Документ
Коментар
НБУ постановою від 14.04.2021 р. № 30 (Постанова № 30) затвердив Положення про вимоги до структури власності надавачів фінансових послуг (Положення № 30), яке поширюється на всі небанківські фінансові установи (окрім кредитних спілок), а також лізингодавців, операторів поштового зв’язку, які мають право надавати окремі фінансові послуги (надавачі фінпослуг)1.
1 Див. також коментар прес-служби регулятора на офіційному Інтернет - представництві НБУ за адресою: https://bank.gov.ua/ua/news/all/nebankivski-finustanovi-rozkriyut-svoyi-strukturi-vlasnosti--zatverdjeno-vimogi.
Всі ці надавачі фінпослуг повинні надати до НБУ інформацію про свою структуру власності, визначену у п.34 Положення № 30 (у формі та у спосіб згідно із вимогами п.35 Положення № 30), та опублікувати її на власних вебсайтах за формою згідно із додатками 2 та 3 до Положення № 30 протягом двох місяців із дня набрання чинності Постановою № 30 (п.2 Постанови № 30).
Отже, надавачі фінпослуг повинні надати до НБУ наступні документи про структуру власності.
1. Повідомлення про подання відомостей про структуру власності надавача фінансових послуг (додаток 1 до Положення № 30). Відповідно до змісту цього повідомлення надавач фінпослуг, зокрема, надає дозвіл регулятору на перевірку достовірності поданих документів і персональних даних, що в них містяться. У разі будь-яких змін в інформації, зазначеній у повідомленні, надавач фінпослуг зобов’язується негайно повідомити про них НБУ та інформує, що йому відомо, що приховування будь-яких відомостей може призвести до визнання структури власності непрозорою.
Звертаємо увагу, що у такому повідомленні надавач фінпослуг зобов’язаний зазначити адресу електронної пошти уповноваженого представника надавача фінпослуг та відповідальної особи. Така адреса електронної пошти вважається офіційною адресою для комунікації з надавачем фінпослуг згідно із п.12 Положення № 30.
2. Відомості про остаточних ключових учасників у структурі власності надавача фінансових послуг (додаток 2 до Положення № 30), що містять дві таблиці, а також пояснення щодо їх заповнення, зокрема, літерні коди для зазначення типу особи.
Участь особи в надавачі фінпослуг зазначається у відсотках у відповідних колонках 6, 7, 8 таблиці 1 з окремою розшифровкою даних колонки 7 у таблиці 2.
Порядок розрахунку розміру участі регулюється розділом ІІ Положення № 30.
3. Відомості про власників істотної участі в надавачі фінансових послуг (додаток 3 до Положення № 30).
Ця форма має докладний опис правил заповнення форми – параметри заповнення таблиці 1. Зокрема, відповідно до п.7 зазначених параметрів у колонці 8 відображаються взаємозв’язки особи з надавачем фінпослуг та підстави, у зв’язку з якими особа є власником істотної участі в надавачі фінпослуг, а також дата і номер рішення НБУ/Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про надання згоди на набуття/збільшення істотної участі в надавачі фінансових послуг та ін.
4. Схематичне зображення структури власності надавача фінпослуг, складене відповідно до параметрів підготовки/заповнення схематичного зображення структури власності надавача фінпослуг, наведених у додатку № 4 Положення № 30. Інформація, зазначена у схемі, має повністю відповідати інформації, уключеній до відомостей про остаточних ключових учасників та відомостей про власників істотної участі. Схема має бути розміщена на одному аркуші. Допускається використання кількох аркушів за наявності в структурі власності понад п’яти рівнів володіння корпоративними правами надавача фінпослуг. Якщо ключові учасники юридичної особи володіють менш ніж 100% корпоративних прав такої особи, на схемі наводиться інформація щодо розміру частки, яка належить особам, що не є ключовими учасниками такої юридичної особи.
Відповідно до п.35 Положення № 30 документи подаються до НБУ наступним способом:
Зауважимо, що у пп.3 п.7 Положення № 30 наведено ще один спосіб подання документів – у паперовій формі з власноручним підписом фізичної особи або уповноваженого представника юридичної особи, або відповідальної особи з одночасним обов’язковим поданням електронних копій цих документів (без накладення кваліфікованого електронного підпису) на цифрових носіях інформації (USB-флешнакопичувачах). Сторінки документів на паперових носіях мають бути пронумеровані, прошиті, засвідчені підписом відповідної особи. Електронні копії документів створюються шляхом сканування документів у паперовій формі. Паперові копії документів мають бути засвідчені в порядку, наведеному у п.8 Положення № 30.
НБУ у разі наявності розбіжностей між даними, що містяться в документах у паперовій формі і в електронних документах чи електронних копіях документів, надає перевагу даним, наведеним у документах на паперових носіях. При цьому НБУ має право вимагати від заявника надання пояснень щодо таких розбіжностей, а також усунення цих розбіжностей (п.10 Положення № 30).
Пакет документів, що подається до НБУ, має включати документ, що підтверджує повноваження представника, відповідальної особи (крім керівника юридичної особи) (п.9 Положення № 30).
Документи про структуру власності вважаються поданими до НБУ з дати подання повного пакета документів, заповнених із дотриманням вищезгаданих вимог п.34 Положення № 30. Датою подання до НБУ повного пакета документів є дата реєстрації в НБУ повного пакета документів (п.36 Положення № 30).
Звертаємо увагу, що структура власності надавача фінпослуг має відповідати вимогам щодо прозорості, визначеним у розділі ІІІ Положення № 30. Структура власності надавача фінпослуг є прозорою, якщо одночасно виконуються всі вимоги, перелік яких наведено у п.29 Положення № 30.
Структура власності надавача фінпослуг є непрозорою, якщо виявлено факти, які наведено у п.30 Положення № 30, зокрема, документи про структуру власності містять недостовірну інформацію.
Порядок розгляду питання про визнання структури власності надавача фінансових послуг непрозорою регулюється розділом VІI Положення № 30.
Компанії, які зараз не мають прозорих структур власності, матимуть змогу виправити цю ситуацію та привести їх у відповідність до нових вимог протягом шести місяців із дня набрання чинності Постанови № 30. Для цього вони повинні подати до НБУ письмове запевнення про їх відповідність вимогам Положення № 30 (п.3 Постанови № 30).
Постанова № 30 набрала чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування, – 17 квітня 2021 року (п.6 Постанови № 30)2.
2 Постанову № 30 офіційно опубліковано на офіційному Інтернет-представництві НБУ 16.04.2021 р.