Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 24.09.2021 р. № 1788-IX (Закон № 1788) внесла зміни до Земельного кодексу України від 25.10.2001 р. № 2768-III (ЗКУ) та до Закону України від 19.06.2003 р. № 973-IV «Про фермерське господарство» (Закон № 973).
Розглянемо головні зміни.
1. Відповідно до нової редакції ст.31 ЗКУ землі фермерського господарства можуть складатися із:
Нагадаємо, що попередньою редакцією зазначеної норми встановлювалось, що землі фермерського господарства можуть складатися із:
Також зазначеною статтею було передбачено право громадян – членів фермерського господарства на одержання безоплатно у власність із земель державної і комунальної власності земельних ділянок у розмірі земельної частки (паю). Відтепер цю норму скасовано.
2. Новою редакцією ст.9 Закону № 973, зокрема, передбачено, що фермерському господарству, голова якого має вік до 35 років (включно), надається грошова допомога за рахунок коштів державного бюджету в розмірі та порядку, що затверджуються КМУ1.
1 На дату підготовки цього огляду законодавства зазначений порядок не затверджено.
3. Новою редакцією ст.11 Закону № 973 наразі не передбачено надання коштів на безповоротній основі на визначені цілі новоствореним фермерським господарствам, фермерським господарствам з відокремленими фермерськими садибами, фермерським господарствам, які провадять господарську діяльність та розташовані у гірських населених пунктах, на поліських територіях.
4. Відповідно до змін, які внесено до ст.14 Закону № 973, фермерське господарство та його члени відповідно до закону мають право, зокрема, споруджувати житлові будинки, господарські будівлі та споруди з метою організації та забезпечення виробництва сільськогосподарської продукції, її переробки та реалізації (до внесення змін мету спорудження зазначених об’єктів не було встановлено).
5. Відповідно до нової редакції частини другої ст.16 Закону № 973 на орендованій земельній ділянці фермерське господарство – орендар має право за письмовою згодою орендодавця зводити житлові будинки, господарські будівлі та споруди, а також закладати багаторічні насадження, здійснювати будівництво водогосподарських споруд та меліоративних систем відповідно до затвердженої документації із землеустрою, містобудівної документації та з дотриманням умов цільового використання земельної ділянки у встановленому законом порядку.
Раніше цією нормою передбачалось, погодження фермерського господарства – орендаря з орендодавцем будівництва житлових будинків, господарських будівель та споруд на орендованій земельній ділянці.
Закон № 1788 набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, – 20 жовтня 2021 року (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1788)2.
2 Закон № 1788 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 19.10.2021 р. № 196.