Документ
Коментар
Верховна Рада України прийняла Закон України від 30.03.2021 р. № 1358-IX «Про надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (Закон № 1358).
Допомога застрахованим особам1 (одноразова) – виплата з Державного бюджету України та з місцевих бюджетів у зв’язку із втратою частини заробітної плати найманими працівниками суб’єктів господарювання, робота яких тимчасово зупинена внаслідок запровадження у 2021 році, починаючи з лютого, обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території окремих адміністративно-територіальних одиниць гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі – обмежувальні заходи), та у зв’язку із втратою частини доходу фізичними особами – підприємцями, економічна діяльність яких тимчасово зупинена внаслідок запровадження вказаних заходів.
1 Застрахована особа – фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку ЄСВ (п.3 частини першої ст.1 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).
Перелік основних видів економічної діяльності, стосовно яких здійснюються обмежувальні заходи, що призводять до тимчасової зупинки роботи суб’єктів господарювання, в яких працюють застраховані особи, та фізичних осіб – підприємців (далі – Перелік видів економічної діяльності) визначається КМУ2.
2 На день виходу огляду законодавства вказаний Перелік не оприлюднено.
Допомога застрахованим особам, яка передбачена Законом № 1358, надається у 2021 році одноразово (ст.1 Закону № 1358).
Відповідно до ст.2 Закону № 1358 застрахована особа має право на отримання допомоги на підставі самостійного звернення такої фізичної особи (далі – звернення).
Допомога застрахованим особам надається:
3 Для цього відповідний орган місцевого самоврядування має ухвалити відповідне рішення.
Застрахована особа, яка має право на отримання допомоги має бути найманим працівником суб’єкта господарювання, основний вид економічної діяльності якого заявлений першим у відомостях з ЄДР4 станом на останній день місяця, який передує місяцю, в якому подається звернення на отримання допомоги, та відповідає видам, визначеним у Переліку видів економічної діяльності, або фізичною особою – підприємцем, основний вид економічної діяльності якого заявлений першим у відомостях з ЄДР станом на останній день місяця, який передує місяцю, в якому подається звернення на отримання допомоги, та відповідає видам, визначеним у Переліку видів економічної діяльності.
4 Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.
Допомога не надається найманим працівникам (застрахованим особам), які на дату звернення працюють у суб’єкта господарювання, що не нарахував ЄСВ за усі місяці:
Також допомога не надається найманим працівникам:
Допомога не надається фізичним особам – підприємцям (застрахованим особам):
5 Закон України від 09.07.2003 р. № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Порядок надання допомоги застрахованим особам регламентовано ст.3 Закону № 1358, відповідно до якої надання допомоги здійснюється на підставі заяви (тобто звернення) застрахованої особи, поданої нею в електронній формі з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (https://diia.gov.ua/) протягом 30 днів із дня запровадження на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці обмежувальних заходів6.
6 Перебіг вказаного строку для звернення за виплатою допомоги у зв’язку з обмежувальними заходами, запровадженими у лютому – березні 2021 року, починається через 10 днів з дня набрання чинності Законом № 1358 (п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1358).
У такій заяві зазначаються:
7 Для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган ДПС і мають відмітку у паспорті.
Перелік страхувальників, робота (економічна діяльність) яких тимчасово зупинена внаслідок запровадження на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці обмежувальних заходів, визначається за даними реєстру страхувальників Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Ці данні ДПС передає до Пенсійного фонду.
Порядок подання та форма заяви про надання допомоги, порядок формування та перевірки відомостей, порядок перерахування допомоги за рахунок Державного бюджету України та строки її надання, повернення та стягнення у разі подання застрахованою особою недостовірних даних встановлюються КМУ8.
8 На день виходу огляду законодавства вказані Порядки не оприлюднено.
Наостанок зауважимо, що п.3 та п.4 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1358:
9 Закон України від 04.12.2020 р. № 1071-IX «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Закон № 1358 набрав чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування, – 9 квітня 2021 року (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1358)10.
10 Закон № 1358 офіційно опубліковано у газеті «Голос України» від 08.04.2021 р. № 65.