Документ
Коментар
НБУ постановою від 12.08.2021 р. № 85 (Постанова № 85) вніс зміни до:
1 Див. також офіційний коментар НБУ на офіційному Інтернет-представництві НБУ за адресою: https://bank.gov.ua/ua/news/all/osuchasneno-poryadok-zdiysnennya-kasovih-operatsiy-v-bankah-ta-inkasatorskih-kompaniyah.
Зокрема, введено можливість обігу електронних документів з використанням кваліфікованого/удосконаленого електронного підпису (ЕП) та кваліфікованої/удосконаленої електронної печатки, порядок ведення якого визначає банк внутрішніми документами про інкасацію (пп.13 п.17 Інструкції № 29).
Відповідно до нової редакції п.37 Інструкції № 29 банк (юридична особа) має право вести документи, визначені в додатках 4 – 8 до Інструкції № 29, як у паперовій, так і в електронній формі. Обов'язковими реквізитами документа, що ведеться в електронній формі, є кваліфікований/удосконалений ЕП працівника банку (юридичної особи), якому надано право підпису документів, та кваліфікований/удосконалений ЕП здавача/отримувача цінностей. Банк (юридична особа) має право під час роботи з цінностями застосовувати цифрові технології зв'язку, що інтегруються в процеси обліку, зберігання та переміщення цінностей і забезпечують виконання поставлених функцій та завдань. Банк (юридична особа) та клієнт банку мають право використовувати кваліфіковану електронну печатку або вдосконалену електронну печатку відповідно банка (юридичної особи) та клієнта банку. Кваліфікований/удосконалений ЕП, кваліфікована/удосконалена електронна печатка використовуються на договірних засадах за технологією, визначеною банком (юридичною особою). Банк (юридична особа) несе відповідальність за організацію застосування ЕП та електронної печатки, якщо інше не встановлено законодавством.
Також НБУ:
Постанова № 85 набрала чинності з дня, наступного за днем її офіційного опублікування, – 18 серпня 2021 року (п.5 Постанови № 85)2.
2 Постанову № 85 офіційно опубліковано на офіційному Інтернет-представництві НБУ 17.08.2021 р.