Документ
Коментар
ДПС в індивідуальній податковій консультації від 10.06.2021 р. № 2338/ІПК/99-00-21-02-02-06 роз’яснила дії платника податків при здійсненні ним з нерезидентом, організаційно-правова форма якого включена до Переліку № 4801, операцій з сировинними товарами2, які досягають або не досягають критеріїв контрольованості.
1 Перелік організаційно-правових форм нерезидентів, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи, затверджений постановою КМУ від 04.07.2017 р. № 480.
2 Під «сировинними товарами» розуміються товари, для яких непов’язані особи у якості орієнтира (еталона) для встановлення ціни неконтрольованих операцій використовують котирувальні ціни. Перелік сировинних товарів затверджено постановою КМУ від 09.12.2020 р. за № 1221 (абзац другий пп.39.3.3.4 ст.39 Податкового кодекса України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ).
У разі якщо господарські операції платника податку з нерезидентом, організаційно-правова форма якого включена до Переліку № 480, відповідають вартісним критеріям, встановленим пп.39.2.1.7 ст.39 ПКУ, то такі операції підпадають під визначення контрольованих. Такий платник податків, що здійснює контрольовані операції із сировинними товарами, повідомляє податковий орган про укладення відповідного договору (контракту) за формою та в порядку, передбаченими пп.39.3.3.3 ст.39 ПКУ.
Форма Повідомлення про укладання форвардного, ф’ючерсного контракту або контракту на здійснення операцій з сировинними товарами та Порядок його подання затверджено наказом Мінфіну України від 31.12.2020 р. № 840 (Порядок № 840).
Відповідно до п.3 Порядку № 840 платник податків повідомляє податковий орган про здійснення контрольованої операції на підставі форвардного, ф'ючерсного контракту або контракту на здійснення операцій з сировинними товарами шляхом надання Повідомлення протягом 10 робочих днів з дня укладення відповідного контракту. При здійсненні контрольованих операцій із сировинними товарами, направлення платником такого Повідомлення є підтвердженням того, що узгодження суттєвих умов договору (контракту), зокрема характеристик та ціни товарів, обсягу, умов постачання, оплати та відповідальності, здійснювалося сторонами контрольованої операції на момент укладення такої угоди. (п.4 Порядку № 840).
Якщо інформація, зазначена у повідомленні, узгоджується із фактичною поведінкою сторін або з іншими фактами контрольованої операції, порівняння ціни контрольованої операції з котирувальними цінами проводиться на найближчу дату до дати ціноутворення, узгодженої сторонами контрольованої операції (пп.39.3.3.5 ст.39 ПКУ).
Тобто платник податку, що здійснює операції із сировинними товарами, повинен подати до податкового органу Повідомлення про укладання контракту на здійснення операцій із сировинними товарами.
При цьому, у разі якщо такі операції за результатами звітного податкового року не підпадають під визначення контрольованих, подання такого Повідомлення не буде розглядатися як порушення норм пп.39.3.3.5 ст.39 ПКУ.
У разі якщо операції з нерезидентом, організаційно-правова форма якого включена до Переліку № 480, не досягають критеріїв контрольованості, платник податку на прибуток повинен збільшити фінансовий результат до оподаткування на 30% вартості реалізованих товарів (робіт, послуг) відповідно до вимог пп.140.5.51 ст.140 ПКУ або підтвердити суму таких доходів за цінами, визначеними за принципом «витягнутої руки» відповідно до процедури, встановленої ст.39 ПКУ, але без подання Звіту про контрольовані операції3.
Для контрольованих операцій з сировинними товарами встановлення відповідності умов контрольованих операцій принципу «витягнутої руки» здійснюється за методом порівняльної неконтрольованої ціни (пп.39.3.3.4 ст.39 ПКУ).
Під час застосування цього методу порівняння ціни контрольованої операції може проводитись із ціною зіставних неконтрольованих операцій, які фактично здійснені платником податків або іншими особами з непов’язаними особами, та/або з котирувальними цінами.
Котирувальні ціни, які використовуються для порівняння з цінами контрольованих операцій, мають відповідати умовам зіставності, визначеним пп.39.2.2 ст.39 ПКУ.
Котирувальні ціни - це ціни на сировинний товар у відповідний період, отримані на міжнародному ринку товарів, які включають, зокрема, результати біржових торгів, ціни, отримані з визнаних агентств із прозорою звітністю щодо цін, статистичних агентств або від урядових агентств із ціноутворення, де такі індекси використовуються в якості орієнтира (еталона) непов’язаними особами для визначення цін в операціях між ними. Котирувальна ціна визначається як ціна (середня ціна) та/або діапазон цін на певну дату або період часу (пп.14.1.941 ст.14 ПКУ).
У разі наявності між умовами контрольованої операції та умовами неконтрольованих операцій або умовами, що визначають котирувальну ціну на сировинні товари, значних відмінностей, що суттєво впливають на ціну угод із сировинними товарами, здійснюються відповідні коригування (абзац шостий пп.39.3.3.4 ст.39 ПКУ).