Документ
Коментар
НБУ постановою від 26.03.2021 р. № 25 (Постанова № 25) затвердив зміни до Положення про порядок видачі небанківським фінансовим установам, операторам поштового зв’язку ліцензій на здійснення валютних операцій, затверджене постановою Правління НБУ від 09.08.2002 р. № 297 (Положення № 297)1.
1 Див. також офіційний коментар прес-служби регулятора на офіційному Інтернет-представництві НБУ за адресою: https://bank.gov.ua/ua/news/all/sproscheno-umovi-vidachi-litsenziy-na-zdiysnennya-valyutnih-operatsiy-nebankivskim-finansovim-ustanovam-i-operatoram-poshtovogo-zvyazku.
Так, відповідно до вимог п.3 Положення № 297 небанківська фінансова установа здійснює валютні операції, передбачені в п.2–4 частини другої ст.9 Закону про валюту2, а також інші валютні операції, які є наданням фінансових послуг, передбачених у п.4–11 частини першої ст.4 Закону про фінпослуги3 (крім операцій, передбачених в абзацах другому – шостому п.3 Положення № 297), на підставі ліцензії, що надає небанківській установі, яка є фінансовою установою, право на здійснення таких валютних операцій.
2 Закон України від 21.06.2018 р. № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції».
3 Закон України від 12.07.2001 р. № 2664-III «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».
Небанківська фінансова установа може здійснювати без ліцензії із дотриманням вимог ст.5 Закону про валюту наступні валютні операції, які є:
1) наданням послуг професійної діяльності на ринку цінних паперів;
2) наданням послуг страхування, що не належать до здійснення зазначених у п.3 частини другої ст.9 Закону про валюту розрахунків в іноземній валюті на території України за договорами страхування життя;
3) наданням послуг факторингу, що не належать до здійснення зазначених у п.4 частини другої ст.9 Закону про валюту розрахунків на території України в іноземній валюті між факторами та клієнтами за операціями з міжнародного факторингу щодо відступлення права грошової вимоги до боржника-нерезидента;
4) операціями з переходу права вимоги і пов’язаних із цим зобов’язань, предметом яких є валютні цінності, між резидентами, нерезидентами, а також резидентами і нерезидентами.
Отже, розрахунки за вищезазначеними операціями не потрібують ліцензії, але повинні проводитися відповідно до ст.5 Закону про валюту, тобто виключно у гривні на території України.
Для отримання ліцензії небанківська фінансова установа подає документи, перелік яких наведено у п.18 Положення № 297, з особливостями оформлення деяких документів, викладеними у п.181 – 184 Положення № 297. Зокрема, п.184 містить вимоги щодо підпису документів, необхідних для отримання ліцензії, а п.183 зобов’язує небанківську установу повідомити НБУ про будь-які зміни в поданих документах, які виникли до прийняття рішення за результатами розгляду цих документів, та подати оновлені документи протягом п’яти робочих днів із дати виникнення таких змін.
При цьому відповідно до нового п.231 Положення № 297 небанківська фінансова установа має право не подавати документи, що вже раніше подавалися до НБУ для внесення цієї небанківської установи до Реєстру фінансових установ (реєстру осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги) або для отримання ліцензії/ліцензії на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунків/ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг, або з метою дотримання вимог, передбачених цим Положенням та іншими нормативно-правовими актами, за умови, що такі документи є чинними та оформленими згідно з вимогами цього Положення, а інформація, яка в них міститься, є актуальною. Для використання права неподання документів небанківська установа повинна подати до НБУ клопотання відповідно до вимог п.233 Положення № 297, у якому наводиться перелік таких документів із зазначенням їх назв, дат видачі, органів (осіб), що їх видали, інформації про те, коли відповідні документи подавалися до НБУ, а також запевнення, що ці документи є чинними, а інформація, яка в них міститься, є актуальною.
Також звертаємо увагу, що зазначеними змінами скасовано вимогу щодо наявності 1000000 грн. для виконання бізнес-плану установи в перший рік діяльності. Тепер коштів має бути достатньо для покриття витрат, пов'язаних зі здійсненням валютних операцій, що ліцензуються (п.29 Положення № 297). Також п.29 Положення № 297 містить порядок урегулювання цього питання шляхом надання інформації щодо підтвердження отримання установою майбутніх доходів у необхідному розмірі, якщо на час отримання ліцензії така установа немає грошових коштів у достатньому розмірі. У цьому випадку НБУ має право визнати фінансовий стан небанківської установи достатнім для здійснення валютних операцій, які ліцензуються, якщо визнає обґрунтованою інформацію щодо отримання доходів у майбутньому, наведену в бізнес-плані та інших документах (у разі їх подання).
Як і раніше, НБУ доводить до відома небанківської установи інформацію щодо видачі ліцензії шляхом надання витягу з електронного реєстру ліцензій. Витяг з електронного реєстру ліцензій оформляється на бланку НБУ за новою формою, наведеною у додатку 18 до Положення № 297. Витяг підписується керівником з ліцензування або керівником з питань ліцензування небанківських установ (п.62 Положення № 297).
Зауважимо, що відповідно до нової редакції п.74 Положення № 297 небанківська установа, яка має ліцензію на здійснення валютних операцій, що передбачають використання готівки в національній та/або іноземній валютах (крім страховика, який отримав ліцензію на здійснення розрахунків в іноземній валюті на території України за договорами страхування життя), додатково до інформації, зазначеної в абзаці першому, пп.1-2 п.73 Положення № 297, зобов’язана у строк, визначений абзацом першим п.73 цього Положення, надати НБУ інформацію про наявність приміщень, у яких планується здійснення валютних операцій, що передбачають використання готівки в національній та/або іноземній валютах за формою, наведеною у новому додатку 20 до Положення № 297.
НБУ має право відкликати (анулювати) у небанківської установи ліцензію у випадках, наведених у новій редакції п.78 Положення № 297.
Постанова № 25 набрала чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування, – 1 квітня 2021 року (п.3 Постанови № 25)4.
4 Постанову № 25 офіційно опубліковано на офіційному Інтернет-представництві НБУ 31.03.2021 р.