Документ
Коментар
ДПС в індивідуальній податковій консультації від 20.04.2021 р. № 1646/ІПК/99-00-21-03-02-06 розглянула питання коригування податкового кредиту з ПДВ у зв'язку із зменшенням за рішенням суду митної вартості товарів, які ввозились на митну територію України у митному режимі імпорту. Як зазначено у зверненні, відповідно до постанови суду скасовано рішення митниці про коригування митної вартості, а сума переплати з ПДВ, яка виникла у зв'язку з цим, була повернута на рахунок підприємства без оформлення митним органом аркуша коригування або складання додаткової митної декларації.
За загальним правилом після завершення митного оформлення зміни до митної декларації можуть вноситися за правилами, визначеними п.37 Положення № 4501, зокрема, шляхом заповнення та оформлення контролюючим органом аркуша коригування до митної декларації за формою згідно з додатком 4 до цього Положення. На підставі такого аркуша коригування на дату набуття рішення суду законної сили або на дату прийняття відповідного рішення здійснюється коригування податкового кредиту з ПДВ, яке проводиться у зв'язку зі зміною митної вартості товарів. Таке коригування (зменшення) податкового кредиту відображають у Декларації з ПДВ2 у рядку 11.1 чи 11.2 (залежно від ставки) зі знаком «-».
1 Положення про митні декларації, затверджене постановою КМУ від 21.05.2012 р. № 450.
Проте в ситуації, наведеній в ІПК, що коментується, суму ПДВ було повернуто на рахунок підприємства без оформлення аркуша коригування. Тому у такому випадку зменшення податкового кредиту платник має здійснити на дату повернення коштів шляхом складання бухгалтерської довідки (за умови, що ввезення товарів на митну територію України та оформлення митної декларації відбулося до 1 липня 2015 року). Якщо ввезення товарів відбулось після 1 липня 2015 року, підприємство здійснює зменшення податкового кредиту шляхом нарахування податкових зобов’язань з використанням механізму, визначеного п.198.5 ст.198 ПКУ3, на підставі зведеної податкової накладної. Нарахування податкових зобов’язань на так званий «умовний продаж», на думку ДПС, дозволяє відкоригувати показники ПДВ-формули, за якою, починаючи з 1 липня 2015 року, формується реєстраційний ліміт.