Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 14.05.2021 р. № 265 (Наказ № 265) затвердив Узагальнюючу податкову консультацію щодо оподаткування доходів фізичних осіб, одержаних від ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи (УК № 265). У консультації наведено ґрунтовні роз’яснення з декількох питань. Зокрема, зауважимо наступне1.
1 Див. також офіційне роз’яснення Мінфіну України щодо цього документу за адресою: https://mof.gov.ua/uk/news/minfin_vidav_uzagalniuiuchu_podatkovu_konsultatsiiu_shchodo_opodatkuvannia_pri_likvidatsii_kontrolovanikh_inozemnikh_kompanii-2878.
1. Щодо оподаткування доходів військовим збором (див. питання 1 УК № 265).
Доходи у грошовій та/або іншій майновій формі, отримані внаслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи протягом 2020 року (протягом 2021 року) платником податків - фізичною особою, яка належить до категорій осіб, визначених пп.1-2 п.14 підрозділу 1 розділу XX ПКУ2, в порядку (на умовах), визначених цими пунктами, не включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого платника податку на доходи фізичних осіб за 2020 звітний рік (за 2021 звітний рік).
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Відповідно до вимог ст.179 ПКУ, зазначені доходи мають бути відображені у Декларації3 за 2020 рік (2021 рік) фізичної особи - одержувача доходу, однак не є об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб.
3 Йдеться про Податкову декларацію про майновий стан і доходи, форму якої затверджено наказом Мінфіну України від 02.10.2015 р. № 859 (у редакції наказу Мінфіну України від 17.12.2020 р. № 783).
Проте такі доходи є об'єктом оподаткування військовим збором, і фізична особа - одержувач таких доходів не звільняється від нарахування на підставі зазначеної Декларації, утримання та сплати (перерахування) збору до бюджету. Такий висновок зроблено на підставі того, що пп.1.7 п.161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, яким передбачено звільнення від оподаткування військовим збором, містить посилання на розділ IV ПКУ, а в цьому випадку звільнення доходів від оподаткування надається не розділом IV, а розділом XX ПКУ.
Положення п.170.131 ст.170 розділу IV ПКУ набирають чинності лише з 1 січня 2022 року, отже, не застосовуються для цілей оподаткування доходів, що підлягають відображенню у Декларації за 2020 рік та у Декларації за 2021 рік.
Щодо доходів, наведених у п.170.131 ст.170 ПКУ, які буде отримано протягом 2022 року, то вони мають бути відображені у Декларації за 2022 рік як доходи, що не включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу, тобто не є об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб. Також такі доходи звільняються від оподаткування військовим збором на підставі пп.1.7 п.161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ.
2. Щодо особливостей застосування пільги у разі, коли виплата (нарахування) доходу внаслідок ліквідації та завершення ліквідації відбуваються в різних податкових (звітних) періодах (див. питання 6 УК № 265).
Пункт 14 підрозділу 1 розділу XX та п.170.131 ст.170 ПКУ не передбачає обмежень у застосуванні пільги у разі, коли виплата (нарахування) доходу внаслідок ліквідації та завершення ліквідації відбуваються в різних податкових (звітних) періодах, але за умови, що початок і завершення процедури відбулося в межах податкових (звітних) періодів, передбачених зазначеними нормами Кодексу.
При цьому можливі різні варіанти визначення повноти дотримання умов зазначених вище норм залежно від часу та черговості настання подій:
За загальним правилом, доходи внаслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи включаються до доходу того податкового (звітного) періоду (року), у якому він був фактично отриманий платником податку від джерела виплати.
Водночас у відповіді на питання 6 УК № 265 наведено приклади обліку операцій, коли початок та завершення процедури ліквідації припало на різні податкові (звітні) періоди.
3. Щодо документів, необхідних для подання до податкового органу з метою звільнення доходів від оподаткування (див. питання 8 УК № 265).
Фізична особа, яка у звітному році отримала доходи внаслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи чи іноземного утворення без статусу юридичної особи, має подати до контролюючого органу:
У разі отримання доходу внаслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи чи іноземного утворення без статусу юридичної особи через номінального утримувача (номінального власника) такої особи або утворення, платник податку в обов'язковому порядку додатково подає документи, що підтверджують його права на отримання відповідного майна. Такими документами можуть бути, зокрема, договір номінального утримання та (або) додаток до нього, трастовий договір чи аналогічний документ та (або) додаток до нього, договір, що регулює права бенефіціарів у приватному фонді (наприклад, статут приватного фонду тощо). У разі отримання ліквідаційного доходу безпосередньо від іноземної юридичної особи або іноземного утворення без статусу юридичної особи, яка (яке) знаходилось у власності номінального утримувача (номінального власника), подача таких додаткових документів не вимагається, оскільки фізична особа виступає у якості «контролюючої особи» у визначенні ст.392 ПКУ.
Особливості застосування положення ПКУ щодо звільнення від оподаткування доходів, які підлягають отриманню внаслідок ліквідації (припинення) іноземної юридичної особи чи іноземного утворення без статусу юридичної особи, у випадках ліквідації (припинення) таких осіб (утворень), які знаходяться у власності нерезидентів - номінального утримувача, включаючи трастових керуючих, наведено у відповіді на питання 7 УК № 265.
Додатково зазначимо, що у відповіді на питання 8 УК № 265 наведено перелік документів щодо відповідних фактів/подій, які можуть подаватися платниками податків або на вимогу контролюючого органу для доведення фактів, що є умовами застосування податкового звільнення.
Окрім наведеного вище, необхідно звернути увагу на наступні висновки, наведені в УК № 265, зокрема: