Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом від 03.06.2021 р. № 1530-ІХ (Закон № 1530) внесла суттєві зміни до Закону України від 25.12.2015 р. № 922-VІII «Про публічні закупівлі» (Закон про публічні закупівлі)1.
1 Також Законом № 1530 внесено зміни до Закону України від 14.10.2014 р. № 1700-VІI «Про запобігання корупції» та Закон України від 10.11.2015 р. № 772- VІII «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», які у цьому коментарі не розглядаються.
Так, відповідно до змін, внесенних до Закону про публічні закупівлі, до категорії «послуги» тепер відносяться лізинг та поточний ремонт з розробленням проектної документації, а до категорії «роботи» – роботи з будівництва об’єктів з розробленням проектної документації (п.21 та п.27 частини першої ст.1 цього Закону викладено у новій редакції).
Введено нове поняття «адміністратор електронної системи закупівель». Нагадаємо, що на сьогодні, відповідно до Наказу № 6482, вебпорталом Уповноваженого органу у складі системи визначено інформаційно-телекомунікаційну систему «Prozorro» за адресою в мережі Інтернет: www.prozorro.gov.ua, а відповідальним за забезпечення функціонування та наповнення вебпорталу – Державне підприємство «ПРОЗОРРО».
2 Наказ Мінекономіки України від 07.04.2020 р. № 648 «Про веб-портал Уповноваженого органу з питань закупівель».
Закон про публічні закупівлі чітко регламентує, що замовники можуть використовувати електронний каталог при закупівлі товарів, за умови, що вартість предмета закупівлі на рік сягає від 0,01 грн. до 200 тис. грн (для звичайних замовників) та до 1 млн грн (для замовників в окремих сферах господарювання) (п.8 частини першої ст.1 Закону про публічні закупівлі).
Крім того, забезпечення функціонування електронного каталогу здійснюється, у тому числі за рахунок надання авторизованим електронним майданчикам платного доступу до нього. Для замовників користування електронним каталогом є безоплатним.
Унесено уточнення щодо призначення уповноваженої особи та її функцій. Зокрема, уточнено один із варіантів визначення (призначення) уповноваженої особи – оформити таку особу можна шляхом укладання трудового договору (контракту), а не трудової угоди.
Крім того, уповноважені особи можуть бути відповідальними за здійснення закупівель, очікувана вартість яких не перевищує 50 тис. грн.
Законом № 1530 змінено порядок оскарження процедур закупівлі. Новою редакцією ст.18 Закону про публічні закупівлі зокрема передбачено Створення АМКУ Комісії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель. Рішення Комісії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель ухвалюються від імені Антимонопольного комітету України.
Скарга до органу оскарження подається суб’єктом оскарження у формі електронного документа через електронну систему закупівель.
Суб’єкт оскарження подає скаргу в електронному вигляді з накладенням кваліфікованого електронного підпису.
Якщо оскаржуються умови тендерної документації, разом із скаргою мають бути завантажені документальне підтвердження/докази.
За подання скарги до органу оскарження справляється плата через електронну систему закупівель.
Закон № 1530 набрав чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування – 26 червня 2021 року3, крім положень п.12 розділу І цього Закону в частині виконання повноважень органу оскарження та функціонування Комісії (комісій) з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель, які набирають чинності з дня її (їх) утворення, враховуючи при цьому положення п.2 і п.3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 12194 (п.1розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1530).
3 Закон № 1530 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 25.06.2021 р. № 118-1.
4 Закон України від 05.02.2021 р. № 1219-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо повноважень Антимонопольного комітету України у сфері публічних закупівель».