Документ
Коментар
КМУ постановою від 21.04.2021 р. № 397 (Постанова № 397) затвердив Порядок надання допомоги на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї (Порядок № 397), у додатках до якого наведено форми:
Фінансова допомога – допомога на здобуття економічної самостійності малозабезпеченої сім’ї, яка є безвідсотковою поворотною фінансовою допомогою та надається одноразово у безготівковій формі за рахунок коштів державного бюджету непрацюючій працездатній особі із числа членів малозабезпеченої сім’ї для організації підприємницької діяльності та сприяння її економічній самостійності (п.2 Порядку № 397).
Розмір фінансової допомоги не може перевищувати 15 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому приймається рішення про її надання (п.3 Порядку № 397).
Відповідно до п.5 та 6 Порядку № 397 для отримання фінансової допомоги особа, яка зареєстрована як безробітна та виявила бажання провадити підприємницьку діяльність (далі – заявник), подає до відповідного центру зайнятості (або за наявності технічної можливості через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (https://my.gov.ua/)):
1 Така довідка не подається, якщо центром зайнятості відомості про особу отримано шляхом інформаційної взаємодії з єдиною інформаційною системою МВС (за наявності технічної можливості).
Відповідно до п.9 Порядку № 397 заявник щодо якого комісією прийнято рішення про надання йому фінансової допомоги, створює юридичну особу чи реєструється як фізична особа – підприємець протягом 30 календарних днів з дати отримання повідомлення про прийняте комісією рішення.
Заявник, який протягом зазначеного строку не створив юридичну особу чи не зареєструвався як фізична особа – підприємець без поважних причин, втрачає право на отримання фінансової допомоги.
Відповідно до п.10 та п.11 Порядку № 397 для надання фінансової допомоги між регіональним центром зайнятості, центром зайнятості та заявником укладається Угода.
Для отримання фінансової допомоги на оплату витрат на закупівлю обладнання та матеріалів заявник подає до центру зайнятості рахунок-фактуру (рахунок, квитанцію, накладну тощо) та договір, укладений між заявником і постачальником (продавцем) обладнання та матеріалів, які протягом 5 робочих днів передаються до регіонального центру зайнятості.
Оплата витрат на закупівлю обладнання та матеріалів проводиться регіональним центром зайнятості на підставі зазначених документів.
Згідно із п.12 Порядку № 397 розірвання Угоди та повернення отриманої фінансової допомоги відбувається, якщо заявник не виконав (неналежно виконав) такі умови:
Фінансова допомога повертається однією сумою протягом 30 календарних днів після закінчення трирічного строку з дати її отримання або достроково – до закінчення такого строку.
Сума фінансової допомоги, що повертається заявником, зменшується на суму сплачених ним податків, зборів (обов’язкових платежів) і ЄСВ протягом 3 років її отримання або за період з дати отримання такої допомоги до дати її дострокового повернення, в тому числі у випадку розірвання Угоди (п.13 та п.14 Порядку № 397).
У п.15 Порядку № 397 перелічено випадки, у яких фінансова допомога не повертається взагалі.
Постанова № 397 набирає чинності з 1 січня 2022 року (п.3 Постанови № 397)2.
2 Постанову № 397 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» від 28.04.2020 р. № 81.