Документ
Коментар
Мінекономіки України у листі від 29.12.2020 р. № 3304-02/76864-01 надало роз’яснення щодо застосування закупівельного законодавства при оренді рухомого майна.
Зокрема, в розясненні наголошується, що правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад визначено Законом № 9221.
1 Закон України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі».
В частинах п’ятій та шостій ст.3 Закону № 922 надано вичерпний перелік випадків непоширення дії Закону на закупівлі товарів, робіт та послуг.
Так, дія Закону № 922 не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є придбання, оренда землі, будівель, іншого нерухомого майна або майнових прав на землю, будівлі та інше нерухоме майно (п.4 частини п’ятої ст.3 Закону № 922).
До нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об’єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення (ст.181 ЦКУ2).
2 Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-IV.
Майном як особливим об’єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов’язки. Майнові права є неспоживною річчю. Майнові права визнаються речовими правами (ст.190 ЦКУ).
Отже, у разі якщо предметом закупівлі є придбання, оренда землі, будівель, іншого нерухомого майна або майнових прав на землю, будівлі та інше нерухоме майно, то таку закупівлю замовник здійснює без застосування Закону № 922 на підставі п.4 частини п’ятої ст.3 Закону № 922.
Щодо оренди рухомого майна слід звернути увагу, що публічною закупівлею є придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому Законом № 922 (п.25 частини першої ст.1 Закону № 922). Предметом закупівлі є товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).
До послуг відноситься будь-який предмет закупівлі, крім товарів і робіт, зокрема транспортні послуги, освоєння технологій, наукові дослідження, науково-дослідні або дослідно-конструкторські розробки, медичне та побутове обслуговування, найом (оренда), а також фінансові та консультаційні послуги, поточний ремонт (п.21 частини першої ст.1 Закону № 922).
Отже, при придбанні послуг з оренди рухомого майна закупівля здійснюється відповідно до вимог Закону № 922 в один із способів, керуючись відповідними вартісними межами.