Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 02.12.2020 р. № 1019-IX (Закон № 1019) внесла зміни до деяких законодавчих актів щодо обмеження обігу підакцизних товарів, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння та посилення контролю за продажем таких товарів. Розглянемо основні зміни.
1. Зміни, які внесено до Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-X (КоАП).
У новій редакції викладено ст.156 КоАП1.
1 Також змінено назву цієї статті. Нова її назва (після внесення змін) – «Порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння», стара назва (до внесення змін) – «Порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами».
Адміністративні штрафи, передбачені цією статтею, тепер накладаються і за порушення правил торгівлі електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння. До того ж збільшено штрафи за:
2 Тут і далі йдеться про пиво (крім безалкогольного), алкогольні, слабоалкогольні напої, тютюнові вироби, електронні сигарети, рідини, які використовуються в електронних сигаретах, пристрої для споживання тютюнових виробів.
2. Зміни, які внесено до Закону України від 19.12.95 р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (Закон № 481).
Статтю 1 Закону № 481 доповнено визначеннями нових термінів.
Тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням – вироби із вмістом промислово обробленого тютюну, не призначені для куріння, нюхання, смоктання чи жування, які використовуються для генерування аерозолю шляхом нагрівання тютюну електричним нагрівачем з електронним управлінням до температури, за якої не відбувається процесу горіння (згоряння) виробу та виділення тютюнового диму.
Пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння – пристрої, призначені для вдихання аерозолів (пари), які утворюються внаслідок нагрівання продуктів, що містять у своєму складі тютюн (продукти його переробки), без їх згоряння.
Згідно з новою редакцією частини першої ст.153 Закону № 481 забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння:
3. Зміни, які внесено до Закону України від 22.09.2005 р. № 2899-IV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» (Закон № 2899).
Новою редакцією частини першої ст.13 Закону № 2899 встановлено, що реалізація (продаж) тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння особам, які не досягли 18-річного віку, а також реалізація (продаж) тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар) забороняється. Законом можуть встановлюватися інші обмеження щодо реалізації (продажу) тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння.
Нагадаємо, що з 1 січня 2021 року виробництво рідин, що використовуються в електронних сигаретах, оптова і роздрібна торгівля такими рідинами здійснюється за наявності ліцензії (див. коментар до Закону № 4653). Також з цієї дати вводяться нові зразки марок акцизного податку для тютюнових виробів і зразки марок акцизного податку для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, вітчизняного та імпортного виробництва (див. коментар до Постанови № 10374).
4 Постанова КМУ від 29.10.2020 р. № 1037 «Деякі питання маркування марками акцизного податку тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах».
Закон № 1019 набрав чинності 1 січня 2021 року, крім змін, внесених до Закону № 481, які набирають чинності через 18 місяців з дня набрання чинності Законом № 1019 (п.1 розділу II «Прикінцеві положення» Закону № 1019)5.
5 Закон № 1019 офіційно опубліковано у газеті «Голос України» від 29.12.2020 р. № 240. З текстом цього Закону можна ознайомитися на офіційному вебпорталі парламенту України за адресою: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1019-20#Text.