Документ
Коментар
КМУ постановою від 26.05.2021 р. № 524 (Постанова № 524) затвердив Порядок застосування податковими органами заходів впливу у вигляді штрафних санкцій до юридичних осіб (крім уповноважених установ) за порушення вимог валютного законодавства (Порядок № 524), який визначає механізм застосування податковими органами заходів впливу у вигляді штрафних санкцій за порушення вимог валютного законодавства (крім порушення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів) та встановлює розмір штрафних санкцій.
Дія цього документу поширюється на юридичних осіб (крім банків, небанківських фінансових установ та операторів поштового зв’язку, які отримали відповідну ліцензію НБУ), які порушили вимоги валютного законодавства (п.3 Порядку № 524).
Відповідно до п.4 Порядку № 524 податкові органи застосовують до юридичних осіб заходи впливу у вигляді штрафних санкцій за кожний вид порушення вимог валютного законодавства, встановлених Законом про валюту1 та/або визначених нормативно-правовими актами НБУ, які прийняті відповідно до Закону, зокрема у Положенні № 52, а саме з питань:
1 Закон України від 21.06.2018 р. № 2473-ІІІ «Про валюту і валютні операції».
2 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затверджене постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. № 5.
Штрафні санкції застосовуються у розмірі 25% суми операції, проведеної з порушенням валютного законодавства, перерахованої у національну валюту за офіційним курсом НБУ, встановленим на день здійснення такої операції, за кожен випадок порушення, встановленого в результаті перевірки. Ті самі дії, вчинені повторно юридичною особою, до якої протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафної санкції у розмірі 50% суми операції, проведеної з порушенням валютного законодавства (п.5 Порядку № 524).
Штрафні санкції застосовуються податковим органом протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення. Днем виявлення порушення є дата складення акта документальної або фактичної перевірки юридичної особи, складеного за результатами податкової перевірки (п.6 Порядку № 524). При цьому податкове повідомлення-рішення, прийняте податковим органом, може бути оскаржене в адміністративному або судовому порядку (п.8 Порядку № 524).
Постанова № 524 набрала чинності з дня її офіційного опублікування – 29.05.2021 р3.
3 Постанову № 524 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» від 29.05.2021 р. № 102.