Документ
Коментар
МОН України розроблено та надіслано на адресу керівників обласних рад та обласних держадміністрацій рекомендації щодо передачі закладів фахової предвищої та професійної (професійно-технічної) освіти з державної у комунальну власність.
Передача закладів фахової предвищої освіти з державної у комунальну власність передбачена ст.24 Закону № 22461, а закладів професійної (професійно-технічної) освіти – ст.27 Закону № 9282.
1 Закон України від 07.12.2017 р. № 2246-VIIІ «Про Державний бюджет України на 2018 рік».
2 Закон України від 25.12.2015 р. № 928-VІII «Про Державний бюджет України на 2016 рік».
Рекомендації розроблено на виконання Указу Президента України від 30.03.2021 р. № 130/2021 «Про пріоритетні заходи щодо розвитку професійної (професійно-технічної) освіти».
У рамках реалізації реформи децентралізації передбачено передачу на місцевий рівень управління й фінансування системи закладів фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти.
Алгоритм передачі закладів фахової передвищої та професійної освіти складається з наступних кроків:
1. Формування МОН України пропозиції щодо передачі закладу фахової передвищої або професійної (професійно-технічної) освіти з державної в комунальну власність. Для формування такої пропозиції місцева рада або місцева державна адміністрація, якій делеговані повноваження з управління закладами освіти, подає до МОН України пакет документів для здійснення передачі.
2. Подання МОН України пропозиції щодо передачі закладу освіти з державної в комунальну власність. За результатами опрацювання поданих пропозицій МОН України подає Мінекономіки України пакети документів закладів освіти для передачі їх з державної у комунальну власність. У разі невідповідності пакетів документів вимогам законодавства МОН України повертає їх на доопрацювання заявникам.
3. Прийняття розпорядження КМУ про передачу закладів освіти з державної в комунальну власність.
4. Оформлення акта приймання-передачі цілісних майнових комплексів закладів освіти у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, включно з правами юридичної особи.
5. Звернення щодо внесення Державним реєстратором запису про реорганізацію державних закладів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до ст.89 та ст.90 БКУ3 видатки на фахову передвищу та професійну (професійно-технічну) освіту здійснюються з обласних бюджетів, бюджетів міських териториальних громад з адмінистративним центром у місті обласного значення – обласному центрі та бюджету м. Києва.
3 Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 р. № 2456-VI.
Оскільки окремі органи місцевого самоврядування областного рівня не виявили бажання прийняти з державної власності цілісні майнові комплекси державних закладів фахової передвищої або професійної (професійно-технічної) освіти у спільну власність теріторіальних громад сіл, селищ, міст, МОН України може розглядати пропозиції щодо передачі такого майна в комунальну власність міст за умови погодження такої передачі відповідними місцевими державними адміністрацями та органами місцевого самоврядування.
Методичні рекомендації носять виключно інформаційний характер та можуть бути використані під час підготовки та внесення змін до власних нормативно-правових актів органів місцевого самоврядування рад та місцевих державних адміністрацій.