Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 04.06.2021 р. № 322 (Наказ № 322) затверджено:
Порядок взаємодії визначає механізм взаємодії між суб'єктами первинного фінансового моніторингу та Держфінмоніторингом щодо забезпечення обміну інформацією щодо фінансового моніторингу відповідно до Закону № 3611, а також вимоги та формати повідомлень такого обміну (п.1 розділу І Порядку взаємодії).
1 Закон України від 06.12.2019 р. № 361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».
Перелік повідомлень, які використовуються для інформаційної взаємодії між Держфінмоніторингом та суб'єктами, наведено у п.1 розділу ІІ Порядку взаємодії.
Подання суб'єктами будь-якої інформації до Держфінмоніторингу, а також доведення Держфінмоніторингом до суб'єктів запитів, рішень/доручень, та іншої інформації, визначеної Законом № 361, здійснюється в електронній формі. У разі неможливості подання суб’єктами до Держфінмоніторингу інформації в електронній формі, суб'єкт (крім суб'єкту-банку) подає її в паперовій формі згідно з відповідними візуальними формами повідомлень (п.3 та п.5 розділу І Порядку взаємодії). Подання повідомлення у паперовому форматі відбувається відповідно до процедури, визначеної розділом VI Порядку взаємодії. У цьому випадку листи надсилаються на адресу Держфінмоніторингу: вул. Білоруська, 24, м. Київ, 04050 (п.1 розділу VI Порядку взаємодії).
Надсилання повідомлень в електронній формі здійснюється у формі файлів-повідомлень, які підписані кваліфікованим електронним підписом (КЕП) та шифруються на адресу отримувача (п.2 розділу ІІ Порядку взаємодії). Структура, реквізити файлів-повідомлень, що використовуються під час обміну інформацією, наведені у додатку 2, а позначення повідомлень – у додатку 1 до Порядку взаємодії (п.3-4 розділу ІІ Порядку взаємодії). Наприклад, повідомлення про підозрілу діяльність позначається шифром N-FM.
Вимоги до заповнення візуальних форм повідомлень наведено у додатку 3 до Порядку взаємодії окремо для кожного виду повідомлення (п.5 розділу ІІ Порядку взаємодії). Наприклад, вимоги до заповнення «Повідомлення про підозрілу діяльність» (N-FM) наведено у розділі ІІІ додатку 3 до Порядку взаємодії.
Довідники для заповнення повідомлень наведено у додатку 4 до Порядку взаємодії. Для посилання на відповідний довідник у Порядку взаємодії використовується позначення: K_DFM***, де ***- це номер довідника (п.6 розділу ІІ Порядку взаємодії). Наприклад, довідник ознак підозрілих операцій (діяльності) позначено K_DFM03 та наведено у підрозділі 2.3 довідника.
Візуальні форми повідомлень наведено у додатку 5 до Порядку взаємодії. Максимальний об'єм одного файлу-повідомлення не може перевищувати 10 мегабайт. Якщо виникає потреба у передаванні додаткової інформації більшого об'єму, вона повинна бути заархівована програмними засобами, а в разі потреби – розділена на окремі частини (п.7 та п.8 розділу ІІ Порядку взаємодії).
Порядок підписання повідомлень визначено розділом V Порядку взаємодії. Держфінмоніторинг забезпечує захист інформації шляхом впровадження та функціонування комплексної системи захисту інформації Інформаційно-телекомунікаційної системи «е-кабінет системи фінансового моніторингу» відповідно до вимог законодавства у сфері технічного та криптографічного захисту інформації. Суб'єкт самостійно визначає організацію захисту інформації фінансового моніторингу, що ним обробляється та зберігається, та забезпечує захист такої інформації (п.2 та п.3 розділу VII Порядку взаємодії).
Порядком створення особистого кабінету визначаються загальні засади функціонування інформаційно-телекомунікаційної системи «е-кабінет системи фінансового моніторингу», процедури створення особистого кабінету суб'єкта, ідентифікації користувачів для доступу до нього, електронної взаємодії суб'єктів та Держфінмоніторингу з надання/отримання документів, інформації, передбачених Законом № 361 (п.2 розділу І Порядку створення особистого кабінету).
Інформаційно-телекомунікаційна система «е-кабінет системи фінансового моніторингу» доступна в мережі інтернет за адресою: cabinet.fiu.gov.ua. На офіційному вебпорталі Держфінмоніторингу розміщується гіперпосилання на адресу, за якою розташовується вебінтерфейс е-кабінету.
Е-кабінет включає відкриту (загальнодоступну) частину та приватну частину (особистий кабінет), ведеться українською мовою, працює постійно (24 години на дату кожного календарного дня), крім часу, необхідного для його технічного обслуговування.
Е-кабінет із застосуванням комплексної системи захисту інформації з підтвердженою в установленому законодавством порядку відповідністю забезпечує захист даних (у тому числі персональних даних, та таких, що становлять таємницю фінансового моніторингу) від несанкціонованого доступу, витоку, перехоплення, втрати, знищення, модифікації та блокування (п.4 розділу І Порядку створення особистого кабінету).
Процедуру створення особистого кабінету та доступ до е-кабінету наведено у розділі ІІ Порядку створення особистого кабінету, а порядок його функціонування регулюється розділом ІІІ Порядку створення особистого кабінету.
Наказ № 322 набирає чинності через три місяці з дня його офіційного опублікування – 27 листопада 2021 р. (п.4 Наказу № 322)2.
2 Наказ № 322 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 27.08.2021 р. № 66.