Документ
Коментар
Фахівці ДПС в ІПК від 15.03.2021 р. № 941/ІПК/99-00-21-02-02-06 розглянули ряд запитань щодо застосування ст.10 Кіпрської Конвенції1 при оподаткуванні дивідендів, виплачених на користь засновника - резидента Кіпру, який володіє 100% часток у статутному капіталі підприємства та інвестував у його статутний капітал суму коштів понад 100000 євро. Водночас такий нерезидент має в Україні постійне представництво, яке є платником податків в Україні. До того ж розглянуто й питання трактування використаної в статті термінології («компанія (яка не є товариством)» та «холдинг») з метою можливості застосування пільгової ставки 5% при виплаті дивідендів резиденту Кіпру з урахуванням вимог п.4 ст.10 Кіпрської Конвенції. Відповідаючи на запитання, фахівці ДПС зауважили наступне.
1 Конвенція між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи від 8 листопада 2012 року (ратифікована 4 липня 2013 року, дата набрання чинності для України – 7 серпня 2013 року) з урахуванням змін, внесених до неї Протоколом про внесення змін до Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи від 11 грудня 2015 року (ратифіковано 30 жовтня 2019 року, дата набрання чинності для України 28 листопада 2019 року).
Термін «компанія» означає будь-яку юридичну особу чи будь-яке утворення, що розглядається з метою оподаткування як юридична особа. Термін «компанія» означає, насамперед, будь-яке корпоративне утворення, а також охоплює будь-який інший суб'єкт оподаткування, який розглядається як корпоративне утворення згідно з законодавством договірної держави, в якій його створено. Згідно із законодавством більшості держав такі «компанії» (акціонерні компанії, товариства з акціонерним капіталом, товариства з обмеженою відповідальністю та інші компанії з об'єднаним капіталом) є юридичними особами з окремою від усіх своїх акціонерів (учасників) правосуб'єктністю.
На відміну від «компанії», «товариство» (англійською мовою «partnership» - товариство, партнерство) не має правосуб'єктності (не є юридичною особою) і з точки зору оподаткування розглядається як «прозоре», тобто не підлягає оподаткуванню згідно з національним законодавством відповідної країни. Прибуток «товариства» розподіляється між учасниками-партнерами та, відповідно, підлягає оподаткуванню на рівні цих учасників пропорційно їх часткам у «товаристві». Внаслідок цього таке «товариство» у контексті міжнародного договору про уникнення подвійного оподаткування не може вважатися податковим резидентом відповідної договірної держави - учасниці договору і користуватися перевагами в оподаткуванні, передбаченими цим договором.
Згадане у контексті слово «холдинг» не є терміном відповідного змісту, а є дослівним перекладом слова англійською мовою «holding» (володіння, частка участі).
Отже, з урахуванням вимог п.4 ст.10 Кіпрської Конвенції, якщо дивіденди виплачуються стосовно частки участі резидента Кіпру у капіталі української компанії, що складає частину активів постійного представництва в Україні цього нерезидента в Україні (або іншим чином фактично пов'язана з таким представництвом), то підпункти 1 і 2 цієї статті не застосовуються. У цьому випадку такі дивіденди оподатковуються у складі прибутку постійного представництва резидента Кіпру в Україні відповідно до положень ст.7 Кіпрської Конвенції.