Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 17.11.2021 р. № 1888-IX (Закон № 1888) внесла зміни до Кримінального кодексу України від 05.04.2001 р. № 2341-III (ККУ)1.
1 Цим Законом також внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-X та до Кримінального процесуального кодексу України від 13.04.2012 р. № 4651-VI, проте їх у цьому коментарі не розглянуто.
Розглянемо головні нововведення
1. Зокрема, встановлено, що умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності або особою, що займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи чи будь-якою іншою особою, яка зобов’язана їх сплачувати, якщо ці діяння призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у значних розмірах, карається штрафом від 85 тис. грн. до 170 тис. грн. з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого (до внесення змін сума штрафу становила від 51 тис. грн. до 85 тис. грн. та була альтернатива, або сплата штрафу у зазначеному розмірі, або позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років).
Ті самі діяння, вчинені за попередньою змовою групою осіб, або якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у великих розмірах, карається штрафом від 170 тис. грн. до 255 тис. грн. (до внесення змін – від 85 тис. грн. до 119 тис. грн.) з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років (абзаци другий частини першої та абзац другий частини другої ст.212 ККУ викладено у новій редакції).
2. Відповідно до нової редакції частини четвертої ст.212 ККУ особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою цієї статті, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено податки, збори (обов’язкові платежі), а також відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).
Попередня редакція цієї норми передбачала сплату податків, зборів (обов’язкових платежів), а також відшкодування шкоди завданої державі їх несвоєчасною сплатою саме тією особою, яку притягують до кримінальної відповідальності (яку має бути звільнено від відповідальності завдяки такій сплаті/відшкодуванню).
3. Відповідно до нової редакції частини четвертої ст.2121 ККУ особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті (раніше – першою або другою), звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено ЄСВ чи страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, а також відшкодовано шкоду, завдану фондам загальнообов’язкового державного соціального страхування їх несвоєчасною сплатою (штрафні санкції, пеня).
У цьому випадку також йдеться про сплату/відшкодування взагалі, а не саме тією особою, яку притягують до кримінальної відповідальності. Також до внесення змін нормами цієї статті передбачалося звільнення від відповідальності лише у тому випадку, коли особа вперше вчиняла зазначені протиправні діяння.
Закон № 1888 набрав чинність з дня, наступного за днем його опублікування, але не раніше дня оголошення КМУ про початок діяльності Бюро економічної безпеки України, – 25 листопада 2021 року (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1888)2.
2 Закон № 1888 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 24.11.2021 р. № 222. Див. також розпорядження КМУ від 24.11.2021 р. № 1493-р «Про початок діяльності Бюро економічної безпеки».