Документ
Коментар
Мінекономіки України наказом від 23.03.2021 р. № 601 (Наказ № 601) затвердило Правила поводження з продуктами, ввезеними (пересланими) на митну територію України як торговельні (виставкові) зразки або об'єкти наукових досліджень (Правила № 601).
Правила № 601 поширюються на фізичних та юридичних осіб, які здійснюють ввезення (пересилання) на митну територію України продуктів, що ввозяться (пересилаються) як торговельні (виставкові) зразки або об’єкти наукових досліджень.
Терміни у цих Правилах вживаються у значеннях, наведених у Законі України від 23.12.97 р. № 771/97-ВР «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (Закон № 771), Законі України від 04.02.2021 р. № 1206-ІХ «Про ветеринарну медицину», Закону України від 18.05.2017 р. № 2042-VIII «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» та Законі України від 14.01.2000 р. № 1393-ХІV «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції».
Відповідно до п.55 частини першої ст.1 Закону № 771 оператор ринку харчових продуктів (оператор ринку) – це суб’єкт господарювання, який провадить діяльність з метою або без мети отримання прибутку та в управлінні якого перебувають потужності, на яких здійснюється первинне виробництво, виробництво, реалізація та/або обіг харчових продуктів та/або інших об’єктів санітарних заходів (крім матеріалів, що контактують з харчовими продуктами), і який відповідає за виконання вимог Закону № 771 та законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів. До операторів ринку належать фізичні особи, якщо вони провадять діяльність з метою або без мети отримання прибутку та займаються виробництвом та/або обігом харчових продуктів або інших об’єктів санітарних заходів. Оператором ринку також вважається агропродовольчий ринок.
Оператори ринку або уповноважені ними особи, які здійснюють ввезення (пересилання) на митну територію України продуктів, зобов'язані за 10 днів до дня ввезення (пересилання) продуктів в Україну надати Держпродспоживслужбі інформацію про мету такого ввезення (пересилання) (пп.1 п.3 Правил № 601).
Під час транспортування продукти повинні бути упаковані в контейнери або в інший спосіб, що гарантує відсутність будь-яких ризиків для життя та/або здоров'я людини та/або тварини (п.4 Правил № 601). При цьому оператори повинні виконувати гігієнічні вимоги, здійснювати ветеринарно-санітарні заходи та уживати всіх необхідних заходів для уникнення поширення хвороб, що є небезпечними для здоров'я людини та/або тварини, протягом використання продуктів, які перебувають під їх контролем (пп.4-5 п.3 Правил № 601).
Після використання продуктів за призначенням вони підлягають знищенню або вивезенню (пересиланню) до країни походження або до іншої країни, якщо такі дії погоджені з відповідним органом цієї країни. Забороняється будь-яке використання продуктів для інших цілей, ніж зазначені в меті ввезення (пересилання) продуктів (п.5-6 Правил № 601). При цьому оператор повинен надати Держпродспоживслужбі інформацію про знищення або вивезення (пересилання) цих продуктів за межі митної території України не пізніше ніж через 5 робочих днів після такого знищення або вивезення (пересилання), а також забезпечити збереження інформації щодо таких продуктів протягом шести місяців після їх використання та надавати її на запит Держпродспоживслужби за її запитом (пп.7-8 п.3 Правил № 601).
Наказ № 601 набирає чинності через два місяці з дня його офіційного опублікування – 23.06.2021 р. (п.3 Наказу № 601)1.
1 Наказ № 601 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 23.04.2021 р. № 31.