № 10302 (набрав чинності 20.12.2020 р., див. коментар) було внесено зміни до ст.47 Закону № 5067 щодо надання права встановлення порядку надання допомоги по частковому безробіттю КМУ. Саме на підставі цього КМУ й затвердив Порядок № 74, врахувавши у ньому вимоги Закону № 1030, ось чому з 6 лютого 2021 року (з дати набрання чинності Наказом № 74) треба використовувати саме цей Порядок.
2 Закон України від 02.12.2020 р. № 1030-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо соціального захисту населення на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».
Розглянемо основні нововведення Порядку № 74.
1. Зміни у визначеннях термінів (п.2 Порядку № 74).
У терміні «зупинення (скорочення) виробництва» визначено, що зупинення (скорочення) виробництва та скорочення тривалості робочого часу працівників також є вимушеними на період дії карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб.
Тобто скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв’язку із зупиненням (скороченням) виробництва продукції внаслідок запровадження вказаного карантину є підставою для призначення працівникам допомоги по частковому безробіттю3 (за дотримання інших вимог).
3 Не плутати з допомогою по частковому безробіттю на період карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, яка призначається відповідно до ст.471 Закону № 5067 (див. також коментар до постанови КМУ від 03.06.2020 г. № 453 «Про внесення змін до Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Із визначення цього терміну вилучено перелік обставин, які можуть спричинити невідворотність та тимчасовість зупинення (скорочення) виробництва: фінансова або економічна криза, економічна блокада, аварія, пожежа, масові заворушення, терористичний акт, війна, стихійне лихо (землетрус, буревій, повінь, смерч тощо) та ін.
До того ж Порядок, що коментується, тепер не містить таких термінів, як «комісія з питань надання допомоги по частковому безробіттю» (власне ця комісія у Порядку № 74 не згадується взагалі), «організаційно-виробничі причини» та «часткове безробіття».
2. Кошти для виплати допомоги надаються роботодавцям (юридичним та фізичним особам).
Відповідно до п.4 Порядку № 74 кошти Фонду4 для виплати працівникам допомоги надаються роботодавцям, діяльність яких пов’язана з виробництвом продукції, незалежно від їх форми власності, організаційно-правової форми та підпорядкування.
4 Йдеться про Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування України.
При цьому встановлено, що термін «роботодавець» вживається у значенні наведеному у Закону № 50265, згідно якого – це юридична особа (підприємство, установа, організація) або фізична особа – підприємець, яка в межах трудових відносин використовує працю фізичних осіб.
5 Закон України від 22.06.2012 р. № 5026-VI «Про організації роботодавців, їх об’єднання, права і гарантії їх діяльності».
Нагадаємо, що Порядком № 103 надання допомоги було передбачено тільки підприємствам, тобто юридичним особам (див., наприклад, п.1.4 розділу І Порядку № 103).
3. Право на допомогу мають працівники, які перебувають у трудових відносинах з роботодавцем, що звернувся за отриманням допомоги, за яких такий роботодавець протягом останніх 6 місяців, що передують місяцю, в якому почалося скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу, сплатив ЄСВ та рівень скорочення тривалості робочого часу яких становить 50% і більше на місяць.
Право на допомогу на період дії карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб, мають усі застраховані особи, з якими роботодавець оформив трудові відносини (п.5 Порядку № 74).
Нагадаємо, що відповідно до п.1.5 розділу І Порядку № 103 право на допомогу мали працівники, які протягом 12 місяців, що передували місяцю, в якому почалося скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу, працювали не менше 6 календарних місяців, за яких сплачено ЄСВ в розмірі, не меншому, ніж мінімальний розмір страхового внеску, та у яких скорочення тривалості робочого часу становить 50% і більше на місяць. Право на зазначену допомогу також мають особи, які перебували у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і на день початку зупинення (скорочення) виробництва приступили до роботи.
4. Скорочено перелік документів, які роботодавець повинен подати до центру зайнятості для отримання допомоги.
Зокрема, тепер непотрібно подавати довідки про відсутність заборгованості з виплати заробітної плати, що виникла до зупинення (скорочення) виробництва, та про відсутність несплачених фінансових санкцій за недодержання норм Закону № 15336 та (або) Закону № 5067.
При цьому встановлено, що документи подаються особисто або на електронну адресу відповідного центру зайнятості.
У разі зупинення (скорочення) виробництва та скорочення тривалості робочого часу працівників, які є вимушеними на період дії карантину, подаються такі документи:
Вимагати подання інших документів, не передбачених п.8 Порядку № 74, заборонено (у Порядку № 103 такої заборони не було).
5. Рішення про надання або відмову у наданні допомоги приймається центром зайнятості протягом 3 робочих днів з дня подання роботодавцем необхідних документів (п.9 Порядку № 74).
Пунктом 2.8 розділу ІІ Порядку № 103 було встановлено, що рішення про надання або відмову у наданні допомоги приймається протягом 5 календарних днів після отримання висновку комісії з питань надання допомоги по частковому безробіттю.
6. Перерахування роботодавцю коштів для виплати працівникам допомоги здійснюється центром зайнятості на підставі Відомостей (подаються роботодавцем щомісяця до 10 числа), протягом 3 робочих днів після зарахування відповідних коштів на рахунок центру зайнятості (п.10 Порядку № 74).
Раніше перерахування коштів для виплати допомоги здійснювалося щомісяця протягом 15 робочих днів після отримання від підприємства Відомостей (п.3.1 розділу ІІІ Порядку № 103).
7. Укладання між центром зайнятості та роботодавцем договору про надання допомоги по частковому безробіттю Порядком № 74 не передбачено.
Постанова № 74 набрала чинності з дня її офіційного опублікування – 6 лютого 2021 року.7
7 Постанову № 74 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» від 06.02.2021 р. № 25. З текстом цієї Постанови можна ознайомитись на офіційному вебпорталі парламенту України за адресою: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/74-2021-п#Text.