Документ
Коментар
МОН України в листі від 06.09.2021 р. № 4.5/2577-21 розглянуло питання щодо організації харчування в закладах загальної середньої освіти.
Зокрема, в листі зазначається, що відповідно до ст.32 Закону про місцеве самоврядування1 до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить: управління закладами освіти, організація матеріально-технічного, фінансового забезпечення та харчування у закладах, які належать територіальним громадам або передані їм.
1 Закон України від 21.05.97 р. № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні».
Безпосередня відповідальність за організацію харчування учнів у закладах освіти незалежно від підпорядкування, типу і форми власності, додержання вимог санітарного законодавства, законодавства про безпечність та якість харчових продуктів покладається на засновників та керівників відповідних закладів освіти.
Загальні принципи планування та механізм організації харчування здобувачів освіти/дітей у закладах освіти визначено Порядком № 3052.
2 Порядок організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затверджений постановою КМУ від 24.03.2021 р. № 305.
Так, керівник закладу освіти, закладу оздоровлення та відпочинку: забезпечує своєчасне планування та організацію харчування у закладі, координує роботу бракеражної комісії; визначає відповідальну особу, положення про бракеражну комісію та її персональний склад. До бракеражної комісії зокрема входять комірник, кухар, відповідальна особа та медичний працівник.
Під час бракеражу готових страв проводиться зняття проби медичним працівником закладу освіти, закладу оздоровлення та відпочинку або особою, що його заміняє.
Результати зняття проби вносяться до відповідного бракеражного журналу особою, яка знімала пробу, під особистий підпис. Видача їжі дозволяється тільки після особистого підпису у відповідному бракеражному журналі щодо можливості реалізації кожної готової страви окремо.
У разі постачання до закладу готових страв та/або послуг з харчування добові проби відбираються членом бракеражної комісії.
У разі вибору способу організації харчування шляхом приготування та реалізації готових страв самостійно добові проби відбираються кухарем з казана у присутності членів бракеражної комісії.
Списання добових проб, які відбираються, Порядком № 305 не визначено.
Додатково в листі наголошується, що відповідно до п.13 Норм харчування3, для здійснення закупівель вага харчових продуктів, що використовуються для приготування страв, розраховується у брутто згідно з технологічною документацією на страви та вироби.
3 Норми харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затверджені постановою КМУ від 24.03.2021 р. № 305.
Питання технологічної документація на страви та вироби врегульовано п.1.3 Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затверджених наказом Мінекономіки України від 24.07.2002 р. № 219.