Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 04.02.2021 р. № 1212-IX (Закон № 1212) внесла зміни до ст.471 Закону України від 05.07.2012 р. № 5067-VI «Про зайнятість населення» (Закон № 5067).
1. Відповідно до нової редакції абзаців першого та другого частини першої ст.471 Закону № 50671 допомога по частковому безробіттю на період карантину та/або надзвичайної ситуації, встановлених КМУ (далі – допомога), надається територіальним органом центра зайнятості застрахованим особам у разі втрати ними частини заробітної плати або доходу внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв’язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведення заходів, передбачених карантином та/або надзвичайною ситуацією, встановленими КМУ з метою запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб, за зверненням роботодавця або фізичної особи – підприємця, який є застрахованою особою (ФОП), для її виплати працівникам або ФОП.
1 Також змінено назву цієї статті. Її нова назва – «Допомога по частковому безробіттю на період карантину та/або надзвичайної ситуації, встановлених Кабінетом Міністрів України».
Сума допомоги надається роботодавцям, у тому числі ФОП із числа суб’єктів малого та середнього підприємництва.
Нагадаємо, що раніше відповідно до вказаних норм допомога надавалась на період карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, і на строк зупинення (скорочення) діяльності, а також протягом 30 календарних днів після завершення карантину.
2. Виключено частину четверту ст.471 Закону № 5067, якою було встановлено, що допомога по частковому безробіттю на період карантину встановлюється за кожну годину, на яку працівникові або ФОП було скорочено передбачену законодавством тривалість робочого часу, з розрахунку 2/3 тарифної ставки (окладу), встановленої працівникові відповідного розряду, або з розрахунку 2/3 бази нарахування ЄСВ фізичної особи – підприємця. Розмір допомоги визначається виходячи з фінансових можливостей Фонду2 і не може перевищувати розміру мінімальної заробітної плати.
2 Тут і далі йдеться про Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
3. Новою редакцією частини п’ятої ст.471 Закону № 5067 встановлено, що виплата працівникові або ФОП допомоги здійснюється роботодавцем або територіальним органом центра зайнятості з першого дня скорочення тривалості їхнього робочого часу у межах строку зупинення (скорочення) діяльності, але не більше строку, визначеного порядком надання допомоги, затвердженим КМУ (раніше – не більше 30 календарних днів після завершення карантину).
Фінансування виплат допомоги здійснюється в межах коштів Фонду.
4. Встановлено, що роботодавець або ФОП може звернутися за отриманням допомоги протягом 90 календарних днів з дня зупинення (скорочення) виробництва, але не пізніше строку, визначеного порядком надання допомоги, затвердженим КМУ.
Період виплати допомоги не враховується під час розгляду звернень про наступне одержання допомоги по частковому безробіттю на період карантину з причин виробничого характеру (частина сьома ст.471 Закону № 5067 викладена у новій редакції).
5. Порядок надання допомоги її розмір, строки надання, а також порядок повернення коштів, спрямованих на фінансування такої допомоги, визначаються КМУ.
Нагадаємо, що зараз діє Порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затверджений постановою КМУ від 22.04.2020 р. № 306 (див. коментар до постанови КМУ від 03.06.2020 г. № 453), але він не відповідає змінам, що коментуються.
Отже, найближчим часом має бути затверджено новий Порядок, яким, зокрема, має бути встановлено граничні строки виплати допомоги та її розмір (раніше ці показники визначалися безпосередньо ст.471 Закону № 5067).
Закон № 1212 набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, – 4 березня 2021 року (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1212)3.
3 Закон № 1212 офіційно опубліковано у газеті «Голос України» від 03.03.2021 р. № 40. З текстом цього Закону можна ознайомитися на офіційному вебпорталі парламенту України за адресою: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1212-20#Text.