Документ
Коментар
Верховна Рада України прийняла Закон України від 04.03.2021 р. № 1320-IX (Закон № 1320), яким внесла зміни до деяких законодавчих актів України щодо запобігання надмірному тиску на суб’єктів господарювання. Зупинимося на основних з них.
1. Змінами до частини другої ст.259 КЗпП1 встановлено, що органи місцевого самоврядування здійснюють контроль за додержанням законодавства про працю на підприємствах, в установах і організаціях, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад.
1 Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-VIII.
Слід зауважити, що відповідно до нової редакції частини третьої ст.18 Закону № 2802 органи місцевого самоврядування можуть виступати з ініціативою щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) на підприємствах, в установах та організаціях, що не перебувають у комунальній власності, а також стосовно фізичних осіб – підприємців, які використовують працю найманих працівників, шляхом подання посадовими особами органів місцевого самоврядування відповідного звернення з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади.
2 Закон України від 21.05.97 р. № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно зі старою редакцією цієї норми Закону № 280 органи при здійсненні повноважень у сфері контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення мали право проводити перевірки на підприємствах, в установах та організаціях, що не перебувають у комунальній власності, а також фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
Отже, з дня набрання чинності Законом № 1320 органи місцевого самоврядування не мають права здійснювати перевірки щодо додержання законодавства про працю та зайнятість населення суб’єктів господарювання, які не перебувають у комунальній власності, а також фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
Також зазначені органи позбавлено права накладати штрафи за порушення законодавства про працю та зайнятість населення та складати протоколи щодо відповідних адміністративних правопорушень (внесено зміни до частини третьої ст.34 Закону № 280 та до п.2 частини першої ст.255 КпАП3).
3 Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-Х.
2. Статтею 1886 КпАП відтепер передбачено відповідальність за невиконання законних вимог посадових осіб Держпраці України (та її територіальних органів) або за недопущення посадових осіб цих органів до здійснення заходів державного нагляду (контролю) не лише щодо усунення порушень законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування або за недопущення посадових осіб цих органів до здійснення заходів державного нагляду (контролю), але й щодо усунення порушень законодавства про зайнятість населення.
Розмір штрафу за порушення, що передбачені цією статтею, не змінився та складає від 850 до 1700 грн.
3. Відповідно до змін ст.11 Закону № 8774 суб’єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов’язаний не створювати перешкоди органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні ними заходів державного нагляду (контролю), за умови що зазначені заходи здійснюються такими особами відповідно до вимог закону.
У разі створення суб’єктом господарювання перешкод органу державного нагляду (контролю) чи його посадовим особам при здійсненні відповідних заходів в акті перевірки обов’язково зазначається опис дій чи бездіяльності, що призвели до створення таких перешкод, з посиланням на відповідні норми закону (внесено зміни до частини шостої ст.7 Закону № 877).
Під створенням перешкод органам державного нагляду (контролю) чи їх посадовим особам при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) у такому випадку слід розуміти невиконання законних вимог посадових осіб органу державного нагляду (контролю) або недопущення посадових осіб цього органу до здійснення заходів державного нагляду (контролю), підстави яких визначені законом (ст.1 Закону № 877 доповнено новим абзацом).
Закон № 1320 набрав чинність через місяць з дня його офіційного опублікування – 27 квітня 2021 року (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1320)5.
5 Закон № 1320 офіційно опубліковано у газеті «Голос України» від 27.03.2021 р. № 57.