Документ
Коментар
ДПС у Листі № 20 роз'яснила, зокрема, особливості реєстрації нерезидентів як платників податку на прибуток та надала практичні рекомендації щодо виконання нерезидентом обов'язків платника податку на прибуток після здійснення такої реєстрації.
Для взяття на облік та реєстрації платником податку на прибуток нерезидент подає до контролюючого органу заяву за формою № 1-ОПН згідно додатка № 6 до Порядку № 15881 із зазначенням підстав для взяття на облік. До такої заяви додаються документи, перелік яких визначено п.64.5 ст.64 ПКУ2 (п.2.6 Листа № 20).
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
До того ж ця заява містить відповідні графи для зазначення керівника або представника нерезидента (для іноземної юридичної компанії, організації або її відокремленого підрозділу). Крім того, у формі № 1-ОПН зазначається особа, відповідальна за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку. У заяві за формою № 1-ОПН може зазначатися як безпосередній керівник іноземної компанії (організації) відповідно до її статутних документів, так і представник нерезидента, що діє на підставі документа, виданого органами управління такого нерезидента, яким підтверджуються повноваження такої фізичної особи на виконання функцій керівника нерезидента на території України в межах прав та обов’язків, що покладаються на керівника платника податків. Ця особа може бути як іноземцем, так і громадянином України, або особою без громадянства (п.2.7 Листа № 20).
Після взяття на облік нерезидента як платника податку на прибуток, його постійне представництво знімається з обліку як платник податку на прибуток (п.4.4 Листа № 20). Далі, залежно від того, чи акредитоване (зареєстроване, легалізоване) воно як відокремлений підрозділ на території України, таке постійне представництво:
При цьому фахівцями ДПСУ зауважено, що зняття з обліку відокремленого підрозділу нерезидента як платника податку на прибуток не призведе до проведення податкової перевірки такого відокремленого підрозділу (п.4.5 Листа № 20).
Нерезидент з моменту постановки на облік в якості платника податку на прибуток за місцезнаходженням свого постійного представництва несе відповідальність за правильність обчислення, повноту та своєчасність сплати грошового зобов’язання з податку на прибуток цього постійного представництва, в тому числі за періоди, у яких на обліку в якості платника податку перебувало постійне представництво (п.4.11 Листа № 20).
Обов’язок складати та подавати податкову декларацію з податку на прибуток підприємств і сплачувати грошові зобов’язання з цього податку покладається на нерезидента після його реєстрації платником податку на прибуток підприємств (п.6.3 Листа № 20).
Нерезидент повинен подавати відповідну звітність з податку на прибуток3 починаючи з періоду в якому відбулася його реєстрація платником податку на прибуток (п.6.4 Листа № 20).
Нерезидент – платник податку на прибуток визначає оподатковуваний прибуток від діяльності через своє постійне представництво з цього податку окремо від інших видів своєї діяльності, що не пов’язані з таким постійним представництвом.
У разі, якщо нерезидент має декілька постійних представництв в різних регіонах України, то цей нерезидент визначає оподатковуваний прибуток в порядку встановленому пп.141.4.7 ст.141 ПКУ окремо по кожному такому постійному представництву і окремо складає та подає податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за неосновним місцем свого обліку, по місцезнаходженню таких постійних представництв (п.4.10 Листа № 20). При цьому у полі 8 заголовної частини декларації нерезидент має зазначити найменування контролюючого органу за неосновним місцем обліку нерезидента, до якого подається декларація, а у полі 10 – проставити відповідну позначку: «постійного представництва нерезидента». Разом з декларацією нерезиденту також необхідно подати доповнення із зазначенням реквізитів (назви та коду ЄДРПОУ) постійного представництва (відокремленого підрозділу), за яке він подає податкову декларацію.
Податок на прибуток нараховується (відображається у декларації) та сплачується у національній валюті України, тобто у гривні (п.6.6 Листа № 20).
Нарахування та сплата податку на прибуток суб’єктами господарювання з організаційно-правовими формами іноземне підприємство (код 170) та представництво (код 620) мають здійснювати за кодом бюджетної класифікації 11020500 «Податок на прибуток іноземних юридичних осіб» (п.6.5 Листа № 20). Нерезидент може доручити представництву сплату податку до бюджету у порядку, наведеному у п.6.7 Листа № 20. Приклад заповнення реквізиту «Призначення платежу» розрахункового документу наведено у п.6.8 Листа № 20.