Документ
Коментар
Мінекономіки України в листі від 08.10.2021 р. № 3304-04/49219-06 надало роз’яснення щодо практичного застосування електронних каталогів при здійсненні публічних закупівель.
Щодо електронних каталогів.
Пункт 8 частини першої ст.1 Закону про публічні закупівлі1 визначає, що електронний каталог - систематизована база актуальних пропозицій, що формується та супроводжується централізованою закупівельною організацією в електронній системі закупівель та використовується замовником з метою відбору постачальника товару (товарів), вартість якого (яких) є меншою за вартість, що встановлена у п.1-3 частини першої ст.3 Закону про публічні закупівлі.
1 Закон України від 25.12.2015 р. № 922-VIIІ «Про публічні закупівлі».
Частиною третьою ст.3 Закону про публічні закупівлі визначено, що у разі здійснення закупівель товарів, робіт і послуг, вартість яких не перевищує 50 тис. грн., замовник повинен дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель та може використовувати електронну систему закупівель, у тому числі електронні каталоги для закупівлі товарів.
Придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тис. грн. та є меншою за вартість, що встановлена у п.1-2 частини першої ст.3 Закону про публічні закупівлі, здійснюється без застосування порядку проведення спрощених закупівель, встановленого Законом про публічні закупівлі, зокрема, у разі якщо закупівля товарів здійснюється з використанням електронного каталогу.
Отже, у разі, якщо вартість предмета закупівлі товару є меншою за вартість, що встановлена у п.1-3 частини першої ст.3 Закону про публічні закупівлі, та такий предмет наявний в електронному каталозі, замовник може здійснювати таку закупівлю з використанням електронного каталогу.
Тож, закупівлі замовником через електронний каталог є альтернативою порядку проведення спрощених закупівель та доступні лише для придбання товарів. Законом про публічні закупівлі не передбачено здійснення закупівель послуг і робіт через електронний каталог.
Закупівля через електронний каталог здійснюється у короткі строки. Оцінка пропозицій постачальників та визначення переможця відбору проводиться автоматично електронною системою закупівель, що забезпечує дотримання принципів здійснення публічних закупівель.
Користування електронним каталогом для замовників є безоплатним. Плата за доступ до електронного каталогу та користування електронними сервісами справляється з переможця відбору, з яким замовник уклав договір про закупівлю, у розмірі від 1 до 3 відсотків суми договору про закупівлю в залежності від вартості закупівлі.
Щодо Порядку формування та використання електронного каталогу.
Порядок формування та використання електронного каталогу затверджено постановою КМУ від 14.09.2020 р. № 822 (Порядок № 822).
Цей Порядок визначає структуру, механізм формування, використання електронного каталогу в електронній системі закупівель, у тому числі питання адміністрування, надання доступу та правил здійснення закупівель через електронний каталог.
Адміністратором електронного каталогу є централізована закупівельна організація, що забезпечує формування та супроводження електронного каталогу в електронній системі закупівель на підставі укладеного договору з адміністратором електронної системи закупівель. Адміністраторів може бути декілька.
Серед основних завдань та функцій адміністраторів є:
Крім того, адміністратор здійснює розгляд звернень замовників щодо порушення постачальником строків оформлення замовлення та/або відмови від підписання договору про закупівлю на умовах, що зазначені в його пропозиції.
Замовник може подати звернення з інформацією про такі порушення через електронну систему закупівель до адміністратора, який в свою чергу має розглянути звернення протягом 10 робочих днів з дня його отримання.
Наразі визначені централізованими закупівельними організаціями та згідно з договорами про надання доступу до формування та наповнення електронного каталогу, укладеними з адміністратором, здійснюють адміністрування електронного каталогу державна установа «Професійні закупівлі»2 та державне підприємство «Медичні закупівлі України»3.
2 Розпорядження КМУ від 25.09.2019 р. № 846-р «Про визначення державної установи «Професійні закупівлі» централізованою закупівельною організацією».
3 Розпорядження КМУ від 11.11.2020 р. № 1405-р «Про визначення державного підприємства «Медичні закупівлі України» централізованою закупівельною організацією».
Відповідно, до цих установ необхідно звертатись з питань формування та супроводження електронного каталогу в електронній системі закупівель.
Щодо питань технічної реалізації електронного каталогу в електронній системі закупівель, то з ними необхідно звертатись до державного підприємства «ПРОЗОРРО» як до адміністратора електронної системи закупівель, який є відповідальним за забезпечення функціонування та наповнення веб-порталу4.
4 Наказ Мінекономрозвитку України від 07.04.2020 р. № 648 «Про веб-портал Уповноваженого органу з питань закупівель».
Доступ до електронного каталогу, зокрема для постачальника та замовника, надається операторами авторизованих електронних майданчиків, які мають відповідний рівень акредитації.
Отже, з питань клієнтської підтримки, пов’язаної з роботою електронного каталогу в електронній системі закупівель, необхідно звертатися до оператора авторизованого електронного майданчика.
Адміністратор, постачальник, замовник несуть відповідальність за свої дії, які вчиняються ним в електронному каталозі, та дії осіб, які вчиняються від його імені з використанням його даних персональної ідентифікації, а також за зміст інформації, яка оприлюднюється в електронному каталозі.
Щодо правил здійснення закупівель через електронний каталог.
Правилами здійснення закупівель через електронний каталог, визначеними п.53 – 68 Порядку № 822, передбачено два способи закупівель для замовників:
1) відбір постачальника шляхом формування замовлення в електронному каталозі з дотриманням принципів здійснення закупівель, визначених ст.5 Закону про публічні закупівлі, – для закупівель товарів, вартість яких не перевищує 50 тис. грн.;
2) відбір постачальника шляхом запиту ціни пропозицій постачальників – для здійснення закупівлі товару, вартість якого дорівнює або перевищує 50 тис. грн. та є меншою, ніж 200 тис. грн., для замовників, визначених п.1 – 3 частини першої ст.2 Закону про публічні закупівлі, та меншою, ніж 1 млн. грн. для замовників, визначених п.4 частини першої ст.2 Закону про публічні закупівлі.
Тобто, закупівля через електронний каталог може здійснюватися у два способи, а саме: прямою закупівлею або через запит ціни пропозицій.
Водночас у разі, якщо у каталозі наявна лише частина окремих номенклатурних позицій предмета закупівлі, визначеного замовником з дотриманням вимог Закону про публічні закупівлі та Порядку № 7085, такий товар може придбаватись без застосування порядку проведення спрощених закупівель, у разі якщо закупівля такого товару здійснюється з використанням електронного каталогу.
5 Порядок визначення предмета закупівлі, затверджений наказом Мінекономрозвитку України від 15.04.2020 р. № 708.
Інша частина окремих номенклатурних позицій предмета закупівлі, яка не представлена у каталозі, має закуповуватись із дотриманням вимог Закону про публічні закупівлі в порядку проведення спрощених закупівель, незалежно від її залишкової очікуваної вартості.
При цьому запит ціни пропозицій формується у разі, коли у профілі товару розміщено дві або більше пропозиції товару від постачальників.
Профіль товару – це сукупність характеристик товару в межах визначеної адміністратором категорії товару, яким може відповідати один або кілька товарів, а категорія товару – сукупність профілів товару, що формується адміністратором в електронному каталозі за показниками третьої - восьмої цифр у межах одного розділу основного словника національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» .
Лист Мінекономіки має три додатки: