Документ
Коментар
Мінфін України в листі від 19.05.2020 р. № 35210-01-10/14756 зазначив, що методологічні засади відображення в бухгалтерському обліку витрат на поліпшення і утримання об'єкта основних засобів визначаються розділом III НП(С)БОДС 121 «Основні засоби»1.
Відповідно до Методрекомендацій «Основні засоби»2, рішення про характер і ознаки здійснюваних суб'єктом державного сектору робіт, тобто, чи спрямовані вони на підвищення техніко-економічних можливостей (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо) об'єкта, що приведе у майбутньому до збільшення економічних вигід, чи здійснюються вони для підтримання об'єкта в придатному для використання стані та одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигід від його використання, приймається керівником суб'єкта державного сектору з урахуванням результатів аналізу існуючої ситуації та суттєвості таких витрат.
Отже, питання організації бухгалтерського обліку суб'єкта державного сектору, зокрема щодо прийняття керівником цього суб'єкта відповідного рішення про відображення витрат на утеплення будівлі в складі витрат на утримання об'єкта чи збільшення його вартості, не належить до компетенції Мінфіну.
У листі наголошується на обовязковому оформленні відповідним первинним документом приймання закінчених робіт з ремонту і поліпшення основних засобів. Типові форми з обліку та списання основних засобів суб'єктами державного сектору та порядок їх складання затверджені наказом Мінфіну України від 13.09.2016 р. № 818. Зокрема, для оформлення господарських операцій з приймання основних засобів після ремонту, реконструкції та модернізації слід застосовувати Акт приймання відремонтованих, реконструйованих та модернізованих основних засобів.
Зміни в характеристиці об'єкта основних засобів, пов'язані з його реконструкцією чи модернізацією тощо, вносяться до відповідного розділу акта, інвентарної картки обліку об'єкта основних засобів, технічної документації об'єкта основних засобів тощо.