Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 02.03.2021 р. № 139 (Наказ № 139) затвердив Порядок заповнення та видачі митницею сертифіката з перевезення (походження) товару EUR.1 або EUR-MED (Порядок № 139).
Зразки сертифікатів наведено у відповідних додатках ІІІа та ІІІb до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження1.
1 Йдеться про Регіональну конвенцію про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження (дата приєднання України: 08.11.2017 р., дата набрання чинності для України: 01.02.2018 р.).
Сертифікат EUR.1 або EUR-MED заповнюються відповідно до вимог розділу II Порядку № 139 на одну партію товарів, що експортується (реекспортується). Графи 1, 2, 4, 5, 8, 9, 12 сертифіката EUR.1 або EUR-MED та графа 7 сертифіката EUR-MED є обов'язковими для заповнення експортером на лицьовому боці сертифіката. Графи 3, 6, 10 сертифіката EUR.1 або EUR-MED заповнюються за бажанням експортера на лицьовому боці сертифіката (п.3 розділу ІІ Порядку № 139).
Процедура видачі сертифіката регулюється розділом III Порядку № 139. Сертифікат EUR.1 або EUR-MED видається безоплатно у разі, якщо його потрібно пред'явити як доказ, що товар відповідає вимогам правил визначення преференційного походження, встановлених міжнародними угодами, у разі застосування преференційних ставок ввізного (вивізного) мита (п.1 розділу ІІІ Порядку № 139).
Для отримання сертифіката EUR.1 або EUR-MED експортер має подати структурному підрозділу митниці, на який покладено функції з видачі сертифіката, документи, визначені п.3 розділу ІІІ Порядку № 139, а саме:
Декларація постачальника (виробника) має бути власноруч підписана експортером або постачальником (виробником), що її склав, проте експортер або постачальник (виробник) не має підписувати декларації, якщо він склав її в електронній формі та надав митниці письмове зобов'язання, що він відповідає за всі декларації, у яких він зазначений, як за підписані ним власноруч (п.10 розділу VIII Порядку № 139).
До того ж треба враховувати, що згідно із п.6 розділу IX Порядку № 139 у разі проведення митницею згідно до вимог Порядку № 10292 верифікації (перевірки достовірності) виданого митницею сертифіката EUR.1 або EUR-MED експортер на запит митниці зобов'язаний надати документи, що підтверджують преференційне походження товарів з України, на підставі яких складено декларацію.
2 Порядок верифікації (перевірки достовірності) сертифікатів і декларацій про походження товару з України, затверджений постановою КМУ від 09.12.2015 р. № 1029.
Рішення про видачу або відмову у видачі сертифіката EUR.1 або EUR-MED приймається у найкоротший строк, але не більше восьми робочих годин після реєстрації письмової заяви у підрозділі митниці, на який покладено функції з видачі сертифіката, або з часу відправлення посадовою особою митниці на адресу експортера електронного повідомлення про переведення електронної заяви, розміщеної в програмно-інформаційному комплексі автоматизованої системи митного оформлення, у статус «в роботі» (п.7 розділу ІІІ Порядку № 139).
У разі ухвалення позитивного рішення експортеру передається оригінал сертифіката EUR.1 або EUR-MED та його копія. У разі видачі електронного сертифіката EUR.1 експортеру передається роздрукований посадовою особою митниці витяг з програмно-інформаційного комплексу єдиної автоматизованої системи митного оформлення, який засвідчується підписом та особистою номерною печаткою цієї посадової особи (п.11 розділу ІІІ Порядку № 139).
Рішення про відмову у видачі сертифіката з перевезення (походження) товару EUR.1 або EUR-MED (додаток 5) може бути винесено митницею у випадках, наведених у п.1 розділу VII Порядку № 139, а саме, якщо:
Прийняте митницею рішення про відмову у видачі сертифіката не перешкоджає повторному зверненню експортера до митниці відповідно до цього Порядку за умови усунення причин, що призвели до відмови. При цьому експортер має право оскаржити рішення про відмову у видачі сертифіката у порядку, встановленому чинним законодавством (п.1-2 розділу IX Порядку № 139).
Видача сертифіката EUR.1 або EUR-MED може також здійснюватися після здійснення експорту (реекспорту) товарів за процедурою згідно до розділу IV Порядку № 139. У цьому випадку експортер разом із документами, зазначеними в п.3 розділу III Порядку № 139, додатково надає митниці інформацію про те, що сертифікат не було видано на момент здійснення експорту товарів через помилки або через особливі обставини, або видано, але митні органи країни імпорту не прийняли його з технічних причин (п.1 розділу IV Порядку № 139).
Наказ № 139 набрав чинності з дня його офіційного опублікування – 2 квітня 2021 року, крім процедури заповнення та видачі митницею сертифіката з перевезення (походження) товару EUR-MED, яка набирає чинності з дати, зазначеної у повідомленні про застосування кумуляції, опублікованому в Офіційному віснику Європейського Союзу (серія C) (п.5 Наказу № 139)3.
3 Наказ № 139 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 02.04.2021 р. № 25.