Документ
Коментар
КМУ на офіційному порталі повідомив1 головні аспекти реформи оплати праці державних службовців.
1 Див. повідомлення на Урядовому порталі (єдиному веб-порталі органів виконавчої влади України) за адресою: https://www.kmu.gov.ua/news/golova-nads-vprovadzhennya-novih-umov-oplati-praci-v-pilotnih-derzhavnih-organah-rozpochnetsya-u-2022-roci.
Зокрема, повідомляється про експериментальний проект щодо запровадження системи оплати праці державних службовців на основі класифікації посад. Пілот триватиме протягом 2021-2022 рр. Його учасниками стали НАДС з територіальними органами, Секретаріат Кабінету Міністрів України, Мінфін України та Міністерство цифрової трансформації.
Протягом лютого-березня в органах-учасниках пілотного проекту проведено класифікацію посад державної служби. Наступний крок – співставлення рівня оплати праці на державній службі та у ринковому секторі. На основі такого співставлення будуть розроблені грейди та модель наближення рівня оплати праці державних службовців органів, які є учасниками експериментального проекту, до ринкового рівня.
Впровадження нових умов оплати праці в пілотних державних органах розпочнеться у 2022 р., а після успішного пілотування у 2023 р. заплановано поширення апробованої моделі на всі державні органи України.
Очікується, що за підсумками реформи вдасться провести класифікацію усіх посад державної служби, узгодити розміри оплати праці державних службовців з ринковим рівнем на основі щорічних досліджень рівня оплати праці у приватному секторі. При цьому, всі державні органи мають стати частиною єдиної системи класифікації та оплати праці, в якій основна фіксована частина заробітної плати державних службовців становить не менше 70%.