Документ
Коментар
ФДМУ в своєму листі від 29.04.2021 р. № 10-16-9818 розглянув питання, щодо передачі в оренду державного та комунального майна.
1. Чи може фізична особа виступати потенційним орендарем?
Організаційні відносини, пов’язані з передачею в оренду майна, а також передачею права на експлуатацію такого майна, що перебуває в державній власності, а також майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна регулюються нормами Закону про оренду1.
1 Закон України від 03.10.2019 р. № 157-ІХ «Про оренду державного та комунального майна».
Порядком № 4832, що набрав чинності 17.06.2020 р., деталізовано окремі процедурні моменти передачі майна в оренду, а також передачі права на експлуатацію майна, що перебуває в державній власності.
2 Порядок передачі в оренду державного та комунального майна, затверджений постановою КМУ від 03.06.2020 р. № 483.
Відповідно до частини третьої ст.4 Закону про оренду орендарями можуть бути фізичні та юридичні особи, у тому числі фізичні та юридичні особи іноземних держав, міжнародні організації та особи без громадянства.
Не можуть бути орендарями згідно з частиною четвертою ст.4 Закону про оренду:
2. Чи має уповноважений орган управління перевіряти заяви потенційних орендарів?
Згідно з п.14 Порядку № 483 потенційний орендар, зацікавлений в отриманні майна в оренду, через електронну торгову систему звертається до орендодавця із заявою, в якій зазначаються відомості відповідно до п.15 Порядку№ 483.
Відповідно частини другої ст.6 Закону про оренду орендодавець протягом трьох робочих днів з дати отримання відповідної заяви передає її балансоутримувачу такого майна для розгляду та прийняття рішення про намір передачі майна в оренду або про відмову у включенні об’єкта до відповідного Переліку.
Підстави для відмови у включенні майна до Переліків передбачено ст.7 Закону про оренду.
У разі якщо відповідно до законодавства, статуту або положення балансоутримувача уповноважений орган управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, має надавати згоду на розпорядження майном балансоутримувача, то рішення приймається виключно за згодою уповноваженого органу управління.
Тобто уповноважений орган управління не уповноважений на здійснення перевірки заяви потенційного орендаря.
До того ж ФДМУ зазначив, що відповідно до абзацу третього п.20 Порядку № 483 уповноважений орган управління протягом 25 робочих днів з дати отримання від балансоутримувача заяви потенційного орендаря або орендодавця приймає рішення про надання згоди або про відмову (за наявності підстав, передбачених ст.7 Закону про оренду) у погодженні передачі в оренду відповідного майна та надсилає його балансоутримувачу.