Документ
Коментар
ДПС в індивідуальній податковій консультації від 19.05.2021 р. № 1904/ІПК/99-00-21-02-02-06 зазначила, що не є платниками податку на прибуток підприємств неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених п.133.4 ст.133 ПКУ1.
1 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Згідно з пп.133.4.6 ст.133 ПКУ до переліку неприбуткових організацій, що відповідають вимогам п.133.4 ст.133 ПКУ і не є платниками податку на прибуток підприємств, зокрема, можуть бути віднесені бюджетні установи.
Зокрема, для отримання статусу неприбуткової бюджетна установа повинна бути:
Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (абзац перший пп.133.4.2 ст.133 ПКУ).
Щодо терміну «Бюджетна установа», то відповідно до пп.14.1.17 ст.14 ПКУ його застосовують у значенні, наведенному у Бюджетному кодексі України від 08.07.2010 р. № 2456-VI (БКУ). Зокрема, бюджетні установи –це органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими (п.12 частини першої ст.2 БКУ).
Бюджетні установи здійснюють свою діяльність на основі кошторису, що згідно з п.30 частини першої ст.2 БКУ є основним плановим фінансовим документом, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень.
Відповідно до частини четвертої ст.13 БКУ власні надходження бюджетних установ отримуються додатково до коштів загального фонду бюджету і включаються до спеціального фонду бюджету.
Власні надходження бюджетних установ поділяються на такі групи:
Для цілей податкового обліку доходи, одержані неприбутковими організаціями, відображаються у рядках 1.1 - 1.11 частини I Звіту2, а суми видатків (витрат) – у рядках 2.1 – 2.6 частини I Звіту. Форма Звіту передбачає заповнення лише тих показників, які відображають особливості діяльності неприбуткової організації в залежності від закону, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації.
Так, зокрема, доходи бюджетних установ (організацій) у вигляді фактично одержаного фінансування за загальним фондом, залишків коштів на спеціальних рахунках, що перейшли з попереднього року, доходів, одержаних бюджетною установою (організацією), що зараховані на рахунки спеціального фонду цієї установи (організації) згідно із затвердженим у встановленому порядку кошторисом, відображаються відповідно у рядках 1.1 – 1.3 частини I Звіту.
Сума видатків (витрат) бюджетної установи (організації) за загальним фондом відповідно до затверджених в установленому порядку кошторисів та сума видатків (витрат) бюджетної установи (організації) за спеціальним фондом відповідно до затверджених в установленому порядку кошторисів зазначаються у рядках 2.1 та 2.2 частини I Звіту.
При цьому формування доходів та видатків, що відображаються у Звіті, здійснюється за правилами бухгалтерського обліку.
Для неприбуткових організацій встановлюється річний податковий (звітний) період.
У разі недотримання неприбутковою організацією вимог, встановлених п.133.4 ст.133 ПКУ, така організація підлягає виключенню з Реєстру з визначенням податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств відповідно до пп.133.4.3-133.4.4 ст.133 ПКУ.
Отже, бюджетна установа, внесена до Реєстру, не сплачує податок на прибуток з доходів, передбачених кошторисом та отриманих у законодавчо встановленому порядку, за умови, що такі доходи відповідно до кошторису використовуються такою неприбутковою організацією виключно для фінансування видатків на її утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами, та не здійснюється розподіл доходів серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб.