Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 05.02.2021 р. № 1217-IX (Закон № 1217) внесла зміни до законодавства щодо ведення трудових книжок в електронній формі. Розглянемо основні нововведення.
1. Зміни, що внесені до Кодексу законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-VIII (КЗпП).
При укладенні трудового договору громадянин, який вперше приймається на роботу, має право подати вимогу про оформлення трудової книжки (ст.24 КЗпП доповнено новою нормою).
Частину першу ст.47 КЗпП1 викладено у новій редакції, відповідно до якої власник або уповноважений ним орган зобов’язаний в день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, провести з ним розрахунок у строки, зазначені у ст.116 КЗпП, а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника.
1 До того ж з назви цієї статті вилучено слова «і видати йому трудову книжку».
Нагадаємо, що раніше ця норма містила обов’язкову до виконання вимогу щодо видачи власником (уповноваженим ним органом) в день звільнення працівникові належно оформлену трудову книжку.
Відповідно до нової редакції ст.48 КЗпП2 облік трудової діяльності працівника здійснюється в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (Реєстр) у порядку, визначеному Законом № 24643.
2 Також змінено назву цієї статті. Її нова назва – «Облік трудової діяльності працівника».
На вимогу працівника, який вперше приймається на роботу, трудова книжка оформляється роботодавцем в обов’язковому порядку не пізніше п’яти днів після прийняття на роботу.
Власник або уповноважений ним орган на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі.
Порядок ведення трудових книжок визначається КМУ4.
4 На дату виходу огляду законодавства чинною є Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена наказом Мінпраці України, Мінюсту України та Мінсоцзахисту населення України від 29.07.93 р. № 58.
До внесення змін ст.48 КЗпП містила, зокрема, норму про те, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
2. Зміни, що внесені до ст.9 Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від 14.01.98 р. № 16/98-ВР.
Відповідно но нової редакції частини третьої ст.9 Основ страховий стаж обчислюється за даними, що містяться в Реєстрі, у тому числі за даними про трудову діяльність працівників, внесеними відповідно до Закону № 2464, а за періоди, за які не внесені дані до Реєстру, – у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Такі самі зміни внесено й до ст.21 Закону № 15335, ст.34 Закону № 9736 та ст.21 Закону № 11057.
6 Закон України від 19.06.2003 р. № 973-IV «Про фермерське господарство».
7 Закон України від 23.09.99 р. № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
3. Зміни, що внесені до Закону України від 09.07.2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (Закон № 1058).
Відповідно до нового п.31 частини другої ст.16 Закону № 1058 застрахована особа зобов’язана повідомляти страхувальника, в якого вона працює за основним місцем роботи, про визначення нею такого місця як основного. Таке повідомлення здійснюється шляхом подання застрахованою особою відповідної заяви такому страхувальнику.
Статтю 22 Закону № 1058 доповнено новою частиною п’ятою, якою встановлено, що для здійснення доступу застрахованих осіб, страхувальників та інших осіб у випадках, передбачених законодавством, до інформації та послуг у сфері загальнообов’язкового державного пенсійного страхування забезпечується функціонування веб-порталу електронних послуг ПФУ (https://portal.pfu.gov.ua/). Послуги, надання яких передбачає доступ до персональних даних про фізичну особу, реалізацію нею прав на пенсійне забезпечення, надаються за умови ідентифікації такої особи з використанням кваліфікованого електронного підпису або інших надійних засобів ідентифікації у порядку, що визначається правлінням ПФУ.
Відповідно до нової редакції частини другої ст.44 Закону № 1058 призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою ст.26 Закону № 1058, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого ст.26 Закону № 1058, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган ПФУ інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг ПФУ, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу ПФУ або через особистий електронний кабінет.
Нагадаємо, що до внесення змін до цієї норми нею передбачалося, що заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Також встановлено, що у разі якщо особа, якій пенсія за віком призначається автоматично (без звернення особи), протягом трьох місяців не повідомила територіальний орган ПФУ, у тому числі через особистий електронний кабінет про обраний нею спосіб виплати пенсії вважається, що особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку (частину першу ст.47 Закону № 1058 доповнено новою нормою).
4. Зміни, що внесені до Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Змінено визначення терміну «основне місце роботи», яке наведено у п.12 частини першої ст.1 Закону № 2464. Тепер це місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору, та визначене ним як основне згідно з поданою заявою (до відкликання) та відомостями, що обліковуються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру на її підставі (раніше основним місцем роботи вважалося місце роботи, де, зокрема, знаходилася (оформлена) трудова книжка робітника, до якої вносився відповідний запис про роботу).
Також суттєво змінено ст.18 та ст.20 Закону № 2464.
5. Відповідні зміни внесені також до таких законодавчих актів:
Наприкінці зазначимо, що включення ПФУ до Реєстру відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників здійснюється протягом 5 років з дня набрання чинності Законом № 1217 на підставі відомостей, поданих страхувальником або застрахованою особою у порядку та строки, встановлені ПФУ8.
8 На дату виходу огляду законодавства не затверджено.
Після завершення цих робіт наявні трудові книжки видаються працівникам особисто під підпис.
Власник або уповноважений ним орган зобов’язаний видати належно оформлену трудову книжку працівнику, з яким укладено трудовий договір до набрання чинності Законом № 1217 та який звільняється до завершення процедури включення до Реєстру відсутніх відомостей про трудову діяльність, у день звільнення (п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1217).
Закон № 1217 набирає чинності через три місяці з дня його опублікування – 10 червня 2021 року, крім деяких норм, які набирають чинності з дня його опублікування і які в цьому коментарі не розглядалися (норми стосуються приведення нормативно-правової бази у відповідність із Законом № 1217) (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1217)9.
9 Закон № 1217 офіційно опубліковано у газеті «Голос України» від 10.03.2021 р. № 44. З текстом цього Закону можна ознайомитися на офіційному вебпорталі парламенту України за адресою: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1217-20#Text.