Документ
Коментар
Фонд держмайна України у листі від 05.02.2021 р. № 10-24-2411 зазначив, що балансоутримувач об’єкта оренди обов’язково здійснює переоцінку такого об’єкта, зокрема якщо залишкова балансова вартість об’єкта оренди дорівнює нулю та якщо залишкова балансова вартість об’єкта оренди становить менше 10 відсотків його первісної балансової вартості (п.2 ст.8 Закону № 1571).
1 Закон України від 03.10.2019 р. №157-ІХ «Про оренду державного та комунального майна».
Згідно з п.3 розділу III НП(С)БОДС 1212 об’єкт основних засобів може переоцінюватися, якщо залишкова вартість цього об’єкта суттєво відрізняється від його справедливої вартості на річну дату балансу. У разі переоцінки об’єкта основних засобів здійснюється одночасна переоцінка всіх об’єктів групи основних засобів, до якої належить цей об’єкт.
Водночас, відповідно до розділу I НП(С)БОДС 121 цей стандарт не поширюється на основні засоби, що утримуються з метою продажу, інвестиційну нерухомість тощо, особливості обліку яких визначаються іншими НП(С)БОДС.
Згідно з нормами НП(С)БОДС 1293, інвестиційна нерухомість – земельні ділянки, будівлі, споруди, які розташовуються на землі, утримувані з метою отримання орендних платежів та/або збільшення власного капіталу.
Бухгалтерський облік наявності та руху об’єктів інвестиційної нерухомості суб’єктів державного сектору здійснюється на окремому рахунку бухгалтерського обліку 1010 «Інвестиційна нерухомість» відповідно до Плану рахунків № 12034.
Відповідно до Закону України від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», виходячи із тлумачення терміну «національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку» балансоутримувач може здійснити переоцінку об’єкта оренди за Міжнародним стандартом бухгалтерського обліку 40 «Інвестиційна нерухомість»5.
5 Тексти міжнародних стандартів фінансової звітності, включаючи міжнародні стандарти бухгалтерського обліку, розміщено на офіційному сайті Мінфіну України за адресою: https://mof.gov.ua/uk/307-international_financial_reporting_standards_archive.
Отже, у разі критично низької залишкової балансової вартості об’єкта оренди орендодавець має вживати заходи та рекомендувати балансоутримувачу здійснити переоцінку об’єктів оренди. Така переоцінка не тягне за собою необхідність переоцінки всіх об’єктів групи основних засобів, натомість переоцінці може бути підданий конкретний об’єкт оренди з одночасним його переведенням в обліку балансоутримувача до інвестиційної нерухомості.