Документ
Коментар
НАЗК України, проаналізувавши сферу публічних закупівель, на своєму сайті повідомило про ідентифікацію 25 типових корупційних ризиків. Ці ризики можуть бути властиві всім замовникам товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальних громад.
Зазначивши, що в Україні закупівлі здебільшого проводять в електронній формі через систему ProZorro, НАЗК визнає, що електронні закупівлі хоч і ускладнюють, але повністю не скасовують можливі корупційні зловживання. Саме тому публічні закупівлі відносять до сфер із високим рівнем корупційних ризиків.
Найпоширенішими корупційними ризиками в публічних закупівлях є:
З урахуванням вищенаведеного НАЗК розробило рекомендації для усунення виявлених ризиків1. Запропоновані заходи мають рекомендаційний та рамковий характер, а тому можуть бути адаптовані під специфіку органу влади, який здійснює закупівлю.
1 Повну версію огляду корупційних ризиків та рекомендацій для їх усунення див. за адресою: https://nazk.gov.ua/wp-content/uploads/2021/03/Typovi-koruptsijni-ryzyky-v-publichnyh-zakupivlyah-1.pdf.
Нагадаємо, що нещодавно Мінфін України наказом від 28.10.2020 р. № 647 затвердив методику, яка встановлює механізм визначення автоматичних індикаторів ризиків на основі даних електронної системи закупівель та інших відкритих джерел інформації2.
2 Детальніше про застосування вказаної методики див. розділ «Практичне застосування індикаторів ризику у сфері публічних закупівель» Довідника «Закупівлі за державні кошти».