Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 03.09.2021 р. № 496 (Наказ № 496) затвердив Порядок ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців, у тому числі платників єдиного податку (Порядок № 496), у додатку до якого наведено Форму ведення обліку товарних запасів (Форма обліку).
Насамперед звертаємо увагу, що у Порядку № 496 застосовується нове визначення терміну «первинні документи».
Первинні документи – це опис залишку товарів на початок обліку, накладні, транспортні документи, митні декларації, акти закупки, фіскальні чеки, товарні чеки, інші документи, що містять реквізити, які дозволяють ідентифікувати постачальника та отримувача товару (найменування суб’єкта господарювання, РНОКПП1 або код згідно з ЄДРПОУ суб’єкта господарювання, серія та номер паспорта/номер ID картки2), дату проведення операції, найменування, кількість та вартість товару.
1 Реєстраційний номер облікової картки платника податків.
2 Для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття РНОКПП та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відповідну відмітку в паспорті).
При цьому встановлено, що опис залишку товарів на початок обліку складається в довільній формі та має містити інформацію про: найменування товарів, наявних у такої фізичної особи – підприємця (ФОП) на дату набуття ним обов’язку щодо ведення обліку товарних запасів, кількість таких товарів (із зазначенням одиниці виміру) та їх вартість, самостійно визначену ФОП.
Документами, які підтверджують облік та походження товарів, є Форма обліку та первинні документи (п.2 розділу І Порядку № 496).
Відповідно до п.1 і 2 розділу ІІ Порядку № 496 облік товарних запасів здійснюється ФОП шляхом постійного внесення до Форми обліку інформації про надходження та вибуття товарів на підставі первинних документів, які є невід’ємною частиною такого обліку.
Фізична особа – підприємець, яка здійснює діяльність у декількох місцях продажу (господарських об’єктах), веде облік товарних запасів також за кожним окремим місцем продажу (господарським об’єктом) на підставі первинних документів, які підтверджують отримання товарів такою ФОП або окремим місцем продажу, та/або первинних документів на внутрішнє переміщення товарів між ФОП та його окремими місцями продажу (господарськими об’єктами). Первинні документи на внутрішнє переміщення товарів є невід’ємною частиною такого обліку.
Первинні документи, на підставі яких внесено записи до Форми обліку, є обов’язковими додатками до такої форми. Внесення даних до Форми обліку щодо надходження товарів на підставі первинних документів здійснюється до початку їх реалізації.
Форма обліку ведеться за вибором ФОП у паперовій або в електронній формі, та має містити (окрім даних, що визначені безпосередньо формою) зазначені в довільному порядку такі дані про ФОП:
Для паперової форми обліку зазначені дані мають міститися на титульному аркуші.
Безпосередньо порядок запису відомостей до Форми обліку викладено у п.3 – 5 розділу ІІ Порядку № 496, порядок виправлення помилок – у п.6 розділу ІІ Порядку № 496.
Згідно з п.9 розділу ІІ Порядку № 496 заборонено продаж товарів, на які у місцях продажу таких товарів відсутні:
Форма обліку, первинні документи на товари мають зберігатись у місці продажу (господарському об’єкті) до моменту вибуття останньої одиниці товару, відображеної в таких первинних документах. Такі документи щомісячно групуються в хронологічному порядку їх відображення у Формі обліку та/або підшиваються для подальшого зберігання разом із Формою обліку, в якій інформацію про такі документи відображено (п.10 розділу ІІ Порядку № 496.).
Нагадаємо, що відповідно до вимог п.12 ст.3 Закону про РРО3 суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції зобов’язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку. При цьому суб’єкт господарювання зобов’язаний надати органам ДПС під час проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), які підтверджують облік та походження товарів, що на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об’єкті).
Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками ПДВ (крім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).
До суб’єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу, за рішенням органів ДПС застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше 170 грн. (ст.20 Закону про РРО)4.
Наказ № 496 набирає чинності через 10 днів з дня його офіційного опублікування – 26 листопада 2021 р. (п.3 Наказу № 496)5.
5 Наказ № 496 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 16.11.2021 р. № 87.