Документ
Коментар
КМУ постановою від 01.09.2021 р. № 9171 (Постанова № 917) вніс зміни до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженому постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100 (Порядок № 100)2.
1 Щодо цієї Постанови див. також коментар Мінекономіки України.
1. Відповідно до нової редакції абзацу другого та третього п.3 розділу ІІІ Порядку № 100 суми нарахованої заробітної плати, крім премій (в тому числі за місяць) та інших заохочувальних виплат за підсумками роботи за певний період, враховуються у тому місяці, за який вони нараховані, та у розмірах, в яких вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт.
Премії (в тому числі за місяць) та інші заохочувальні виплати за підсумками роботи за певний період під час обчислення середньої заробітної плати враховуються в заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця, в якому вони нараховані (раніше – виплати, які виплачуються за два місяці або більш тривалий період, при обчисленні середньої заробітної плати включаються шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду частини, що відповідає кількості відпрацьованих робочих днів періоду (місяців), за які такі премії та інші виплати нараховані). Для цього до заробітку відповідних місяців розрахункового періоду додається частина, яка визначається діленням суми премії або іншої заохочувальної виплати (раніше – інших виплат) за підсумками роботи за певний період на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів відповідного місяця, що припадає на розрахунковий період.
2. Відповідно до змін, що внесені до п.4 розділу ІІІ Порядку № 100 при обчисленні середньої заробітної плати не враховуються:
3 Нагадаємо, що перелік святкових днів наведено у ст.73 Кодексу законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-VIII.
3. У разі коли середня місячна заробітна плата визначена законодавством як розрахункова величина для нарахування виплат і допомоги, вона обчислюється шляхом множення середньоденної заробітної плати, розрахованої згідно з абзацом першим або другим п.8 розділу IV Порядку № 100, на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді (внесено зміни до абзацу третього п.8 розділу IV Порядку № 100).
Нагадаємо, що відповідно до абзацу другого п.8 розділу IV Порядку № 100 при обчисленні середньої заробітної плати за два місяці, виходячи з посадового окладу чи мінімальної заробітної плати, середньоденна заробітна плата визначається шляхом ділення суми, розрахованої відповідно до абзацу п’ятого п.4 розділу ІІІ Порядку № 100, на число робочих днів за останні два календарні місяці, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов'язана відповідна виплата, згідно з графіком підприємства, установи, організації.
На закінчення звертаємо увагу, що відповідно до п.2 Постанови № 917 працівникам, яким у період з 12 грудня 2020 року до набрання чинності Постановою № 917 (тобто до 4 вересня 2021 року) обчислення середньої заробітної плати було здійснено відповідно до Постанови № 1004 без врахування нарахованих у цьому періоді премій та виплат за підсумками роботи за певний період, протягом трьох місяців після набрання чинності Постанови № 917 здійснюється перерахунок середньої заробітної плати з урахуванням п.3 розділу ІІІ Порядку № 100.
4 Постанова КМУ від 08.02.95 р. № 100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати».
Постанова № 917 набрала чинності з дня її офіційного опублікування – 4 вересня 2021 року5.
5 Постанову № 917 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» від 04.09.2021 р. № 170.