Документ
Коментар
КМУ постановою від 28.10.2021 р. № 1114 (Постанова № 1114) затвердив Порядок попереднього узгодження ціноутворення у контрольованих операціях, за результатами якого укладаються договори, що мають односторонній, двосторонній та багатосторонній характер, для цілей трансфертного ціноутворення (Порядок № 1114). Цим Порядком передбачено єдину форму Заяви про попереднє узгодження ціноутворення (додаток до Порядку № 1114), а також процедури подання заяви з додатками великими платниками податків до податкового органу засобами електронного зв’язку:
Як і раніше, договором про попереднє узгодження ціноутворення, що має односторонній, двосторонній або багатосторонній характер, є письмова угода, що укладається між великим платником податків та податковою службою за результатами проведення процедури узгодження ціноутворення, під час якої узгоджуються критерії визначення відповідності умов контрольованих операцій, що здійснюються або будуть здійснені платником податків, принципу «витягнутої руки». За згодою сторін дія договору може бути поширена на весь звітний період, в якому його укладено, та/або на звітні періоди, які передують набранню ним чинності, якщо стосовно таких звітних періодів не проведена та не проводиться перевірка з питань дотримання платником податків принципу «витягнутої руки» (п.2 Порядку № 1114).
Листування з платником податків під час процедури узгодження ціноутворення та з питань укладення договору здійснюється в електронній формі в порядку, визначеному ст.42 ПКУ1 (п.6 Порядку № 1114).
1 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
З метою проведення підготовчого розгляду платник податків має право звернутися до ДПС із Заявою про попереднє узгодження ціноутворення (додаток до Порядку № 1114), в якій обов’язково зазначає інформацію, яку наведено у п.7 Порядку № 1114.
Про дату, час і місце проведення підготовчого розгляду ДПС повідомляє платнику податків протягом 10 робочих днів з дати надходження заяви, але не пізніше ніж за три робочих дні до його проведення. Питання, які можуть розглядатися під час проведення підготовчого розгляду, наведено у п.9 Порядку № 1114.
Про результати розгляду протягом 60 календарних днів з дати надходження заяви ДПС повідомляє платника податків засобами електронного зв’язку в порядку, зазначеному в п.11 Порядку № 1114. Результати підготовчого розгляду не зобов’язують платника податків чи ДПС до укладення договору.
Проведення процедури узгодження ціноутворення платник податків здійснює незалежно від того, звертався він щодо проведення підготовчого розгляду чи ні.
Для узгодження ціноутворення платник податків має подати до ДПС заяву, в якій обов’язково зазначає інформацію, наведену в п.13 Порядку № 1114, зокрема, короткий опис контрольованої операції, та документи, перелік яких також наведено у зазначеному пункті Порядку.
Заява та документи, необхідні для проведення процедури узгодження ціноутворення, готуються державною мовою. У разі подання разом із заявою документів, підготовлених іноземною мовою, платник податків одночасно подає їх переклад державною мовою (п.16 Порядку № 1114).
Під час проведення процедури узгодження ціноутворення ДПС та платник податків проводять спільні обговорення питань, що стосуються предмета та умов процедури узгодження ціноутворення та договору (п.17 Порядку № 1114). При цьому ДПС за згодою платника податків має право долучати до обговорення незалежних експертів. Фінансування залучення незалежних експертів здійснюється платником податків (п.20 Порядку № 1114).
Під час проведення процедури узгодження ціноутворення ДПС має право, зокрема, звертатися до платника податків із запитом про надання додаткових документів та матеріалів тощо (п.19 Порядку № 1114).
ДПС та платник податків у будь-який час до дати укладення договору можуть припинити процедуру узгодження ціноутворення, про що повідомляють іншій стороні із зазначенням причин такого припинення засобами електронного зв’язку у порядку, визначеному п.22 Порядку № 1114.
За результатами процедури узгодження ціноутворення ДПС повідомляє платника податків відповідно до п.26 Порядку № 1114 щодо:
Строк дії договору визначається сторонами і не може перевищувати п’яти календарних років. ДПС може продовжити строк дії договору не більш як на п’ять календарних років (п.27 Порядку № 1114).
Звертаємо увагу, що платник податків, який уклав договір, зобов’язаний щороку подавати звіт про його виконання, форма, зміст та строки подання якого визначаються договором. Укладення договору не звільняє платника податків від складення та подання звіту про контрольовані операції2, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній3 та звіту в розрізі країн міжнародної групи компаній4 відповідно до пп.39.4.2 ст.39 ПКУ (п.30 Порядку № 1114).
3 Йдеться про Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (форму затверджено наказом Мінфіну України від 31.12.2020 р. № 839).
4 Йдеться про Звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній (форму затверджено наказом Мінфіну України від 14.12.2020 р. № 764).
ДПС може достроково припинити дію договору з дати набрання ним чинності за наявності будь-якої з підстав, зазначених у п.32 Порядку № 1114, про що платника податків інформують відповідним листом (п.33 Порядку № 1114), на який він має право подати заперечення протягом 10 календарних днів з дати його отримання.
Постанова № 1114 набирає чинності через місяць з дня її офіційного опублікування, але не раніше 1 січня 2022 року (п.3 Постанови № 1114)5.
5 Постанову № 1114 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» від 03.11.2021 р. № 211.