Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 17.03.2021 р. № 158 (Наказ № 158) виклав у новій редакції порядки, затверджені Наказом № 7061, а саме:
1 Наказ Мінфіну України від 14.08.2015 р. № 706 «Про затвердження Порядку проведення моніторингу контрольованих операцій та Порядку опитування уповноважених, посадових осіб та/або працівників платника податків з питань трансфертного ціноутворення».
Наказ № 158 прийнято на виконання норм пп.39.5.1.1 ст.39 ПКУ2, до якого було внесено відповідні зміни Законом № 4663.
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
3 Закон України від 16.01.2020 р. № 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві».
Зупинимося на основних змінах.
Тепер в межах дії Порядку проведення моніторингу контроль здійснюватиметься, зокрема й щодо:
До того ж під час моніторингу податкові органи аналізуватимуть документацію, в тому числі, на відсутність розумної економічної причини (ділової мети) в контрольованих операціях (розділ IV).
Як і раніше, загальні вимоги щодо моніторингу регулюються розділом І, а порядок проведення первинного аналізу – розділом ІІ Порядку проведення моніторингу.
З метою встановлення відповідності умов контрольованих операцій принципу «витягнутої руки» посадові особи податкового органу під час проведення аналізу звітів, документації, майстер-файлу мають право проводити опитування уповноважених осіб та/або працівників платника податків відповідно до Порядку опитування (п.5 розділу І Порядку проведення моніторингу). Рішення про проведення опитування приймається керівником контролюючого органу під час аналізу звітів про контрольовані операції, документації з трансфертного ціноутворення, глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), додаткової інформації та/або обґрунтувань поданих платником податків відповідно до п.39.4 ст.39 ПКУ. При цьому контролюючим органом визначаються перелік питань для опитування, а також уповноважена або посадова особа, та/або працівник платника податків, які були відповідальними за прийняття рішень за відповідними напрямами його господарської діяльності. Повідомлення щодо проведення опитування направляються платникам податків у порядку, визначеному ст.42 ПКУ (п.5 – 7 Порядку опитування).
Результати первинного аналізу враховуються податковим органом при прийнятті рішення про направлення письмового запиту до компетентних органів іноземної країни, а також безпосередньо самому платнику податку запитів про надання:
Результати первинного аналізу використовуються для подальшого аналізу звітів, документації, повідомлень, майстер-файлів, додаткової інформації та/або обґрунтувань, поданих платником податків відповідно до вимог п.39.4 ст.39 ПКУ, та вирішення питання призначення перевірки платника податків з питань дотримання принципу «витягнутої руки» (п.9 – 11 розділу ІІ Порядку проведення моніторингу).
Розділ III Порядку проведення моніторингу тепер містить, не тільки порядок проведення моніторингу звітів про контрольовані операції4, але й порядок моніторингу повідомлень про участь у міжнародній групі компаній5.
4 Форму Звіту про контрольовані операції затверджено наказом Мінфіну України від 18.01.2016 р. № 8, у редакції наказу Мінфіну України від 31.12.2020 р. № 841.
5 Йдеться про Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, форма якого затверджена наказом Мінфіну України від 31.12.2020 р. № 839.
Аналіз звітів та повідомлень проводиться контролюючим органом з використанням інформаційних джерел, визначених п.4 розділу I цього Порядку, та результатів первинного аналізу інформації про здійснені контрольовані операції, проведеного відповідно до розділу II Порядку проведення моніторингу (пп.1 п.3 розділу ІІІ Порядку проведення моніторингу).
Звертаємо увагу, що значно розширено перелік ознак, що можуть свідчити про потенційні ризики трансфертного ціноутворення, які враховуються податковим органом під час аналізу звітів для прийняття рішень щодо запиту документації з трансфертного ціноутворення та прийняття рішення про проведення перевірки.
Так, згідно із пп.2 п.3 розділу ІІІ Порядку проведення моніторингу під час проведення аналізу звітів враховуються результати фінансово-господарської діяльності платника податків, зокрема, але не виключно:
6 Перелік держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України, затверджений постановою КМУ від 27.12.2017 р. № 1045.
7 Перелік організаційно-правових форм нерезидентів, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи, затверджений постановою КМУ від 04.07.2017 р. № 480.
Розділ IV Порядку проведення моніторингу тепер містить порядок проведення аналізу документації з трансфертного ціноутворення, поданої платником податків та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу).
Так, відповідно до п.2 розділу IV Порядку проведення моніторингу податковий орган після отримання документації на запит проводить її аналіз, під час якого, зокрема, перевіряє:
Результати аналізу документації та/або майстер-файлу, що свідчать про невідповідність умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» та/або відсутність розумної економічної причини (ділової мети), використовуються під час прийняття рішення про проведення перевірки з питань дотримання платником податків принципу «витягнутої руки» та відповідно до пп.78.1.14 та пп.78.1.15 ст.78 ПКУ є підставою для проведення документальної позапланової перевірки (п.6 розділу IV Порядку проведення моніторингу). У разі неподання (несвоєчасного подання) документації та/або майстер-файлу проводиться документальна позапланова перевірка з метою фіксації порушення платником податків вимог п.39.4 ст.39 ПКУ (п.7 розділу IV Порядку проведення моніторингу).
Порядок проведення моніторингу доповнено новим розділом V, яким визначається порядок проведення аналізу звітів у розрізі країн міжнародної групи компаній8, під час перевірки якого податковим органом перевіряється повнота та достовірність наведеної у звіті інформації та наявність ризиків трансфертного ціноутворення (п.6 розділу V Порядку проведення моніторингу). При цьому податковим органом враховуються індикатори, перелік яких наведено у п.7 розділу V Порядку проведення моніторингу.
8 Йдеться про Звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній, форма якого затверджена наказом Мінфіну України від 14.12.2020 р. № 764.
У разі виявлення, що звіт не містить інформації в обсязі, передбаченому пп.39.4.11 ст.39 ПКУ, податковий орган надсилає платнику податків запит з вимогою додатково надати інформацію відповідно до пп.73.3 ст.73 ПКУ (п.9 розділу V Порядку проведення моніторингу). Платники податків зобов'язані надати інформацію, визначену в запиті, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (п.11 розділу V Порядку проведення моніторингу).
Відповідно до п.13 розділу V Порядку проведення моніторингу результати аналізу звітів у розрізі країн, що свідчать про невідповідність умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки», використовуються під час прийняття рішення про:
Наказ № 158 набрав чинності з дня його офіційного опублікування – 11 червня 2021 року (п.4 Наказу № 158)9.
9 Наказ № 158 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 11.06.2021 р. № 44.