Документ
Коментар
ДПС в індивідуальній податковій консультації від 16.08.2021 р. № 3014/ІПК/99-00-21-02-02-06 розглянула питання щодо правомірності віднесення Товариством до витрат сум відсотків, виплачених за позиками, отриманими від учасників такого Товариства – фізичних осіб та юридичної особи (нефінансової установи).
Зокрема, ДПС зазначила, що ПКУ1 не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток за операціями з отримання позики від резидентів, що є учасниками Товариства, та сплати процентів. Тобто такі операції відображаються при визначенні фінансового результату до оподаткування та відповідно об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств згідно з правилами бухгалтерського обліку.
1 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Нагадаємо, що відповідно до п.27 НП(С)БО-162 до фінансових витрат відносяться витрати на проценти (за користування кредитами отриманими, за облігаціями випущеними, за фінансовою орендою тощо) та інші витрати підприємства, пов'язані із запозиченнями, окрім фінансових витрат, які включаються до собівартості кваліфікаційних активів відповідно до НП(С)БО-313.
Інструкцією № 2914 для обліку таких фінансових витрат передбачено рахунок 95 «Фінансові витрати», за дебетом якого відображається сума визнаних витрат, за кредитом – списання на рахунок 79 «Фінансові результати», а також на рахунки обліку витрат з придбання, будівництва, створення, виготовлення, виробництва, вирощування і доведення кваліфікаційного активу до стану, у якому він придатний для використання із запланованою метою або продажу, відповідно до НП(С)БО-31. Цей рахунок має два субрахунки:
Отже, у варіанті, що розглядається, позика отримана не в банку, а тому витрати за нарахованими відсотками відображаються проведенням Дт 952 – Кт 684.