Документ
Коментар
Фахівці ДПС в індивідуальній податковій консультації від 19.03.2021 р. № 1062/ІПК/99-00-07-07-02-06 розглянули питання підприємства щодо обліку простроченої дебіторської заборгованості за експортним контрактом у сумі незначної незавершеної операції, якщо загальна сума експортної операції підлягала валютному нагляду.
Відповідно до вимог чинного валютного законодавства граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів (п.21 Положення № 51). Порушення резидентами цього строку тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3% від суми неодержаних грошових коштів/вартості недопоставленого товару (п.5 ст.13 Закону № 24732).
1 Положення про заходи захисту і визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затверджене постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. № 5.
2 Закон України від 21.06.2018 р. № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції».
Банк здійснює нагляд за додержанням цього строку відповідно до вимог Інструкції № 73, яка дозволяє завершення валютного нагляду у ряді випадків, наведених у п.9 цієї Інструкції, зокрема, якщо сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів не перевищує незначної суми.
3 Інструкція про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затверджена постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. № 7.
«Незначним розміром валютної операції» є розмір валютної операції (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим НБУ на дату здійснення операції), який є меншим за розмір, передбачений ст.20 Закону № 3614, тобто меншим за 400000 гривень (пп.2 п.2 Положення № 25 та пп.7 п.2 Положення № 5).
4 Закон України від 06.12.2019 р. № 361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».
5 Положення про здійснення операцій із валютними цінностями, затверджене постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. № 2.
Отже, якщо сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів не перевищує незначної суми (менше 400000 грн.), а загальна сума операції підлягає валютному нагляду (більше за 400000 грн.), то у разі порушення граничних строків розрахунків пеня на суму заборгованості не нараховується, але тільки за умови відсутності ознак дроблення операцій з експорту товару або дроблення валютних операцій.
Водночас сума простроченої дебіторської заборгованості, яка знята з валютного нагляду за вказаними вище правилами, все одно залишається на обліку підприємства - експортера.
Проте відповідно до п.1 п.12 розділу ІІІ Інструкції № 7 зменшення суми грошових коштів, які мають надійти на користь резидента від нерезидента як оплата за експорт товару допускається за умови, якщо протягом виконання зобов'язань за договором відбувається перегляд ціни товарів у зв'язку з невідповідністю їх кількісних та/або якісних характеристик умовам договору - на суму неякісних товарів. Рішення про таку невідповідність приймається Міжнародним комерційним арбітражним судом чи Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті або іншим органом, уповноваженим розглядати спори або засвідчувати таку невідповідність згідно з правилами чи звичаями країни розташування сторони договору або третьої країни відповідно до умов договору.
У такому випадку дебіторська заборгованість за розрахунками з нерезидентом буде відсутня.