Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 08.02.2021 № 67 затвердив Узагальнюючу податкову консультацію щодо деяких питань застосування правил трансфертного ціноутворення (ТЦУ). Консультація надає ґрунтовне роз’яснення на чотири питання.
1. Щодо застосування критеріїв пов’язаності осіб під час визначення діапазону рентабельності зіставних юридичних осіб роз’яснено, що платник податків застосовує критерії, передбачені абзацом четвертим пп.39.3.2.9 ст.39 ПКУ1, за умови відсутності інформації, що свідчить про те, що зазначені юридичні особи здійснюють операції з пов’язаними особами.
1 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
2. Щодо переліку інформації, яку повинна містити документація з ТЦУ, пояснюється, що вимоги щодо обґрунтування у документації економічної доцільності контрольованої операції (економічної вигоди, що отримується в результаті здійснення такої операції) і наявності ділової мети, мають в обов’язковому порядку дотримуватися платниками податків при складанні документації з ТЦУ починаючи з 2020 звітного року. Водночас, щодо документації з ТЦУ за періоди до 2020 року, яка вже складена платником податку і зберігається ним до моменту одержання запиту про її подання контролюючому органу, платник податків може за власною ініціативою включити до такої документації обґрунтування економічної доцільності контрольованої операції (економічної вигоди, що отримується в результаті здійснення такої операції) і наявності ділової мети.
3. Щодо порядку застування штрафних санкцій до платників податків у разі проведення самостійного коригування ціни контрольованої операції за звітний 2019 рік та подання відповідного уточнюючого розрахунку під час дії карантину, зазначено наступне. Штрафні санкції не застосовуються при поданні уточнюючого розрахунку:
Водночас із дня, наступного за останнім календарним днем місяця, в якому завершується дія карантину, у разі здійснення платником податків самостійного коригування ціни контрольованої операції і сум податкових зобов’язань за звітний 2019 рік відповідно до пп.39.5.4.1 ст.39 ПКУ, подання платником податків уточнюючого розрахунку має здійснюватися із застосування штрафних санкцій відповідно до положень п.50.1 ст.50 ПКУ.
4. У відповіді на запитання щодо особливостей застосування критеріїв пов’язаності осіб при визначенні контрольованих операцій у 2020 звітному періоді, розглянуто ряд випадків, з якими може стикнутися платник податків, та надано детальні роз’яснення щодо визнання операцій контрольованими.
Нагадаємо, що критерії визнання пов’язаних осіб наведено у пп.14.1.159 ст.14 ПКУ, який зазнав змін 23 травня 2020 року відповідно до Закону № 4662.
2 Закон України від 16.01.2020 р. № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві».
Зазначені зміни передбачають таке:
Пояснюючи ці зміни, Мінфін України констатує, що головною новацією цієї норми є виключення із критерію умови «про пов’язаність для юридичних осіб - кредиторів, та юридичних осіб - гарантів, які є банками та міжнародними фінансовими організаціями, які відповідно до міжнародних договорів України наділені привілеями та імунітетами, та суб’єктів господарювання, власником істотної участі у розмірі 75 і більше відсотків у яких є такі міжнародні фінансові організації».
Отже, у разі здійснення у 2020 звітному році господарських операцій з пов’язаними особами - нерезидентами, вони будуть визнаватися контрольованими у разі одночасного виконання таких умов (як пояснюється на прикладах, наведених у консультації):
Інакше кажучи, при здійсненні операцій з нерезидентом протягом 2020 року необхідно враховувати вимоги цієї норми з урахуванням внесених змін. Тобто при здійсненні операції до 23 травня платник податків повинен аналізувати нерезидента з урахуванням редакції, яка діяла до 23 травня, а при здійсненні операцій після цієї дати – з урахуванням вимог нової редакції пп.14.1.159 ст.14 ПКУ.
До того ж приклади віднесення операцій до контрольованих наведено з урахуванням змін до пп.14.1.159 ст.14 ПКУ.