Документ
Коментар
ДПС в індивідуальній податковій консультації від 22.06.2021 р. № 2503/ІПК/99-00-07-07-02-06 розглянула питання щодо припинення зобов'язань за зовнішньоекономічними операціями шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог.
Зокрема, ДПС в консультації, що коментується, звертає увагу на те, що агенти валютного нагляду (банки, небанківські фінансові установи та оператори поштового зв'язку, які отримали ліцензію НБУ) мають право вимагати у суб'єктів валютних операцій документи, пов'язані із здійсненням валютних операцій, а суб'єкти валютних операцій зобов'язані надавати такі документи на вимогу агентів валютного нагляду у визначений ними строк (частина восьма ст.11 Закону про валюту1).
1 Закон України від 21.06.2018 р. № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції».
Отже, агентом валютного нагляду опрацьовується відповідний пакет документів, що стосуються операцій припинення зобов'язань за операціями з експорту та імпорту товарів шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог, та за результатами розгляду документів приймається рішення щодо підтвердження правомірності здійснення заліку відповідно чинному законодавству. У разі виявлення агентом валютного нагляду порушення суб'єктом валютного законодавства агент валютного нагляду запобігає проведенню такої валютної операції та інформує про таку валютну операцію орган валютного нагляду у порядку, встановленому НБУ (частина одинадцята ст.11 Закону про валюту).
Інакше кажучи, залік зустрічних однорідних вимог у зовнішньоекономічній діяльності можливий та правомірний, але процедура закриття валютного нагляду вимагає ретельного документального підтвердження.
Слід також враховувати, що відповідно до вимог п.6 Положення № 82 банк здійснює первинний аналіз документів (інформації) про валютні операції до моменту проведення валютної операції з метою виявлення сумнівної валютної операції. Виявлення сумнівної валютної операції може здійснюватися шляхом установлення наявності індикатора, зазначеного в додатку до Положення № 8 (уключаючи індикатор, установлений на власний розсуд уповноваженої установи).
2 Положення про порядок здійснення уповноваженими установами аналізу та перевірки документів (інформації) про валютні операції, затверджене постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. № 8.
Відповідно до Переліку індикаторів та заходи щодо здійснення уповноваженими установами аналізу та перевірки документів (інформації) про валютні операції (додаток до Положення № 8) валютна операція за договором з використанням зарахування зустрічних однорідних вимог є індикатором за № 32, тому може розглядатися банком як сумнівна.
У разі встановлення індикатора, зазначеного в додатку до Положення № 8, банк здійснює додатковий аналіз документів (інформації) про валютні операції з метою підтвердження або спростування належності валютної операції до сумнівної (п.8 Положення № 8). Перелік документів, які може вимагати банк у цьому випадку, наведено у зазначеному вище Переліку під індикатором за № 32.