Документ
Коментар
Мінінфраструктури України наказом від 17.03.2021 р. № 116 (Наказ № 116) затвердив зміни до Порядку оформлення і видачі дозволів на поїздку по територіях іноземних держав при виконанні перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні, їх обміну та обліку, затвердженому наказом Мінтрансу України від 20.08.2004 р. № 757, у редакції наказу Мінінфраструктури України від 19.04.2013 р. № 239 (Порядок № 757). Змінами, зокрема, передбачено впровадження замовлення бланку дозволу на поїздку територією іноземних держав під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні в електронній формі.
Замовлення бланку дозволу в електронній формі – це електронна заява про попереднє замовлення бланку дозволу, на яку накладено кваліфікований електронний підпис автомобільного перевізника (п.1.6 Порядку № 757).
Відповідні зміни внесено до розділу ІІІ Порядку № 757, яким регулюється порядок оформлення та видачі дозволів.
Дозволи оформлюються і видаються уповноваженій особі на підставі замовлення бланку дозволу в електронній формі, усного звернення або письмової заяви у пункті видачі дозволів при пред'явленні документів, перелік яких наведено у п.3.2 - 3.3 Порядку № 757. Уповноважений орган протягом 30 календарних днів розглядає замовлення бланку дозволу в електронній формі та у разі наявності всіх необхідних документів приймає рішення щодо оформлення дозволу за копіями документів, про що інформує уповноважену особу в електронній формі та надає відповідну інформацію в пункт видачі дозволів (п.3.2 - 3.3 Порядку № 757).
Автомобільний перевізник повинен забезпечити збереження та обов'язкове повернення виданого дозволу до уповноваженого органу після належного його використання (п.4.2 Порядку № 757).
Так, відповідно до п.4.4 Порядку № 757 автомобільні перевізники зобов'язані повернути дозволи поточного року до уповноваженого органу не пізніше 15 лютого року, наступного за звітним.
Автомобільний перевізник, який здійснив замовлення бланку(ів) дозволу(ів) в електронній формі, повинен звернутися до обраного(их) пункту(ів) видачі дозволів уповноваженого органу протягом 7 календарних днів з дати такого замовлення для його отримання.
Автомобільному перевізнику, який здійснив замовлення бланків дозволів в електронній формі на один конкретний автомобільний транспортний засіб, але не звернувся у строк, встановлений абзацом другим п.4.4, до обраного(их) пункту(ів) видачі дозволів уповноваженого органу для отримання щонайменше 4 замовлень бланків дозволів протягом поточного року, блокується можливість здійснення замовлень бланків дозволів в електронній формі та їх оформлення при усному або письмовому зверненні протягом 14 календарних днів з дати останнього випадку неотримання дозволу у встановлений строк на такий автомобільний транспортний засіб.
Замовлені бланки дозволів в електронній формі, які не були отримані уповноваженою особою у строк, встановлений абзацом другим п.4.4, повертаються до загального залишку дозволів і стають доступними для замовлення в електронній формі іншими автомобільними перевізниками.
Звертаємо увагу, що з метою дотримання вимог міжнародних договорів України з питань міжнародних перевезень документом, що коментується, уточнено перелік обмежень щодо забезпечення дозволами, які мають обмежені річні квоти, на поїздку територією окремих іноземних держав деяких категорій транспортних засобів. Тепер з цього переліку, наведеному у п.3.8 Порядку № 757, зроблено винятки щодо:
Також документом, що коментується, внесено зміни до наявних додаткув до Порядку № 757 та введено ряд нових додатків. Наразі Порядок № 757 містить:
Наказ № 116 набрав чинності з дня його офіційного опублікування – 21 травня 2021 року (п.4 Наказу № 116)1.
1 Наказ № 116 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 21.05.2021 р. № 38.