Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 26.07.2021 р. № 427 (Наказ № 427) відповідно до вимог Закону № 10171 (див. коментар) та до Закону № 11172 (див. коментар) вніс зміни до деяких нормативно-правових актів щодо РРО/ПРРО3.
1 Закон України від 01.12.2020 р. № 1017-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій».
3 Розгорнуту інформацію щодо застосування ПРРО див. також на офіційному вебпорталі ДПС.
Розглянемо головні нововведення.
Наявність відомостей про анулювання ліцензії на право здійснення відповідної господарської діяльності в контролюючому органі більше не є підставою, за наявності якої орган ДПС відмовляє в реєстрації РРО (видалено абзац шостий п.8 глави 2 розділу ІІ Порядку № 547).
Роботи з введення реєстраторів в експлуатацію виконуються ЦСО відповідно до вимог експлуатаційних документів у строк, що не перевищує трьох робочих днів (раніше – трьох діб) з дати його інформування ДПС про резервування фіскального номера реєстратора (внесено зміни до п.12 глави 2 розділу ІІ Порядку № 547).
Встановлено, що суб’єкти господарювання, які використовують РРО для здійснення розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також здійснення операцій з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов’язані, зокрема, проводити розрахункові операції через РРО для підакцизних товарів із використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості (абзац десятий п.4 розділу ІІІ Порядку № 547 викладено у новій редакції).
Також вилучено вимогу щодо обов’язку вказаних суб’єктів господарювання забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, а у випадку використання розрахункової книжки – загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Новою редакцію п.6 розділу ІІІ Порядку № 547 встановлено, що внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватися через РРО з використанням операцій «службове внесення» та «службова видача», якщо такі внесення чи видача не пов’язані з проведенням розрахункових операцій:
Проведення операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів здійснюється суб’єктами господарювання із використанням РРО у порядку, визначеному Законом про РРО4 та нормативно-правовим актом НБУ з питань ведення касових операцій у національній валюті в Україні.
Відповідно до нової редакції абзацу третього п.8 розділу ІІІ Порядку № 547 акти про видачу коштів та акти про скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку, помилкової форми оплати зберігаються протягом трьох років. При цьому суб’єкт господарювання зобов’язаний надати зазначені акти контролюючим органам під час проведення перевірки.
Нагадаємо, що раніше цією нормою передбачалось, що зазначені акти передавалися до бухгалтерії суб’єкта господарювання і зберігалися протягом трьох років. У разі відсутності у суб’єкта господарювання бухгалтерії зазначені акти підклеювалися до останньої сторінки відповідної КОРО.
2. Відповідно до оновленого п.12 глави 2 розділу ІІ Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі, затвердженому наказом Мінфіну України від 14.06.2016 р. № 547, роботи з введення РРО в експлуатацію виконуються ЦСО відповідно до вимог експлуатаційних документів у строк, що не перевищує трьох робочих днів (раніше – трьох діб) з дати його інформування ДПС про резервування фіскального номера РРО.
3. Відповідно до змін, внесених до п.6 розділу ІІ Порядку опломбування реєстраторів розрахункових операцій, затвердженому наказом Мінфіну України від 14.06.2016 р. № 547, роботи з введення РРО в експлуатацію виконуються ЦСО відповідно до вимог експлуатаційних документів у строк, що не перевищує трьох робочих днів (раніше – трьох діб) від дати отримання ЦСО довідки про резервування фіскального номера, надісланого до ЦСО ДПС.
4. Порядок реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затверджений наказом Мінфіну України від 23.06.2020 р. № 3175 (Порядок № 317).
5 Див. коментар.
Новою нормою п.3 розділу ІІ Порядку № 317 встановлено, що у заяві (форму заяви викладено у новій редакції)6 зазначається локальний номер ПРРО, який присвоюється такому ПРРО суб’єктом господарювання. Локальний номер ПРРО становить числовий номер, він є унікальним серед номерів, що присвоюються суб’єктом господарювання у довільному порядку ПРРО для його реєстрації та застосування у відповідній господарській одиниці.
6 Йдеться про Заяву про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій (форма № 1-ПРРО, наведена у додатку 1 до Порядку № 317).
Локальний номер ПРРО зберігається за ПРРО до дати скасування реєстрації ПРРО.
Також встановлено, що про результати обробки Заяви суб’єкту господарювання надається або направляється інформація засобами Електронного кабінету або засобами телекомунікацій у вигляді квитанції, що є електронним повідомленням, яке формується у форматі, затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу за результатами ідентифікації, обробки електронного документа. Раніше було встановлено, що така інформація направляється у вигляді першої квитанції або першої та другої квитанцій згідно з Порядком № 5577.
Дані сертифікатів електронних підписів та/або печаток, що використовуються такими ПРРО, вносяться до Реєстру8 на підставі поданих суб’єктами господарювання в електронній формі Повідомлень9 (абзац перший п.7 розділу ІІ Порядку № 317 викладено у новій редакції).
8 Тут і далі йдеться про Реєстр ПРРО.
9 Йдеться про Повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованих/удосконалених сертифікатів відкритих ключів, які застосовуються в ПРРО (форма № 5-ПРРО наведена у додатку 5 до Порядку № 317).
Змінами, що внесені до п.1 розділу IV Порядку № 317 встановлено, що суб’єкти господарювання, які використовують ПРРО зобов’язані дотримуватись встановлених ст.3, 4 Закону про РРО порядків проведення розрахунків, зокрема, передавати засобами телекомунікацій створену ПРРО інформацію у формі електронних копій розрахункових документів, електронних фіскальних звітів, електронних фіскальних звітних чеків, повідомлення, передбачені Порядком № 317, для їх реєстрації і довгострокового зберігання на фіскальному сервері та обліку роботи ПРРО фіскальним сервером (раніше – направляти створені ПРРО електронні розрахункові документи та повідомлення, передбачені Порядком № 317, для їх реєстрації і довгострокового зберігання до фіскального сервера).
Також новими нормами п.2 розділу IV Порядку № 317, зокрема, встановлено, що ПРРО може бути встановлений та застосовуватися лише на пристрої, що належить суб’єкту господарювання на праві власності, володіння, користування, на якого зареєстровано ПРРО. Розрахункові операції на такому ПРРО можуть проводити лише ті особи, сертифікати електронних підписів та/або печаток яких внесені до Реєстру щодо такого ПРРО.
Використовувати ПРРО під час оптової та/або роздрібної торгівлі пальним забороняється.
Новою редакцію п.3 розділу IV Порядку № 317, зокрема, встановлено, що для переведення у фіскальний режим роботи ПРРО, зареєстрованого у Реєстрі, забезпечення реєстрації розрахункових документів на фіскальному сервері особа, яка здійснює розрахункову операцію (за умови закриття попередньої зміни на такому ПРРО), відкриває робочу зміну, ініціюючи відповідною командою ПРРО автоматичне створення службового документа, якому ПРРО автоматично присвоює локальний номер та тип «Відкриття зміни».
Раніше для цього необхідно було сформувати Повідомлення10 (форму цього Повідомлення виключено), яке могло бути направлене засобами телекомунікацій в електронній формі з дотриманням вимог законів у сфері електронного документообігу та використання електронних документів.
10 Йдеться про Повідомлення про відкриття зміни програмним реєстратором розрахункових операцій (форма № 3-ПРРО була наведена у додатку 3 до Порядку № 317).
Новим п.9 розділу IV Порядку № 317, зокрема, встановлено, що внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватися через ПРРО з використанням операцій «службове внесення» та «службова видача», якщо такі внесення чи видача не пов’язані з проведенням розрахункових операцій:
11 Див. коментар до цього Порядку.
Зазначений Порядок доповнено новими термінами:
Також уточнено, що протягом години після встановлення зв’язку із фіскальним сервером здійснюється передача до фіскального сервера пакета даних встановленого формату, що містить повідомлення про початок переведення ПРРО в режим офлайн та повідомлення про завершення режиму офлайн, за формою, встановленою Порядком, затвердженим відповідно до ст.7 Закону про РРО, електронні копії розрахункових документів та/або електронні копії фіскальних звітних чеків (контрольна стрічка) із присвоєними їм у режимі офлайн фіскальними номерами із Діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером12.
12 Наказом, що коментується, також внесено деякі уточнюючі зміни до Порядку ведення реєстру екземплярів реєстраторів розрахункових операцій та до Порядку ведення реєстру центрів сервісного обслуговування реєстраторів розрахункових операцій, які затверджені наказом Мінфіну України від 13.02.2019 р. № 64.
Наказ № 427 набрав чинності з дня його офіційного опублікування – 17 вересня 2021 року (п.3 Наказу № 427)13.
13 Наказ № 427 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 17.09.2021 р. № 72.