Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 29.04.2021 р. № 242 (Наказ № 242) вніс зміни до наказу Мінфіну України від 15.06.2015 р. № 552 (Наказ № 522) та виклав у новій редакції Порядок обліку осіб, які здійснюють операції з товарами1, затверджений цим наказом (Порядок № 552).
1 Назву цього порядку також викладено у новій редакції. Його нова назва – Порядок обліку осіб, які під час провадження своєї діяльності є учасниками відносин, що регулюються законодавством України з питань митної справи.
Зокрема, згідно із змінами внесенними до п.3 Наказу № 522 особи, які були взяті на облік як особи, які здійснюють операції з товарами, продовжують обліковуватись як особи, які під час провадження своєї діяльності є учасниками відносин, що регулюються законодавством України з питань митної справи, і не підлягають повторній постановці на такий облік. А от перебування на обліку в митних органах осіб-нерезидентів відповідно до частини першої ст.455 МКУ2 є обов'язковим з 01 липня 2021 року.
2 Митний кодекс України від 13.03.2012 р. № 4495-VI.
Порядок № 522 відповідно до ст.455 МКУ визначає процедури ведення ДМСУ та митними органами централізованого обліку осіб, які під час провадження своєї діяльності є учасниками відносин, що регулюються законодавством України з питань митної справи, а саме:
Звертаємо увагу, що обліку підлягають особи (резиденти та нерезиденти), визначені частиною першою ст.455 МКУ, а саме: декларанти, перевізники, гаранти, АЕО, інші підприємства, контроль за діяльністю яких здійснюється митними органами.
Розділом ІІ Порядку № 552 регулюється порядок взяття на облік резидентів.
Для взяття на облік подається заява про взяття на облік осіб-резидентів, які під час провадження своєї діяльності є учасниками відносин, що регулюються законодавством України з питань митної справи, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (п.1 розділу ІІ Порядку № 552). Заява розглядається відповідним підрозділом митниці не пізніше наступного робочого дня після отримання відповіді на запит відомостей про особу (п.6 розділу ІІ Порядку № 552). У разі відсутності підстав для повернення заяви на доопрацювання або відмови в обліку дані особи вносяться до Реєстру. Особі присвоюється обліковий номер, який формується автоматично в Реєстрі засобами програмного забезпечення ЄАІС, після внесення всіх необхідних даних. Дата формування облікового номера є датою взяття на облік (п.9 та п.10 розділу ІІ Порядку № 552).
Розділом ІІІ Порядку № 552 регулюється порядок взяття на облік нерезидентів.
Для взяття на облік подається заява про взяття на облік осіб-нерезидентів, які під час провадження своєї діяльності є учасниками відносин, що регулюються законодавством України з питань митної справи, за формою, наведеною у додатку 3 до цього Порядку (п.2 розділу ІІІ Порядку № 552).
Заява нерезидента заповнюється українською мовою, офіційною мовою митних союзів, членом яких є Україна, або іншою іноземною мовою міжнародного спілкування (п.4 розділу ІІІ Порядку № 552). До заяви нерезидента додається витяг або аналогічний документ, виданий органом реєстрації або органом, що здійснює введення реєстру суб'єктів підприємницької діяльності, або іншим компетентним органом держави, резидентом якої є особа нерезидент, про державну реєстрацію особи та присвоєння йому ідентифікаційного або реєстраційного номера, із зазначенням дати здійснення такої реєстрації (п.5 розділу ІІІ Порядку № 552).
Заява нерезидента розглядається уповноваженою посадовою особою в пункті пропуску або відповідним підрозділом митниці невідкладно, а за неможливості - у строк не більше однієї години після її отримання (п.7 розділу ІІІ Порядку № 552).
За результатами перевірки засобами програмного забезпечення ЄАІС автоматично формуються результати попереднього розгляду заяви і особі присвоюється тимчасовий обліковий номер з наданням особі-нерезиденту повідомлення за формою, наведеною у додатку 4 до Порядку № 552 (або особі відмовляється у проведенні обліку, оскільки заяву про взяття на облік подано особою, яка вже перебуває на обліку та включена до Реєстру) (п.9 розділу ІІІ Порядку № 552).
Тимчасовий обліковий номер дозволяє особі нерезиденту здійснювати усі митні формальності та процедури без обмежень.
Після присвоєння тимчасового облікового номера відповідний підрозділ митниці протягом п'яти робочих днів здійснює перевірку та приймає рішення щодо взяття особи на облік або відмови в обліку особи. У разі, якщо причин для відмови немає, дата присвоєння тимчасового облікового номера стає датою взяття на облік (п.10 та п.11 розділу ІІІ Порядку № 552).
Наказ № 242 набрав чинності з дня його офіційного опублікування – 25 червня 2021 року (п.4 Наказу № 242)3.
3 Наказ № 242 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 25.06.2021 р. № 48.