Документ
Коментар
Національним агентством України з питань державної служби (НАДС) розроблено роз’яснення щодо процедури вивільнення державних службовців районної державної адміністрації у зв’язку з її припиненням. Зокрема, у роз’ясненні наведено терміни попередження щодо вивільнення, хто є уповноваженим на попередження держслужбовця про вивільнення, порядок вивільнення під час відпустки чи тимчасової непрацездатності та ін.
Роз’яснення видано з урахуванням норм Закону № 5861 та Порядку № 13212.
1 Закон України від 09.04.99 р. № 586-XIV «Про місцеві державні адміністрації».
2 Порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов’язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затверджений Постановою КМУ від 16.12.2020 р. № 1321.
Відповідно до п.12-13 Порядку № 1321 Голова облдержадміністрації утворює комісії з реорганізації та затверджує їх персональний склад, а також затверджує плани вивільнення працівників РДА, що припиняються, за поданням голови відповідної комісії з реорганізації. Підставами для припинення державної служби за ініціативою суб’єкта призначення є, зокрема, реорганізація державного органу (ст. 87 Закону № 8893).
3 Закон України від 10.12.2015 р. № 889-VІІІ «Про державну службу».
Суб’єкт призначення або керівник держслужби в держоргані попереджає держслужбовця про наступне звільнення у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів, а також може пропонувати держслужбовцю будь-яку вакантну посаду держслужби у тому самому держоргані (за наявності).
При цьому положення законодавства про працю щодо обов’язкового отримання згоди профспілкового органу на звільнення не застосовуються.
Про наступне звільнення держслужбовців апарату РДА попереджає керівник апарату цієї адміністрації, а держслужбовців структурного підрозділу РДА зі статусом юрособи публічного права – керівник цього структурного підрозділу. Зазначених керівників держслужби у такому випадку про наступне звільнення попереджає суб’єкт призначення, а саме голова відповідної РДА.
Зважаючи на обмежені терміни реорганізації РДА, НАДС рекомендує перевести до відповідних РДА, інших держорганів або органів місцевого самоврядування держслужбовців, які відповідно до законодавства мають додаткові гарантії збереження місця роботи, наприклад: