Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 12.01.2021 р. № 5 (Наказ № 5) затвердив Порядок ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (Порядок № 5).
Наказ Мінфіну України від 07.04.2016 р. № 422 «Про затвердження Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» визнано таким, що втратив чинність.
Метою ведення оперативного обліку і складання звітності податкових органів є забезпечення користувачів повною, достовірною та неупередженою інформацією щодо стану розрахунків платників з бюджетами та фондами загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування для прийняття оптимальних управлінських рішень (п.3 розділу І Порядку № 5).
Відповідно до п.1 підрозділу 1 розділу ІІ Порядку № 5 з метою обліку нарахованих і сплачених, повернутих та відшкодованих сум платежів1 територіальними органами ДПС відкриваються ІКП2 за кожним платником та кожним видом платежу, які мають сплачуватися такими платниками на рахунки, відкриті в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.
1 Тут та далі йдеться про податки, збори, платежі та ЄСВ.
2 Інтегрована картка платника – форма оперативного обліку податків, зборів, платежів та ЄСВ, що ведеться за кожним видом платежу (п.2 розділу І Порядку № 5).
Інтегрована картка платника містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та фондами загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування за відповідним видом платежу та відповідною адміністративно-територіальною одиницею.
Облік платежів ведеться в ІКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення.
Постійними реквізитами ІКП є:
3 Для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний територіальний орган ДПС і мають відмітку у паспорті.
Змінними реквізитами ІКП є:
Інтегрована картка платника відкривається:
Крім того, у встановлених випадках ІКП відкриваються автоматично кожному платнику.
Відповідно до підрозділу 1 розділу ІІІ Порядку № 5 оперативний облік надходжень забезпечується підрозділом ДПС, що здійснює облік платежів:
4 Порядок взаємодії органів Державної казначейської служби України та органів Державної податкової служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затверджений наказом Мінфіну України від 18.07.2016 р. № 621.
5 Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджене наказом Мінфіну України від 12.02.2016 р. № 54.
Також Порядок № 5 містить положення щодо обліку сум нарахувань, визначених самостійно платниками та податковими органами у випадках, не пов’язаних із порушенням податкового законодавства (розділ IV); щодо перенесення до ІКП, визначених за результатами контрольно-перевірочної роботи, сум грошових зобов’язань, податкових та інших платежів та ЄСВ (розділ V); щодо відображення в інформаційній системі показників податкового боргу, заборгованості зі сплати ЄСВ та іншої заборгованості, контроль за справлянням якої покладено на податкові органи, розстрочених (відстрочених) зобов’язань (боргів), а також списання боргу (заборгованості) (розділ VІ); щодо відображення в інформаційній системі показників за результатами адміністративного та/або судового оскарження рішень податкових органів (розділ VІІ) та ін.
Наказ № 5 набрав чинності через 10 днів з дня його офіційного опублікування – 5 квітня 2021 року (п.5 Наказу № 5)6.
6 Наказ № 5 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 26.03.2021 р. № 23.