Документ
Коментар
КМУ постановою від 15.09.2021 р. № 965 (Постанова № 965) доручив Мінюсту України запровадити електронне офіційне видання інформаційного бюлетеня «Офіційний вісник України» для офіційного опублікування нормативно-правових актів.
Метою прийняття цієї Постанови є забезпечення конституційного права громадян на доступ до правової інформації, оперативного і повного забезпечення правовою інформацією органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, доведення актів законодавства України до відома населення та розвитку інформаційного суспільства з використанням новітніх інформаційно-комунікаційних технологій.
Нагадаємо, що на сьогодні набуття чинності після опублікування в Інтернеті в електронному вигляді запроваджено лише для нормативно-правових актів НБУ.
Так, відповідно до частини шостої ст.56 Закону № 6791 нормативно-правові акти НБУ (крім нормативно-правових актів, які містять інформацію з обмеженим доступом) набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо більш пізніший строк набрання чинності не передбачений у такому акті. Офіційним опублікуванням нормативно-правового акта НБУ вважається перше опублікування його повного тексту в одному з періодичних друкованих видань – «Офіційному віснику України», газетах «Урядовий кур’єр», «Голос України» або перше розміщення на сторінці Офіційного інтернет-представництва НБУ.
1 Закон України від 20.05.99 р. № 679-XIV «Про Національний банк України».
Набрання чинності іншими нормативно-правовими актами, виданими іншими органами влади (законами, постановами, наказами) поки що залежить від дати їх офіційного опублікування.
Так, відповідно до ст.1 Указу № 5032 закони України, інші акти ВРУ, акти Президента України, КМУ не пізніш як у 15-денний строк після їх прийняття у встановленому порядку і підписання підлягають оприлюдненню державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Офіційними друкованими виданнями є:
2 Указ Президента України від 10.06.97 р. № 503/97 «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності».
Офіційними друкованими виданнями, в яких здійснюється офіційне оприлюднення законів та інших актів ВРУ, є також газета «Голос України», «Відомості Верховної Ради України», а офіційним друкованим виданням, в якому здійснюється офіційне оприлюднення законів, актів Президента України, – інформаційний бюлетень «Офіційний вісник Президента України».
Нормативно-правові акти ВРУ і Президента України набирають чинності через 10 днів з дня їх офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня їх опублікування в офіційному друкованому виданні.
Нормативно-правові акти КМУ набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання ними чинності не передбачено в цих актах. Акти КМУ, які визначають права і обов’язки громадян, набирають чинності не раніше дня їх опублікування в офіційних друкованих виданнях (ст.4-5 Указу № 503).
Нормативно-правові акти, які видаються міністерствами та іншими органами виконавчої влади і зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, набувають чинності через 10 днів після їх реєстрації, якщо в них не встановлено пізнішого строку надання їм чинності (ст.3 Указу № 4933). При цьому обов’язковою умовою для виконання таких нормативно-правових актів є їх державна реєстрація та опублікування в установленому законодавством порядку (п.2 Постанови № 7314).
3 Указ Президента України від 03.10.92 р. № 493/92 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади».
4 Постанова КМУ від 28.12.92 р. № 731 «Про затвердження Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади».
Постанова № 965 набрала чинності з дня її офіційного опублікування – 18 вересня 2021 року5.
5 Постанову № 965 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» від 18.09.2020 р. № 181.