Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 15.04.2021 р. № 1401-IX (Закон № 1401) внесла зміни до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною. Розглянемо основні зміни.
1. Новою редакцією частини четвертої ст.51 КЗпП1 встановлено, що скорочена тривалість робочого часу може встановлюватися за рахунок власних коштів підприємств, установ, організацій для працівників, які мають дітей віком до 14 років або дитину з інвалідністю, а також для одиноких матерів та батьків, які виховують дитину без батька (матері), у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікарняному закладі.
1 Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-VIII.
Раніше цією нормою визначалося, що скорочена тривалість робочого часу може встановлюватись за рахунок власних коштів на підприємствах і в організаціях для жінок, які мають дітей віком до 14 років або дитину з інвалідністю.
2. Відповідно до нової ст.773 КЗпП одноразова оплачувана відпустка при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів (без урахування святкових і неробочих днів) надається працівникам, а саме:
Відпустка при народженні дитини надається лише одній із зазначених осіб.
3. Змінами, які внесено до п.4 частини першої ст.4 Закону про відпустки2, перелік соціальних відпусток допонено відпусткою при народженні дитини (ст.191 цього Закону).
2 Закон України від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки».
4. Закон про відпустки доповнено новою ст.191 «Відпустка при народженні дитини» відповідно до якої одноразова оплачувана відпустка при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів (без урахування святкових і неробочих днів) надається не пізніше 3 місяців з дня народження дитини таким працівникам (одній особі):
Тривалість відпустки при народженні дитини визначається працівником у заяві про її надання з урахуванням зазначених вимог.
Особа, яка отримала відпустку при народженні дитини, зобов’язана надати власнику або уповноваженому ним органу копії документа, необхідного для державної реєстрації народження дитини, або свідоцтва про народження дитини протягом 30 календарних днів з дня виходу в таку відпустку.
Порядок надання відпустки при народженні дитини встановлюється КМУ3.
3 На дату виходу огляду законодавства зазначений порядок не встановлено.
Закон № 1401 набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, – 9 травня 2021 року (п.1 розділу II «Прикінцеві положення» Закону № 1401)4.
4 Закон № 1401 офіційно опубліковано у газеті «Голос України» від 08.05.2021 р. № 85.